کد خبر : 5633

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ زمان : ۶:۵۷

سرانجام مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱ چه خواهد شد؟

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، در نظر مقامات آمریکایی مذاکره کننده با ایران این موضوع احتمالا فقط یک اشتباه بود ونشانگر اشتباهات مربوطه در معاهده سطح بالای فنی مورد بحث می باشد. مقامات آمریکایی که خواستند اسمشان فاش نشود و برای اولین بار ماجرای آزمایش را شرح می دادند گفتند که […]

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، در نظر مقامات آمریکایی مذاکره کننده با ایران این موضوع احتمالا فقط یک اشتباه بود ونشانگر اشتباهات مربوطه در معاهده سطح بالای فنی مورد بحث می باشد.

مقامات آمریکایی که خواستند اسمشان فاش نشود و برای اولین بار ماجرای آزمایش را شرح می دادند گفتند که احتمالا آزمایش به وسیله یک کارمند سطح پایین برنامه هسته ای ایران انجام شده است که درک صحیحی از حدود آزمایش مربوطه نداشته است.

دیپلمات ها و کارشناسان ایران و کشورهای عضو گروه ۵+۱ چهارمین روز مذاکرات خود در لوزان سویس را روز چهارشنبه در حالیکه قدرتهای جهانی بدنبال دستیابی به توافقی برای محدود کردن حیطه فعالیت هسته ای ایران می باشند برگزار کردند.

آنها ضرب الاجل پایان ماه مارس را برای مشخص کردن چارچوب توافق تعیین کرده اند و پایان ماه ژوئن را برای حل جزئیات مسائل فنی تعیین کردند.

در حالیکه ایران دارای ۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ نصب شده می باشد تنها یک سانتریفیوژ شک بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را برانگیخت و آنها در گزارش فصلی خود در ماه نوامبر ذکر نمودند.

براساس سند ۷ نوامبر که به گاز هگزافلوراید اورانیوم تزریق شده به نسل پنجم سانتریفیوژ ایرانی برای آزمایش عملکرد آن: ایران به طور متناوب گاز طبیعی یو اف ۶ را به سانتریفیوژ آی-آر ۵ تزریق نموده است.

دو هفته بعد، در جلسه ای در کنگره آمریکا در واشنگتن، سیاستمداران و تحلیلگران تجاری از گزارش آژانس برای بحث پیرامون این موضوع که ایران مفاد توافقنامه موقت را در خصوص کاهش فعالیتهای حساس هسته ای در ازای برداشتن محدود تحریم ها نقض کرده است استفاده کردند.

خوزه ویلسون نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت کارولینای جنوبی این سوال را مطرح نمود که ‘دولت آمریکا چگونه به شواهد دال بر تقلب ایران واکنش نشان داده است؟’

همچنین مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی که یک مرکز تحقیقاتی مستقر در واشنگتن است و در تهیه پیش نویس تحریم های علیه ایران کمک کرده است گفت: این یک نمونه ای از کاری است که ایران انجام داده است هنگامیکه من می گویم که آنها بطور تدریجی و نه بطور فجیعی تقلب میکنند و آنها در حال سنجیدن حدود تمایل پاسخگویی ما هستند.

وی ادامه داد: هیچ تحریمی نبوده است هیچ هزینه اقتصادی در کار نبوده و پیام به ایران این است که وقتی وقتی توافق جامع حاصل شود شما نمی توانید به طور تدریجی تقلب کنید.

طبق گفته مقامات آمریکایی به هر حال ایران از نظر فنی توافق موقت را که اجازه ادامه فعالیتهای تحقیق و توسعه را می دهد نقض نکرده است.

مقامات آمریکا اضافه کردند: دیگر اینکه، شخص مسئول احتمالا یک کارمند سطح پایین یا سطح متوسط آزمایشگاه بود که از دستورات مافوق پیروی نمی کرده است.

مقامات آمریکایی همچنین از ایران خواستند که آزمایشهای سانتریفیوژ را به منظور رفع هرگونه شک و شبهه متوقف کنند.

این قسمت مشکلات مربوط به سعی در تنظیم زیرساخت گسترده صنعتی و آزمایشگاههای مربوط به شبکه هسته ای جمهوری اسلامی را نشان می دهد.

یک دلیل اینکه مذاکرات به بیشتر به سمت مباحث فنی پیش میرود درست همزمان با نزدیک شدن ضرب الاجل تعیین شده همین است.

به گفته دیپلماتها برخی فاصله های میان دو طرف وقتیکه ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی در حالیکه از حمایت گروههای متعدد دانشمندان و مهندسان برخوردار بودند روز سه شنبه به مذاکرات پیوستند کمتر شد.

توافق نهایی نیاز به تعقیب ردپای اورانیوم از لحظه ای که از دل خاک استخراج می شود دارد و به گاز تبدیل می شود و به اورانیوم غنی شده تبدیل می شود و به رآکتورهای تغذیه می شود دارد.

.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه