کد خبر : 367752

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ زمان : ۲۱:۳۲

روش های ترک اعتیاد

اعتیاد هر نوع وابسته به ۱ ماده خاص که به مرور زمان نبودنش بتواند ساز و کارهای طبیعی بدن را به هم بریزد اعتیاد است. در مفهوم کلان ما ۲ گونه اعتیاد داریم که یک گونه روانی و دیگری فیزیکی است. در اعتیاد روانی که بر اثر استعمال مواد انرژی‌زا پدید می‌آید، نرسیدن مواد به […]

اعتیاد
هر نوع وابسته به ۱ ماده خاص که به مرور زمان نبودنش بتواند ساز و کارهای طبیعی بدن را به هم بریزد اعتیاد است.
در مفهوم کلان ما ۲ گونه اعتیاد داریم که یک گونه روانی و دیگری فیزیکی است. در اعتیاد روانی که بر اثر استعمال مواد انرژی‌زا پدید می‌آید، نرسیدن مواد به بدن منجر به عوارض روانی می‌شود. در اعتیاد فیزیکی نبودن ماده شخص را دچار ۱ سری علائم فیزیکی می‌کند، مثل تغییرات فشار خون، که این نوع اعتیاد تنها به مواد مرفینی است.

عوامل ذاتی
بسیاری به اشتباه عوامل اجتماعی را مقدم بر عوامل ذاتی می‌شمرند و غافل از آنند که مسائلی از قبیل بیکاری، شکست‌های عشقی و یا از دست دادن بستگان درجه ۱، تنها برانگیزاننده میل به استعمال مواد هستند و آن فاکتوری که این خواسته ابتدای راه عملی می‌سازد عوامل ذاتی است.
طبق نظریات پیاژه و فروید بسیاری در سنین بچگی شخصیت دهانی پیدا می‌کنند. این عده به راحتی می‌توانند استفاده‌کننده مواد مخدر شوند.

مبارزه
مهم از بین بردن مواد است، نه معتاد
در یکی از کشورهای اروپایی دولت مرکز توزیع مواد مخدر شد تا با بهای دولتی بهای ارزان تر از بازار آزاد عرضه کننده اینگونه مواد برای معتادان باشد.
این روش ۲ خوبی بسیار بزرگی را در پی داشت: اولاً اینکه جمعیت معتاد شناسایی می‌شد و در مرحله بعد قاچاقچی از بین می‌رفت. از نگاه من مهم‌ترین عامل بوجودآورنده اعتیاد موجودیت خود اعتیاد در جامعه و قاچاق مواد مخدر است. به طور طبیعی بدن به تجربه حالت غیرطبیعی اگر توام با نشئگی، مستی و سرخوشی باشد گرایش دارد. بنابراین ازبین‌بردن بازار غیرقابل کنترل و ایزوله کردن جمعیت معتاد می‌تواند جلوی گسترش این پدیده را بگیرد.

درمان
در ارتباط با اعتیاد ۳ روش درمانی وجود دارد:
روش اول … که موسوم است به درمان‌های جایگزین کننده.
در این روش مواد ضعیف‌تر جایگزین مواد قندی می‌شود. در مورد گره‌هایی که از این سیستم بهره می‌برند، به تدریج مواد ضعیف را هم کم و کمتر می‌کند تا سرانجام نیاز بدن را به حداقل و سپس به ۰ برسانند، اما این نوع درمان قطعی نیست. براساس آمار موجود بین ۴۵ تا ۶۰% احتمال بازگشت وجود دارد. پزشک با ۱۰ متادون آغاز و آن را به ۱ قرص در روز می‌رساند و سپس همان ۱ قرص در روز را هم به مریضش نمی‌دهد.
روش دوم … این روشی است که من از آن استفاده می‌کنم. ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن اثر مواد را از بدن شخص معتاد پاک می‌گنیم؛ به این عمل سم‌زدایی می‌گویند. سپس با به کاربردن روش‌های
دارویی، بدن بیمار را در وضعیتی قرار می‌دهد که دیگر قابلیت پذیرش مواد مخدر را ندارد یا ویزیت عمومی بدن به هم می‌ریزد.
روش سوم … یا گروه درمانی؛ که نه فقط در مورد اعتیاد بلکه در خصوص بسیاری از بیماری‌ها کارایی دارد؛ روشی است که در فاز درمان اعتیاد، نیاز ابتدایی به ۲ روش دیگر دارد، زیرا اول باید معتاد را ترک داده و بعد او را وارد گروه ساخت. القائات روانی، گروه درمانی، شانس بازگشت معتاد ترک داده شده به سوی مواد را به حداقل می‌رساند.

ارسال دیدگاه