کد خبر : 5671

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۰۱ زمان : ۷:۰۰

زنان جنجالی ایرانی در سال ۹۳

زنان ایرانی در سال ۹۳ در همه عرصه ها فعال ظاهر شدند و موفقیت های مختلفی به دست آوردند. شاید بتوان گفت یکی از تفاوت های مهم سال ۹۳ برای زنان در این نکته بود که به چهره های سینمایی، زنان در حوزه های دیگر مانند سیاست و علم بسیار پررنگ تر از سال های […]

زنان ایرانی در سال ۹۳ در همه عرصه ها فعال ظاهر شدند و موفقیت های مختلفی به دست آوردند. شاید بتوان گفت یکی از تفاوت های مهم سال ۹۳ برای زنان در این نکته بود که به چهره های سینمایی، زنان در حوزه های دیگر مانند سیاست و علم بسیار پررنگ تر از سال های گذشته ظاهر شدند. از مریم میرزاخانی بگیرید تا معصومه ابتکار.
در کنار خبرسازی این دسته از زنان، برخی حوادث و رویدادهای مختلف نیز در حوزه زنان رخ داد و تا مدت ها در سرخط خبرها قرار داشت. گزینه ها بسیار زیاد بودند و به دلیل کمبود جا از بسیاری از آنها صرف نظر کردیم.
۱- الهام چرخنده

این بازیگر در سال ۹۳ بسیار خبرساز بود و در صدر خبرها و بحث های کاربران شبکه های اجتاعی قرار داشت. او در محفل ها و مراسم های مختلفی حضور پیدا کرد که یکی از آنها دومین یادواره زنان شهیده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ بود که در آن مهدی طائب فرمانده قرارگاه عمار از او تقدیر کرد و گفت: «چرخنده نام فامیلی این هنرمند کشورمان است که از امروز ما ایشان را با نام خانوادگی زهرایی می شناسیم.»
پای او به مجلس و کمیسیون فرهنگی نیز باز شد و برخی نمایندگان عضو این کمیسیون از او به دلیل «فعالیت هایش در زمینه دفاع و کمپین گسترش فرهنگ و حجاب» تقدیر کردند.
او مدتی بعد در یکی از صحبت های خودش گفت: «به فاصله یک ماه و چهار روز که به من لقب زهرایی دادند، سه هزار و ۹۰۰ نفر به کمک من حاضر به استفاده از تاج بندگی یا چادر شدند. چقدر قضاوت آدم ها مهم است و بابت لایک ها چه چیزی را پرداخت می کنیم…»

 

۲- مهناز افشار

خبر ازدواج بازیگر سرشناس سینما با پسر محمد علی رامین یکی از مهمترین اتفاقات سال ۹۳ را رقم زد. ازدواج آنها از این جهت خبرساز بود که محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاددر دولت دهم بود و در دولت نهم نیز سمت مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد را برعهده داشت.
در زمان رامین نشریات مختلفی تذکر گرفته و توقیف شده بودند و به همین دلیل بود که طرفداران مهناز افشار از این خبر شوکه شدند. ماجرا زمانی برای مردم جالب تر شد که خطبه عقد «مهناز افشار» و «یاسین رامین» را رییس جمهور اسبق خواند و پدرش در مراسم حضور نداشت.
پس از گسترش واکنش ها به مهناز افشار او در صفحه شخصی خود نوشت: «من مهناز افشار با آنچه بوده و خواهم بود با عشق بدون هیچگونه شرط و شروط کذب و ۱۰ شاخه گل نرگس به عقد همسرم درآمدم و افتخار می کنم مردی در کنار من است که برای در کنار من بودن ایستادگی کرد و انتخاب کرد و محافظ من شد و شد پدرم دخترم و شریک شادی و غم هایم.»

 

۳- معصومه ابتکار

سرشناس ترین زن عضو کابینه دولت یازدهم از همان ابتدای سال در تیررس خبرها قرار داشت و البته دو روی کاملا متفاوت سکه را دید. پافشاری بر حل مشکلاتی انندبنزین های پتروشیمی، خشک شدن دریاچه ارومیه، زاینده رود و طرفداران محیط زیست از او یک قهرمان ساخت. او در حوزه حیات وحش نیز بسیار فعال ظاهر شد و اقدامات او برای مقابله با شکارهای غیرمجاز بر محبوبیت او افزود.
در همان زمان البته شکارچیان غیرمجاز پاتک هایی به او زدند و با کشتار برخی حیوانات در مناطق حفاظت شده به مقابله به مثل پرداختند.
در نیمه دوم سال اما ورق برگشت و بسیاری از افراد به دلیل عدم حضور به موقع او در زمان گسترش گرد و غبارها در اهواز انتقادهایی را به ابتکار وارد ساختند. رسانه های اصولگرا نیز از این فرصت نهایت بهره را بردند و برای انتقاد از معصومه ابتکار سنگ تمام گذاشتند.

