کد خبر : 532427

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ زمان : ۱۲:۳۱

زندگی شغلی والدین بعد از تولد فرزند

تولد کودکان زندگی پدر و مادر را در تمام جنبه ها تحت تاثیر قرار می دهد. زندگی شغلی از جمله همین حوزه ها است که به تمامی دگرگون شده و امکان عملکردی مشابه با قبل وجود ندارد. اما نبود شغل ثابت باعث وارد آمدن فشار مالی به خانواده خواهد شد. خانواده ای که با ورود […]

تولد کودکان زندگی پدر و مادر را در تمام جنبه ها تحت تاثیر قرار می دهد. زندگی شغلی از جمله همین حوزه ها است که به تمامی دگرگون شده و امکان عملکردی مشابه با قبل وجود ندارد. اما نبود شغل ثابت باعث وارد آمدن فشار مالی به خانواده خواهد شد. خانواده ای که با ورود عضوی جدید، بیش از پیش به تامین مالی نیاز دارد. این وضعیت باعث می شود که فشار کاری بیشتری روی یکی از اعضا وارد شود و نوعی از عدم تناسب به وجود آید.

راهنمای شغلی برای مادران و پدران خوب

 این فرد که اغلب پدر خانواده است، مجبور خواهد بود برای جبران این تغییر بیشتر کار کند و حتی شغل دوم و سومی را نیز اختیار کند. اما این کار در کنار فشار جسمی و روانی روی پدر خانواده، امکان حضور مستقیم و مشارکت در رشد و تربیت کودک را کاهش می دهد. امری که در نهایت به زیان کودک تمام خواهد شد.
 از سوی دیگر، توقف فعالیت شغلی مادر، رفته رفته امکان بازگشت او را به شغل پیشین کم می کند و در نهایت تجارب و تلاش های او را از میان می برد. اگر شما نیز به دلیل نگهداری از کودک، کار خود را ترک گفته اید، توصیه های زیر برای کسب درآمد و حفظ شرایط به شما کمک خواهند کرد.
پیش از هرچیز وضعیت جدید را تحلیل کنید
شناخت دقیق، مقدمه اقدامات موثر است. پس از تولد کودک، شرایط مالی خانواده تغییر می کند و به همین دلیل نیاز شدیدی به ارزیابی دوباره به وجود می آید. به همین دلیل، زوجین باید در سریع ترین زمان ممکن شرایط جدید، درآمدها و هزینه ها را محاسبه نمایند و خود را برای اقدامات متناسب آماده سازند.
 در این بررسی ها جدولی تهیه نموده و درآمدهای فعلی و آتی، هزینه های احتمالی و نیازهای کوتاه مدت و بلندمدت کودک را در آن ثبت کنید. سپس با دقت این فهرست را بررسی نموده و برای تنظیم برنامه عملی متناسب با نیازها اقدام نمایید.
آموزش را جدی بگیرید
درست است که در این دوران نمی توانید به شغل خود بازگردید، اما در عین حال امکانات تازه ای پیش روی شما قرار می گیرد که یکی از آنها مطالعه و آموزش های تازه است. با انجام این کار، روحیه کاری خود را حفظ می کنید و با کسب مزیت های جدید، امکان بازگشت به کار را نیز به دست خواهید آورد.
راهنمای شغلی برای مادران و پدران خوب
 برای تحقق این هدف، می توانید از دوره های مکاتبه ای دانشگاه ها، مراکز آموزش مجازی و یا مطالعه آزاد کتاب استفاده کنید و بر دانش و مهارت های خود بیفزایید.
پس انداز و بیمه را فراموش نکنید
به طور طبیعی، با توقف کار ثابت بیمه شما نیز قطع خواهد شد. اما این به معنای کنار گذاشتن این اقدامات نیست. اگر شرایط مالی شما اجازه می دهد، از خدمات بیمه خویش فرما استفاده کنید و شرایط بازنشستگی را حفظ نمایید. در کنار این گام، می توانید پس انداز منظم را نیز در دستور کار قرار دهید و با سرمایه گذاری، کاسته شدن از درآمد بلندمدت را جبران کنید.
آینده کودک خود را بیمه کنید
شاید پس انداز کردن برای تحصیل یا ازدواج کودکی که تازه به دنیا آمده عجیب به نظر برسد، اما افراد موفق همواره پیش از دیگران عمل را آغاز می کنند. برای فرزند تازه متولد شده حسابی جدید باز کنید. می توانید در بانک مسکن برای او حسابی باز کرده و با پرداخت مبلغی بسیار اندک، امکان اخذ وام در سنین جوانی را فراهم کنید. در واقع، پس انداز اندک شما در طول سالیان به حجم عظیمی از پول بدل خواهد شد که اگر آنها را سرمایه گذاری نیز کرده باشید، آینده فرزندتان را از هر جهت بیمه خواهد کرد.

راهنمای شغلی برای مادران و پدران خوب

افزایش هزینه ها را نیز محاسبه کنید
در زمان محاسبه و تحلیل شرایط جدید صرفا به زیان های ناشی از بیکاری تمرکز نکنید، بلکه آینده شغلی و درآمدهای آتی را نیز مورد توجه قرار دهید. به طور مثال، هزینه های تولد و نگهداری هر کودک بسیار زیاد است و تاثیر آن بر زندگی شما بسیار بیشتر از تاثیرات ناشی از کاهش درآمدی خواهد بود.
 این هزینه ها به سرعت پس اندازهای شما را خواهند بلعید و شرایط دشواری ایجاد خواهند کرد. برای مقابله با این شرایط، باید از پیش برای موقعیت جدید آماده شوید. سعی کنید با صرفه جویی از میزان هزینه های خانواده بکاهید و فشار مالی را کنترل کنید.
نیمه وقت کار کنید
ناتوانی شما در حضور ثابت در شغلی مشخص، به معنای ناممکن بودن کار پاره وقت نیست. شما در دوران پیش از تولد کودک تجارب و مهارت هایی را کسب کرده اید که حتی در وضعیت جدید نیز به کارتان می آیند. بسیاری از شرکت ها و مدیران برای کنترل هزینه ها از حضور نیمه وقت و حتی دورکاری شما استقبال خواهند کرد. با این کار می توانید آمادگی خود را حفظ کنید و با کسب درآمدی محدود، از فشارها بکاهید.
فعال بمانید
نباید اجازه دهید حضور دائمی در خانه شما را به انفعال دچار کند. روحیه فعال خود را حفظ کنید و از هر ابزاری برای حفظ شرایط استفاده نمایید. اگر انفعال بر شما چیره شد، دور ساختن آن و بازگشت به کار بسیار دشوار خواهد بود. از پیش برای طی کردن این مرحله برنامه داشته باشید. به طور یقین، با وجود برنامه ای مناسب امور به آسانی پیش خواهند رفت.
منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه
ارسال دیدگاه