کد خبر : 2795

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۴ زمان : ۷:۲۵

سفر به کشور آفتاب، ژاپن

حمید پیرهادی امپراتور فقط نماد است نظام حکومتی ژاپن پادشاهی اما دموکراتیک است و همه ژاپنی‌هایی که به سن بلوغ برسند، حق رأی دارند و می‌توانند در انتخابات ملی و منطقه ای شرکت کنند. امپراتو نماد کشور و وحدت مردم است و در اداره کشور هیچ قدرتی ندارد. قوه مقننه ژاپن دایت نام دارد و […]

حمید پیرهادی

امپراتور فقط نماد است

نظام حکومتی ژاپن پادشاهی اما دموکراتیک است و همه ژاپنی‌هایی که به سن بلوغ برسند، حق رأی دارند و می‌توانند در انتخابات ملی و منطقه ای شرکت کنند. امپراتو نماد کشور و وحدت مردم است و در اداره کشور هیچ قدرتی ندارد. قوه مقننه ژاپن دایت نام دارد و از دو مجلس نمایندگان و شورا تشکیل می شود. اعضای مجلس نمایندگان از بخشهای محلی انتخاب می‌شود و اعضای مجلس شورا نمایندگان ایالاتند. بیشتر قوانین ملی باید به تصویب هر دو مجلس برسد منتها برای تعداد معدودی از قوانین در صورتی که دو مجلس به توافق نرسند تصمیم مجلس نمایندگان اجرا می‌شود. گفتنی است که دایت نخست وزیر را انتخاب می‌کند و او هم اعضای کابینه را بر می‌گزیند. هر کدام از اعضای کابینه نیز ریاست یک وزارت خانه را بر عهده می‌گیرند.

 

دانش آموزان مسئول نظافتند

نظام آموزش عمومی و عالی ژاپن ۵ مرحله دارد:

۱- کودکستان (۱ تا ۳ سال)

۲- دبستان (۶ سال)

۳- راهنمایی (۳ سال)

۴- دبیریستان (۳ سال)

۵- دانشگاه (۴سال)

درس خواندن در دبیرستان و راهنمایی اجباری است اما همه تا پایان دوره متوسطه درس می‌خوانند و حدود یک سوم آنها در مرحله آموزش عالی نیز به تحصیلات خود ادامه می‌دهند.

 

Katoh IMG 1647 سفر به کشور آفتاب، ژاپن

بعضی از دانش آموزان ژاپنی به دبیرستنهای محل سکونت خود نمی‌روند. چون معتقدند که کیفیت درسی مدارس و دانشگاهها یکسان نیست. و کسی که در دبیرستان خوبی درس بخواند راحت‌تر می‌تواند در دانشگاههای معتبر پذیرفته شود و در آینده هم یافتن کار مناسب برای او آسان‌تر است.

همه مدارس با برگزاری امتحانات ورودی دانش‌آموزان خود را گزینش می‌کنند و امتحانات مدارس معروف خیلی مشکل است.

بیشتر مدارس راهنمایی و دبیرستانها دانش آموزان را به پوشیدن لباسهای یکسان یا روپوش الزام می‌کنند. روپوش پسرها عموما سیاه با دکمه های برنجی و یقه های بلند است و دخترها روپوشهای سورمه‌ای با دامن‌های چین‌دار می‌پوشند. نظافت کلاسها، راهروها، دست‌شویی‌ها، زمین‌های بازی و غیره در مدارس ژاپن بر عهده دانش‌اموزان است و آنها و آموزگارانشان تقریباً مسئول تمام کارهای مدرسه هستند. نظافت، نظم و ترتیب اگر مدرسه باغچه داشته باشد، گل‌کاری و نگه‌داری از گل‌ها و غیره. در ژاپن سال تحصیلی از آوریل یعنی ۱۲ فروزدین تا ۱۰ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا مارس یعنی ده اسفند تا ۱۱ فروردین سال بعد ادامه دارد. البته دانش آموزان ژاپنی ۶ هفته تعطیلات تابستانی دارند و علاوه بر تعطیلات ملی، دبستانها دو هفته به مناسبت سال نو و دو هفت هم در بهار تعطیلند.

ارسال دیدگاه