 

۴- مریم میرزاخانی

او از جمله نخبه های ایرانی ساکن خارج از ایران است که به عنوان ریاضیدان و استاد ایرانی در دانشگاه استنفورد آمریکا حضور دارد. میرزاخانی در ۳۱ سالگی و در دانشاه استنفورد به عالی ترین جایگاه دانشگاهی؛ مقام استادی رسیده و در سال ۲۰۱۲ برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات به حساب می آید و برای همین او عنوان نخستین زن و نخستین زن ایرانی برنده جایزه فیلدز را در حال حاضر یدک می کشد. دی ماه امسال نام او در میان ۱۵ زن تاثیرگذار جهان در سایت سی ان ان معرفی شد.

 

۵- باران کوثری

سال پیش همین موقع ها بود که پخش کلیپ «چرا رفتی» همایون شجریان به کارگردانی باران کوثری با واکنش های گسترده ای در میان کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد. این ماجرا نقطه شروع اتفاقات و حاشیه های مختلف برای باران کوثری بود که عدم حضور چند ساله اش در سینما شایعه ممنوع الکاری اش را پر رنگ کرده بود.
او که با روی کار آمدن دولت یازدهم فعالیت هایش پر رنگ شده بود، پیش از آغاز جشنواره تئاتر فجر نیز با کنایه زدن به لوگوی جشنواره نیز بار دیگر خبرساز شد.
طراحی ضعیف لوگوی تئاتر جشنواره فجر سبب شد تا ستاره اسکندری و باران کوثری با انشتار عکسی در پست های جداگانه ای، متن مشترکی به این مضمون منتشر کنند: «گروه هم هوایی – در برابر عظمت پوستر جشنواره تئاتر فجر… در سی و سومین سال!! خواهران و برادران گرافیک به پا خیزید.»
دریافت سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن در جشنواره فجر هم او را بار دیگر بر صدر خبرها قرار داد.

 

۶- لیلا حاتمی

در اردیبهشت امسال لیلا حاتمی به عنوان یکی از ۹ داور جشنواره کن انتخاب شد. جین کمپیون فیلمساز ۵۹ ساله نیوزیلندی ریاست داوران این بخش را به عهده داشت و چهار مرد و چهار زن در کنار کمپیون، برنده جایزه نخل طلا و دیگر برندگان بخش مسابقه اصلی را تعیین می کردند.
همه داوران جزو چهره های سرشناس سینمای جهان محسوب می شدند. در زمان افتتاحیه این مراسم لیلا حاتمی در یک وضعیت غافلگیرکننده گیر افتاد و انتقادهای زیادی نسبت به عکس العمل او وارد شد. پس از گسترش حاشیه ها او در نامه ای از این اتفاق ناخواسته عذرخواهی کرد.

 

۷- نرگس آبیار

فیلم سینمایی شیار ۱۴۳ به کارگردانی و نویسندگی نرگس آبیار نام او را بر سر زبان ها انداخت و به عنوان یکی از زنان خبرساز سال ۹۳ در صدر خبرها قرار گرفت.
فیلم او به عنوان یکی از فیلم های ارزشی شناخته می شد و مورد تقدیر بسیاری از منتقدان و گروه های مختلف قرار گرفت.
نرگس آبیار البته در اردیبهشت ماه امسال با یک اتفاق عجیب روبرو شد. از او دعوت شده بود به دانشگاه شاهد برود و در آنجا مورد تقدیر قرار بگیرد. با اینحال، وقتی او به دانشگاه رسید مسئولان حراست به دلیل آنکه چادر نداشت، از ورودش جلوگیری کردند.
بدین ترتیب، اکران فیلم و تقدیر از کارگردان آن، بدون حضور کسی که قرار بود مورد تقدیر قرار بگیرد برگزار شده و لوح تقدیر نیز به نماینده ای از فیلم داده شد!

 

۸- زهرا حقانی

او فعلا در همین ایران خودمان زندگی می کند و در دانشگاه دامغان مشغول تدریس است. نشریه «فوربس» هفته گذشته در گزارش خود آورده بود: «او یک محقق ایرانی است که دکترای خود را در مطالعات نیروی جاذبه زمین و اخترشناسی از دانشگاه شهید بهشتی ایران دریافت کرده و اکنون به عنوان استادیار دانشکده فیزیک در دانشگاه دامغان مشغول فعالیت است
به تشریح نظریات و تئوری های آلبرت انیشتین و کشفیاتی که در سال های اخیر براساس فرضیه ها از جمله تصویربرداری های دوربین فضایی هابل از یک ستاره در حال انفجار که نور برآمده از آن گروهی از کهکشان ها را نابود کره، می پردازد.
شرکتی با نام «اسپارو» در حال تحقیق و تهیه گزارشی از اسامی دانشمندان و پژوهشگرانی از سراسر دنیاست که در رابطه با انیشتین به تحقیق می پردازند و زهرا حقانی، یکی از افرادی است که توجه این شرکت را به خود جلب کرده تا نظریات و بررسی های او مورد توجه قرار گیرد. این شرکت از زهرا حقانی به عنوان «انیشتین آینده» یاد کرده است.»

