کد خبر : 5137

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۱۲ زمان : ۹:۳۸

سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی از زبان همسرش

سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین به دنیا آمد. بعد از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی رفت و به عنوان سپاه دانش در یکی از روستاهای اسفراین به انجام وظیفه پرداخت. پس از خدمت سربازی در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی […]

سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین به دنیا آمد. بعد از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی رفت و به عنوان سپاه دانش در یکی از روستاهای اسفراین به انجام وظیفه پرداخت. پس از خدمت سربازی در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و با گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران برای تکمیل دوره خلبانی به کشور آمریکار اعزام شد. و پس از اخذ دانش‌نامه خلبانی به میهن بازگشت و با درجه ستوان دومی در پایگاه چهارم شکاری دزفول به عنوان خلبان هواپیمای اف ۵ مشغول خدمت شد. با اوج گیری انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن از نخستین خلبانان حزب اللهی بود که در به ثمررسیدن انقلاب و آگاه کردن سایر قشرهای پرسنل نیروی هوایی نقش به سزایی داشت. شهید اردستانی در سال ۱۳۵۹ به عنوان افسر خلبان شکاری تبریز مشغول خدمت بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد. علی رغم اینکه در روز حمله دشمن در مرخصی بود، بلافاصله خود را به پایگاه رساند و از روز بعد پروازهای جنگی خود را شروع کرد. او در سال ۱۳۶۰ به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری امیدیه انتخاب شد که علاوه بر مسئولیت فرماندهی، خود نیز شخصاً در پروازهای جنگی شرکت می‌کرد. در سال ۱۳۶۳ به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری منصوب شد و پس از سه سال، در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش منصوب گشت. پس از شهادت سرلشکر بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را به عهده داشت، شهید اردستنی به این سمت یعنی معاونت عملیات نیروی هوایی برگزیده شد و تا زمان شهادت، در مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۳ عهده دار این مسئولیت مهم بود.

سرلشکر خلبان اردستانی در طول جنک تحمیلی همواره داوطلب مأموریت‌های مشکل بود و بارها اتفاق می‌افتاد که در یک روز هفت بار به خارک دشمن حمله می‌برد تا با انجام ۴۰۰ پرواز برون مرزی و ۱۷۲۴ ساعت پروازهای مختلف یکی از قهرمانان جنگ به حساب می‌اید که چندین مرتبه تا مرز شهادت پیش رفت.

سرانجام نیز در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۳ بر اثر سانحه هوایی به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی سرلشکر شهید ستاری و چند تن از هم‌رزمانش به ارزوی دیرینه‌اش رسید و به معبود پیوست.

ارسال دیدگاه