کد خبر : 523670

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ زمان : ۱۳:۰۰

سند جدید نتانیاهو در مخالفت با توافق هسته ای

جام نیوز : دو روز پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا نسبت به انزوای بیشتر اسرائیل در صورت مخالفت کنگره ایالات متحده با توافق هسته‌ای وین، دفتر نتانیاهو سندی را آماده ارائه به کنگره کرده است. این سند به قصد پاسخ‌گویی به پاره‌ای سوالات پیرامون توافق هسته‌ای تهیه شده و قرار است به کنگره آمریکا […]

جام نیوز : دو روز پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا نسبت به انزوای بیشتر اسرائیل در صورت مخالفت کنگره ایالات متحده با توافق هسته‌ای وین، دفتر نتانیاهو سندی را آماده ارائه به کنگره کرده است.

این سند به قصد پاسخ‌گویی به پاره‌ای سوالات پیرامون توافق هسته‌ای تهیه شده و قرار است به کنگره آمریکا تحویل داده شود تا در روند نظارت بر توافق هسته‌ای به کار آید.

این سند می‌‌گوید توافق هسته ای کمتر از آنچه به نظر می‌رسد، مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد و دو راه‌کار دیگر را پیشنهاد می‌دهد.

سند مدعی است که زمان گریز ایران پس از سپری شدن دوره ده ساله مندرج در توافق، به صفر مبدل می‌شود.

در سند یادآوری شده که ایران در آینده نزدیک با مشکلاتی برای ساخت بمب روبرو خواهد بود اما موشکافی در مفاد معامله با ایران نشان می‌دهد که توافق، ضامن آن است که ایران در یک دهه آینده قادر خواهد بود زرادخانه‌ای از موشک‌های هسته‌ای تولید کند.

به گزارش دویچه وله، سند می‌گوید تنها بدیل مذاکره، جنگ نیست بلکه می‌توان دو راه دیگر را جلوی پای ایران گذاشت: نخستین راه آن‌که هر گشایشی به صورت مرحله به مرحله و به ازای انجام تعهدات ایران صورت گیرد. یعنی گزینه لغو تحریم‌ها تنها به صورت مرحله به مرحله وقتی جریان یابد که جنبه نظامی برنامه اتمی ایران هم لغو شود. در سند آمده که مبنا و شاهد چنین سیاستی، موفقیت‌آمیز بودن قطعنامه‌های شورای امنیت و خط مشی آمریکا از سال ۲۰۱۳ است.

دومین پیشنهاد در سند مربوطه نیز این است که اگر ایران به راهکار اول تن نداد، محدودیت‌های هر چه بیشتری علیه این کشور اعمال شود.

روزنامه “جروزالم پست” می‌نویسد این سند به زودی به دست اعضای کنگره آمریکا خواهد رسید. کاخ سفید و مقامات دولتی آمریکا هنوز به این اقدام واکنش نشان نداده‌اند.

این سند پس از آن ارائه می‌شود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به همراه ارنست مونیز و جک لو، وزیران انرژی و دارایی کابینه اوباما با حضور در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از توافق هسته‌ای ۱۴ ژوئیه میان ایران و ۱+۵ دفاع کرد. کری توافق وین را “توافقی خوب” خواند.

ارسال دیدگاه