 

۹- نجمه خدمتی

او فقط ۱۸ سال دارد. نجمه خدمتی با کسب نشان طلای تیراندازی تپانچه بادی ۱۰ متر بانوان در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ در اینچئون کره جنوبی نخستین طلاآور ایران در این بازی ها لقب گرفت. او با وجود کسب این رتبه تحسین برانگیز اما همچنان سرخوشی های نوجوانانه خود را دارد و صفحه شخصی او پر است از بازیگوشی های مخصوص به سن خود.

 

۱۰- مریلا زارعی

بازی قابل توجه او در فیلم شیار ۱۴۳ سبب شد تا همچنان در کانون توجه ها قرار گیرد. حاشیه ها هم البته اطراف او کم نبودند و هر از گاهی با یک موضوع روبرو می شد.
یکی از این حاشیه ها در مرداد ماه امسال در جشن خانه سینما اتفاق افتاد. در بخشی از جشن انجمن منتقدان، خواندن اسم بهترین بازیگر زن به مازیار میری سپرده شده بود که با سخنانش کنایه هایی به مریلا زارعی زد.
درخشش مریلا زارعی باعث شد تا فیلم شیار ۱۴۳ مورد توجه مردم هم قرار بگیرد و رهبر انقلاب نیز صراحتا بازی این بازیگر خوب سینمای ایران در این فیلم را ستایش کرد.

 

۱۱- مرضیه افخم

خانم دیپلمات ایرانی سال سختی را سپری کرد و در نقش سخنگوی وزارت امور خارجه چهره خوبی از خود به جای گذاشت. او تلاش کرد همه تصویرسازی های اغراق شده رسانه های خارجی درباره زنان ایرانی را تغییر دهد و در این راه نیز تا حد زیادی موفق بود. او آرام آرام ورزیده تر شد و در ماراتن مذاکرات هسته ای پا به پای همتایان خارجی خود در رسانه ها حضور داشت.

 

اینجا همه هستند

به جز زنان نام برده شده، زنان دیگری نیز به شکل های مختلف خبرساز شدند. مرضیه برومند با ساخت فیلم شهر موش های ۲ و شکسته شدن رکورد فروش توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند. بهاره رهنما، سحر دولتشاهی و آزاده نامداری از جمله افراد دیگری بودند که در سال ۹۳ به نحوی خبرساز شدند.
بهاره رهنما سالی پرکار را از سر گذراند و البته بحث و جدل های اینترنتی اش با یکی از نویسندگان تا مدت ها سوژه مورد بحث بود. سحر دولتشاهی هم در سال ۹۳ بسیار پرکار ظاهر شد و توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را نصیب خود کند. البته انتشار خبر جدایی او از رامبد جوان نیز بر حاشیه های اطراف او اضافه کرد؛ درست مانند آزاده نامداری که انتشار خبر جدایی اش از فرزاد حسنی موجی از واکنش ها را به همراه داشت. گفته می شود آزاده نامداری قصد مهاجرت پیدا کرده و همچنین دوباره در تلویزیون ممنوع التصویر شده است.
زنان و چند حادثه مهم سال ۹۳

* غرق شدن دختر قایقران در مرداب انزلی

مرداد ماه امسال شادی سرخیل، دختر ۲۱ ساله عضو تیم قایقرانی بندر انزلی که برای تمرین به مرداب انزلی رفته بود به دلیل واژگونی قایق غرق شد. او که به همراه ۱۲ نفر و در پیست قایقرانی تالاب انزلی در حال تمرین بود…

 

* اسیدپاشی های اصفهان

در مهرماه امسال خبر اسیدپاشی روی صورت چند دختر جوان اصفهانی تا مدت ها در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت. جستجوها برای یافتن علت حادثه و عوامل آن همچنان ادامه دارد.

 

* فریاد زیر یخ

چهارشنبه آخرین روز امتحانات پایان ترم دانشگاه «محقق اردبیلی» اردبیل روز خوبی نبود و دریاچه تفریحی شورابیل حادثه آفرین بود و باعث شد شیرینی تمام شدن امتحانات به کام دانشجوها تلخ شود. داستان از این قرار بود که ۲۴ نفر از دانشجوهای ادبیات فارسی دانشگاه بعد از امتحانات برای رفع خستگی به سمت دریاچه می روند وتصمیم به گرفتن عکس های یادگاری می کنند غافل از اینکه آرام آرام یخ دریاچه در حال ترک خوردن و شکسته شدن است.

 

ساعت ۴ و ۲۰ دقیقه بعدازظهر ناگهانیخ ها درهم می شکند و ۱۰ نفر از دانشجوهایی که روی یخ بودند به زیر آب صفر درجه می روند. همگی به کمک مردم و امدادرسان ها نجات پیدا می کنند اما متاسفانه دو نفر نمی توانند در این حادثه جانس الم به در ببرند و غرق می شوند و امدادرسان ها تنها جنازه هایشان را می توانند از آب بیرون بکشند. الهامه سلیمانزاده و لیلا یونسی از اهالی مراغه و پارس آباد مغان دو قربانی این حادثه بودند.

.

منبع : جام نیوز

ارسال دیدگاه