کد خبر : 3614

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ زمان : ۷:۴۵

زندان معروف سیبری چگونه است؟

در اوایل قرن ۱۷ در سیبری زندان بسیار مخوفی به همراه بازداشت‌گاههای دهشت باری ساختند که محلی برای تبعید و زندان شدن زندانیان سیاسی و خلافکاران بود. هرکسی که عقاید سیاسی مغایر با حکومت داشت یا جرمی را مرتکب شده بود، به این زندان فرستاده می‌شد. در واقع این زندان پایان دنیا بود. اعدام و […]

در اوایل قرن ۱۷ در سیبری زندان بسیار مخوفی به همراه بازداشت‌گاههای دهشت باری ساختند که محلی برای تبعید و زندان شدن زندانیان سیاسی و خلافکاران بود. هرکسی که عقاید سیاسی مغایر با حکومت داشت یا جرمی را مرتکب شده بود، به این زندان فرستاده می‌شد. در واقع این زندان پایان دنیا بود. اعدام و تیرباران هزاران مرتبه شیرین تر از زندان شدن و کار در سیبری بود. چه بسا که بسیاری از خلافکاران به محض شنیدن اینکه باید به سیبری بروند به هنگام سوارشدن به کشتی خود را به درون آبهای مملو از یخ می‌انداختند.

مخوف ترین آن زندان یا بازداشتگاه کار بود. آنها مجبور بودند در سرمای بالای ۳۰ درجه با کفشهای نامناسب به همراه غل و زنجیرهای آهنی بسیار سنگین کارهای طاقت فرسا انجام دهند.

فرار و بازگشت از این تبعیدگاه غیرممکن بود. زیرا این بازداشتگاه در میان دشت پر از برف و یخ واقع بود و دسترسی به انسانها و شهر هزاران فرسنگ فاصله داشت.

حال اگر می‌توانستند از زیر دست سربازان نگهبانان این زندان بگریزند، در سرما و یخبندان جان سالم به در نمی‌بردند. البته هنوز این زندان و بازداشتگاه در قلب سیبری قرار دارد اما با نظارت سازمان حقوق بشر مانند قدیم نیست. و تعدیل یافته به ویژه اینکه بعد از سقوط شوروی همه چیز تغییر یافت. به هر صورت این زندان یک قدمت دیرینه دارد و مصائب زندانیان بسیار زیادی را دیده است.

ارسال دیدگاه