کد خبر : 530582

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۴ زمان : ۸:۱۴

روسیه: عواقب وخیم در انتظار ترکیه/ آمریکا: در کنار ترکیه ایستاده‌ایم

در پی سقوط یک فروند جنگنده روسی در مرز میان سوریه و ترکیه، علاوه بر رویارویی نظامی در سوریه، تنش های لفظی نیز میان روسیه و ترکیه بالا گرفته است. ارتش ترکیه می گوید یک جنگنده روسی را که حریم هوایی این کشور را در مرز سوریه نقض کرده بود، سرنگون کرده است. از سوی […]

در پی سقوط یک فروند جنگنده روسی در مرز میان سوریه و ترکیه، علاوه بر رویارویی نظامی در سوریه، تنش های لفظی نیز میان روسیه و ترکیه بالا گرفته است.

ارتش ترکیه می گوید یک جنگنده روسی را که حریم هوایی این کشور را در مرز سوریه نقض کرده بود، سرنگون کرده است. از سوی دیگر روسیه می گوید هواپیمایش بر فراز خاک سوریه سرنگون شده است.

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه این جنگنده در حریم هوایی سوریه بوده است؛ به ترکیه درخصوص «عواقب سنگین» این اقدام تحریک‌آمیز هشدار داده و این اقدام را «از پشت خنجر زدن» از سوی «همدست تروریست‌ها» خوانده است.

پوتین در دیدار با پادشاه اردن متذکر شد:‌ «این اتفاق غم‌انگیز امروز عواقب جدی برای روابط روسیه-ترکیه در پی خواهد داشت.»

قانونگذاران مجلس دومای (پارلمان) روسیه نیز روز سه شنبه (امروز)، لایحه‌ای را ارایه کردند که به موجب آن تمام روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ترکیه متوقف شد.

لئونید کالاشنیکوف معاون کمیته امور بین‌الملل پارلمان روسیه در مصاحبه با خبرگزاری ایتارتاس (TASS) گفت: «ما باید به سرعت روابط اقتصادی را با ترکیه قطع کنیم و روابط دیپلماتیک هم شاید متوقف شود. ترکیه این اقدام را عامدانه انجام داده است.»
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در اولین اظهارنظر خود پس از حادثه انهدام جنگنده روسیه توسط ارتش ترکیه گفت: آنچه که ما امروز انجام داده‎ایم، دفاع از حاکمیت سرزمین ترکیه بود و به حمایت خود از معارضان سوریه ادامه می‌‏دهیم.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، مدعی شد: آنچه انجام دادیم دفاع از حاکمیت کشورمان بوده است و چندین بار به جنگنده های روسی هشدار دادیم؛ اما مسکو هیچ توجهی نکرد.

اما از سوی دیگر مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا روایت ترکیه از سقوط جنگنده روسیه را می‌پذیرید گفت: ما قصد نداریم برای قضاوت عجله کنیم. ما به‌عنوان یک همپیمان ناتو در کنار ترکیه ایستاده‌ایم.
تونر گفت: ترکیه حق دارد از حریم هوایی خود محافظت کند. تاکید ما اکنون بر تنش‌زدایی است.
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز گفته است که ناتو نشست فوق العاده تشکیل داده است و برای همبستگی با ترکیه در کنار این کشور می ایستد.

در همین زمینه فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان، در واکنش به خبر سرنگونی جنگنده روسیه بوسیله ترکیه و افزایش تنش‌ها میان دو کشور اعلام کرد: ما از مقامات دو کشور می‌خواهیم عاقلانه رفتار و آرامش خود را حفظ کنند. اکنون همه چیز به واکنش های آنکارا و مسکو بستگی دارد.

او افزود: سرنگون شدن این هواپیما فقط به معنای شکست تلاش های بین المللی برای حل بحران سوریه نیست، بلکه باعث از بین رفتن امید ما برای توقف خونریزی و جنگ در سوریه می شود.
ظهر دیروز (سه‌شنبه) دو هواپیمای اف-۱۶ ترکیه با شلیک به یک فروند جنگنده روسی در مرز سوریه آن را سرنگون کردند.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده از نوع سوخو‌ــ۲۴ و متعلق به این کشور بوده است. در بیانیه این وزارت اعلام شده که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است.
در ادامه این بیانیه با اعلام اینکه خلبانان هواپیمای مذکور با چتر بیرون پریده‌اند، گفته شده که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز می‌گوید این هواپیما طی ۵ دقیقه ۱۰ بار برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار گرفت اما پس از اینکه این اخطارها را نادیده گرفت توسط دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه هدف قرار گرفت.

برخی منابع نیز گزارش داده اند که معارضان ترکمن سوریه یکی از دو خلبان روسی در جریان ساقط کردن جنگنده سوخوی روسیه را اسیر کردند و این در حالی است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد بالگردهای نظامی روسیه در منطقه در جستجوی خلبانان این هواپیما هستند.

رسانه‌های ترکیه نیز می‌گویند خلبانان این هواپیما با چتر بیرون پریده‌ اند.

اما خبرگزاری روسی اسپوتنیک ساعاتی پس از این حادثه گزارش داد که، پس از ساقط شدن جنگنده روسی در مرز ترکیه و روسیه و واکنش شدید مسکو، آنکار مدعی شد که از روسی بودن جنگنده‌ای که امروز در مرز خود با سوریه ساقط کرده، مطلع نبوده است.

منبع : جام نیوز
ارسال دیدگاه