کد خبر : 527580

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ زمان : ۱۲:۰۰

زد و بند شرم‌آور دولت انگلیس و آل‌سعود

اوئن باوکات گزارشگر گاردین از افشای اسنادی خبر داد که از زد و بند مخفیانه انگلیس و رژیم سعودی حکایت می‌کند. بر مبنای مکاتبات دیپلماتیک فاش شده، انگلیس برای اطمینان از این که خودش و عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صاحب کرسی شوند با سعودی‌ها بر سر نحوه رای دادن زد […]

اوئن باوکات گزارشگر گاردین از افشای اسنادی خبر داد که از زد و بند مخفیانه انگلیس و رژیم سعودی حکایت می‌کند. بر مبنای مکاتبات دیپلماتیک فاش شده، انگلیس برای اطمینان از این که خودش و عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صاحب کرسی شوند با سعودی‌ها بر سر نحوه رای دادن زد و بند کرده است. عضویت عربستان سعودی در یکی از بانفوذترین نهادهای سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳، موجی از انتقادات بین‌المللی علیه سوابق حقوق بشری عربستان را در پی داشت.
گاردین نوشت: خبر جدید احتمال اعدام علی‌محمد النمر، یک فعال شیعه سعودی که در هفده سالگی برای پیوستن به تظاهرات ضد دولتی محکوم شد واکنش‌های دیپلماتیک تازه‌ای را به همراه آورده است.
مکاتبات وزارت خارجه عربستان سعودی که در ماه ژوئن به دست وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس افتاده به گفت‌وگوهایی با دیپلمات‌های انگلیسی پیش از رای‌گیری ماه نوامبر ۲۰۱۳ در نیویورک اشاره دارد. این اسناد اکنون به دست یک نهاد غیردولتی در ژنو به نام «دیده‌بان سازمان ملل متحد» که فعالیت آن سازمان را زیر نظر دارد و همچنین توسط روزنامه «استرالیان» ترجمه شده است.
مکاتبات سعودی‌ها به تاریخ ژانویه و فوریه ۲۰۱۳ بازمی‌گردد و به طور جداگانه توسط «دیده‌بان سازمان ملل» و روزنامه «استرالیان» ترجمه شده است. در یکی از این نامه‌ها نوشته شده است: «این نمایندگی مفتخر به ارسال یادداشت ضمیمه به وزارتخانه است؛ یادداشتی که هیئت نمایندگی از سوی نمایندگی دائم بریتانیا دریافت کرده است و خواستار حمایت از نامزدی‌ بریتانیا در انتخابات سال ۲۰۱۳ در نیویورک برای عضویت در شورای حقوق بشر طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ شده است. این وزارتخانه از این فرصت برای تبادل‌ حمایت دو طرف استفاده می‌کند تا در ازای حمایت عربستان از عضویت بریتانیا در شورای حقوق بشر، بریتانیا هم از عضویت عربستان سعودی در آن شورا پشتیبانی کند».
یک سند دیگر، از انتقال ۱۰۰ هزار دلار توسط عربستان سعودی برای «هزینه‌های ناشی از کمپین نامزدی عربستان برای عضویت در شورای حقوق بشر در دوره ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶» حکایت دارد.
هیلل نوئر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل متحد، به روزنامه استرالیان گفته است: «براساس شواهد، ما از این که بریتانیا ممکن است برای انتخاب تنفرآورترین رژیم دنیا به عنوان قاضی حقوق بشر جهان زد و بندی کرده باشد عمیقا نگران هستیم. برای دیده‌بان سازمان ملل متحد غیرقابل پذیرش است که بریتانیا از رد ادعای زد و بند میان لندن و ریاض بر سر رای‌گیری در شورای حقوق بشر سر باز می‌زند و حتی حاضر نیست به افکار عمومی اطمینان دهد که رای آن کشور بر اصلاحات محوری قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل استوار است.»
الن هوگارث، رئیس امور دولتی و سیاستگذاری عفو بین‌الملل در انگلیس می‌گوید: «این که بریتانیا بر سر حقوق بشر با مقام‌های سعودی دست به معاملات پنهانی می‌زند، به منزله سیلی به صورت فعالان سعودی گرفتاری است که در عربستان تحت آزار و تعقیب گسترده قرار دارند.»
یادآور می‌شود فرقه جعلی و انحرافی وهابیت که مبنای رژیم سعودی است، ساخته دست استعمارگران انگلیسی و برای انحراف در جهان اهل تسنن است همان‌گونه که در اقدامی مشابه، بهاییت برای ایران شیعه ساخته شد.

منبع : روزنامه کیهان
ارسال دیدگاه