کد خبر : 526966

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ زمان : ۱۶:۰۰

ساخت پیشترفته ترین توالت جهان توسط محققان آمریکایی

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، محققان آمریکایی موفق به ساخت یک سرویس بهداشتی شده اند که می‌تواند صنعت آب و فاضلاب را متحول کند.   این سرویس بهداشتی موسوم به “سول -چار” توسط تیمی در دانشگاه کلرادو طراحی شده و از انرژی خورشیدی متمرکز برای تبدیل فضولات انسانی به فرآورده های قابل استفاده […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، محققان آمریکایی موفق به ساخت یک سرویس بهداشتی شده اند که می‌تواند صنعت آب و فاضلاب را متحول کند.

 635457939099029854 ساخت پیشترفته ترین توالت جهان توسط محققان آمریکایی

این سرویس بهداشتی موسوم به “سول -چار” توسط تیمی در دانشگاه کلرادو طراحی شده و از انرژی خورشیدی متمرکز برای تبدیل فضولات انسانی به فرآورده های قابل استفاده و قابل فروش نظیر سوخت جامد، کود و انرژی گرمایی استفاده می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری ان بی سی، این سرویس بهداشتی خارج از شبکه و بدون استفاده از آب لوله کشی کار می کند.

کارل لیندن از محققان اصلی پروژه سول- چار به شبکه NBC، گفت: این پروژه واقعا تلاشی برای پرداختن به مساله مدیریت فاضلاب است.

وی افزود: ایده ما این است که اگر بتوانیم فاضلاب را به موقع و در محل مدیریت و آن را به مواد ایمن قابل استفاده تبدیل کنیم، گام بزرگی به سمت حفظ سلامت عمومی در بسیاری از نقاط جهان برداشته ایم.

لیندن استاد مهندسی محیط زیست در دانشگاه کلرادو گفت: در بسیاری از جوامع جهان نگهداری و تخلیه چاه توالت بطور غیربهداشتی و غیرایمن صورت می گیرد.

بانک های جهانی می گویند بهداشت ضعیف تقریبا ۱٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی برای کشورها هزینه ایجاد می کند. برای مثال در هند رسیدگی به وضعیت بد بهداشتی در این کشور سالانه ۵۴ میلیارد دلار هزینه بر جای می گذارد. سازمان بهداشت جهانی می گوید: دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بهداشت اولیه دسترسی ندارند.

سرویس بهداشتی طراحی شده توسط لیندن و تیم وی برای یک خانواده چهار نفره مناسب است. در این سرویس پنل هایی برای جذب نور خورشید تعبیه شده است.

کابل های فیبر نوری، نور خورشید را به یک بخش واکنش دهنده منتقل می کند جایی که فضولات به فرآورده های جنبی قابل استفاده تبدیل می شوند؛ این فراورده ها پس از فرآوری می توانند به عنوان کود مورد استفاده قرار بگیرند.

لیندن گفت: از این فرآورده ها می توان در کشاورزی و همچنین برای ارتقای ظرفیت آب موجود در خاک استفاده کرد. این کود همچنین برای حاصلخیزی و ساختار درست خاک قابل استفاده است.

انرژی خورشیدی به شکل روزافزونی در حال تبدیل شدن به یک بخش مهم ترتیب انرژی جهانی است و آژانس بین المللی انرژی سال گذشته اعلام کرد که خورشید تا سال ۲۰۵۰ به بزرگ ترین منبع انرژی برق جهان تبدیل خواهد شد.

لیندن افزود: نور خورشید یک منبع انرژی ایده آل است. روشی که ما برای دریافت نور خورشید استفاده می کنیم بسیار کارآمد است و خورشید یک منبع انرژی رایگان محسوب می شود.

وی در عین حال اظهار کرد که استفاده از انرژی خورشیدی چالش هایی نیز به همراه دارد. این روش برای مناطقی که پوشش ابری بالایی دارند و فصل بارندگی در آنها طولانی است جواب نمی دهد.

این محقق خاطرنشان کرد: ما تحقیقاتی را در خصوص الگوهای پوشش نور خورشید در مناطق مختلف جهان انجام داده ایم و نقشه ای را که سرویس بهداشتی ما می تواند در آن مناطق کارایی داشته باشد تهیه کردیم که شامل شمال آفریقا، خاورمیانه، بخش هایی از هند، بخش هایی از قطب می شود.

لیندن گفت: خرید این سرویس برای یک خانواده چهار نفره حدود ۱۲ هزار دلار هزینه دارد و اولین هدف ما پایین آوردن قیمت این سرویس است. ما امیدواریم عوامل مختلف از جمله تولید انبوه و روشهای مختلف تولید و همچنین مواد ارزانتر به پایین آمدن قیمت آن کمک کند.

منبع : جام جم آنلاین
ارسال دیدگاه