کد خبر : 97138

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ زمان : ۷:۰۰

روش درمان انواع بیماری دیابت

بیماری دیابت یا قند یکی از شایع ترین بیماریهای غیرواگیر است و طبق آمارهای موجود حدود ۲۰۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. عده بیماران دیابتی در ایران نیز حدود ۲۰۰۰۰۰۰ تخمین زده می‌شوند. میزان قند خون در افراد سالم ناشتا حدود ۷۰ الی ۱۰۰ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ می‌لی‌لیتر خون است […]

بیماری دیابت یا قند یکی از شایع ترین بیماریهای غیرواگیر است و طبق آمارهای موجود حدود ۲۰۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. عده بیماران دیابتی در ایران نیز حدود ۲۰۰۰۰۰۰ تخمین زده می‌شوند. میزان قند خون در افراد سالم ناشتا حدود ۷۰ الی ۱۰۰ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ می‌لی‌لیتر خون است و این مقدار بعد از غذاخوردن تا ۱۴۰ میلی‌گرم بالا می‌رود. ولی بعد از مدتی دوباره پایین می‌اید. اگر میزان قند خون فرد ناشتا به طور دائم بالاتر از ۱۲۶ میلی‌گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر باشد این شخص مبتلا به دیابت است. بیماری دیابت به وسیله اندازه گیری قند خون ناشتا و قند خون دو ساعت بعد از صرو غذا مشخص می‌شود و نیز با آزمایش ادرار وجود قند در ادرار معین می‌گردد.

به طور کلی در بیماری دیابت توانایی بدن برای تولید و یا استفاده از هورمون انسولین از بین رفته است. هورمون انسولین به وسیله لوزالمعده ترشح می‌شود و بدن به وسیله انسولین قند را به انرژی تبدیل می‌کند. در صورت کمبود یا فقدان انسولین قند در خون جمع می‌شود و در واقع کار انسولین نگه داشتن میزان قند خون در یک حد ثابت است.

دیابت بر دو نوع است :

۱- دیابت نوع اول یا دیابت جوان که بیشتر د رکودکان و نوجوانان دیده می‌شود. در این نوع دیابت لوزالمعده اصلاً قادر به ترشح هورمون انسولین نیست. این گروه از مبتلایان نیاز به تزریق روزانه هورمون انسولین دارند.

۲- دیابت نوع دوم که در این نوع انسولین ترشح می‌شود ولی مقدار آن کافی نیست و یا اثر آن کم است. این نوع دیابت بیشتر در افراد میانسال دیده می‌شود که اغلب آنها چاق هستند. میزان قند خون افراد مبتلا به این نوع دیابت معمولاً با رژیم غذایی، کاهش وزن، و داروهای کاهش قند خون کنترل می‌شود.

دکتر جهانبخش راد

ارسال دیدگاه