کد خبر : 527868

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۷ زمان : ۱۲:۰۰

سعودی‌ها مجروحان را لابه‌لای اجساد به سردخانه فرستادند

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه از ابتدا برداشتش نسبت به واقعه منا برداشت معمولی نبوده است، گفت: من از ابتدا معتقد بودم که یک جنایت عمدی از سوی آل سعود انجام شده است. *دولت سعودی اجرای توطئه صهیونیست‌ها را در نهایت بی‌تدبیری انجام داد وی […]

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه از ابتدا برداشتش نسبت به واقعه منا برداشت معمولی نبوده است، گفت: من از ابتدا معتقد بودم که یک جنایت عمدی از سوی آل سعود انجام شده است.

*دولت سعودی اجرای توطئه صهیونیست‌ها را در نهایت بی‌تدبیری انجام داد

وی تصریح کرد: این فاجعه، توطئه‌ صهیونیست‌هاست که از قبل آن اهدافی را دنبال می‌کنند و آل‌سعود با بی‌تدبیری و بی‌عقلی آن را اجرا کردند و این همه خسارت به جهان اسلام زدند.

*فاجعه منا موجب لطمه خوردن به آبروی جهان اسلام شد

دهقان فاجعه منا را موجب لطمه خوردن به آبروی جهان اسلام و جریحه‌دار شدن قلوب مسلمین برشمرد و گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید ابعاد این حادثه روشن  شود.

*طبیعی خواندن حادثه منا ساده‌اندیشی است

وی انتظار از مسئولین جمهوری اسلامی را عدم ساده‌اندیشی در این موضوع برشمرد و اظهار داشت: بعضی این فاجعه را طبیعی می‌خوانند که قطعاً ساده‌اندیشی است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما البته فعلاً دولت آل‌سعود را صد درصد متهم نمی‌کنیم اما تصور می‌کنیم که احتمال توطئه بودن فاجعه منا بیش از عادی بودن آن است.

وی افزود: اگر این واقعه عادی بوده است چرا جلوی راه حجاج را بستند؟ هر آدم عاقلی می‌فهمد که وقتی جلوی صدها هزار نفر جمعیت بسته شود چنین فاجعه‌ای رخ می‌دهد.

*چرا سعودی‌ها از امدادرسانی به حجاج خودداری کردند؟

دهقان با این پرسش که چرا پس از انجام اشتباه اولیه در بستن راه و تراکم ایجادشده بالای حجاج، راه را باز نکردند؟ گفت: چرا سعودی‌ها بعد از اینکه حجاج روی هم ریختند نیامدند آنها را نجات دهند؟ چرا هلی‌کوپترهایی که از فراز مسیر رد می‌شدند آبی روی مردم نریختند؟ و چرا پس از حادثه از امدادرسانی به حجاج خودداری کردند؟

*مجروحان را لابه‌لای اجساد به سردخانه‌ها فرستادند

وی با اشاره به اینکه مأموران سعودی مجروحان زنده را لابه‌لای اجساد و اموات داخل کاورها کرده و به سردخانه‌ها فرستادند خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین پرسش ما در این زمینه این است که چرا تعدادی از حجاج ما هنوز مفقود هستند؟ و این مسئله توطئه‌آمیز بودن این موضوع را تقویت می‌کند.

*مفقود بودن تعدادی از حجاج ایرانی احتمال ربایش را بالا می‌برد

نماینده مردم طرقبه و چناران گفت: مفقود بودن این دسته از حاجیان احتمال ربودن حجاج ایرانی را بالا می‌برد هرچند بعضی مسئولین موضع گرفتند و اعلام کردند هیچ کس ربوده نشده است. اگر کسی ربوده نشده است پس تکلیف این حجاج مفقود را روشن کنید.

وی تصریح کرد: فیلم‌هایی که از این فاجعه پخش شده است نشان می‌دهد که سربازان سعودی بعضی حجاج را از داخل جمعیت آسیب‌دیده بیرون کشیده و با خود می‌برند هرچند ما صد در صد نمی‌گوییم این گونه انتقال دادن صد در صد ربایش بوده است اما بالاخره باید تکلیف این موضوع روشن شود.

*رد احتمال ربوده شدن برخی حجاج ایرانی، تبرئه دولت سعودی است

دهقان رد احتمال هر گونه ربایش حجاج ایرانی را به منزله تبرئه دولت عربستان ذکر کرد و گفت: دولت سعودی یک دولت جنایتکار بوده که میلیون‌ها مسلمان را در این چند سال گذشته آواره کرده و به خاک و خون کشیده است.

*پرهیز از ساده‌اندیشی درباره رژیم نالایق هم‌پیمان صهیونیسم و آمریکا

وی دولت عربستان را موجب بی‌آبرویی جهان اسلام خواند و اضافه کرد: این دولت، آتشی را در سوریه و یمن به جان مسلمانان انداخته است و کسی نباید درباره این رژیم نالایق هم‌پیمان صهیونیسم و آمریکا دچار ساده‌اندیشی شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولین باید این اتهامات را علیه این دولت مطرح کنند و از او پاسخ بخواهند.

منبع : مشرق
ارسال دیدگاه