کد خبر : 448748

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ زمان : ۸:۳۳

رفتارهایی که کودکان از والدین می‌آموزند

پدر و مادرها همیشه باید در تربیت فرزندان نکاتی را مدنظر داشته باشند؛ اینها نکات تربیتی هستند که هر روز از طرف کودک به دقت زیر نظر گرفته می‌شود. کودک رفتارهای والدین را به دقت زیاد زیر نظر می‌گیرند. اگر شما والدین کودک هستید باید بدانید که تمام رفتارهای شما زیر ذره‌بین کودکتان است. هر […]

پدر و مادرها همیشه باید در تربیت فرزندان نکاتی را مدنظر داشته باشند؛ اینها نکات تربیتی هستند که هر روز از طرف کودک به دقت زیر نظر گرفته می‌شود.

کودک رفتارهای والدین را به دقت زیاد زیر نظر می‌گیرند.

اگر شما والدین کودک هستید باید بدانید که تمام رفتارهای شما زیر ذره‌بین کودکتان است. هر تصمیمی که شما بزرگ‌ترها می‌گیرید، هر کلمه‌ای که می‌گویید، و هر کاری که انجام می‌دهید به دقت مورد توجه کودک شما است و در واقع کودکان همیشه از کارها و رفتارهای شما بزرگ‌ترها الگو می‌گیرند و واقف بودن به این واقعیت مسئولیت سنگینی را بر دوش پدر و مادران می‌گذرد.

در ادامه به تعدادی از رفتارهایی که کودکان به طور دقیق از والدین کپی‌برداری می‌کنند به صورت اختصار توضیح خواهیم داد:

۱- کودکان به دقت به شیوه رفتار با والدین توجه می‌کنند و الگو می‌گیرند و در آخر دقیقاً شبیه همان رفتار را به والدین برمی‌گردانند.

۲- کودکان با حساسیت توجه می‌کنند که والدین به چه صورت پول خود را مدیریت می‌کنند.

۳- کودکان در عین حال رفتار والدین را با دیگر افراد زیر نظر می‌گیرند. اگر اشخاصی که با والدین در ارتباط هستند رفتار نامناسبی داشته باشند، بدون شک فرزندان نیز با دیگران همین‌گونه رفتار خواهند کرد.

۴ کودک همیشه به دقت هرچه تمام‌تر زیر نظر دارند که والدین در موقعیت‌های اجتماعی چگونه با شخصیت‌هایی مثل مأمور پلیس، مدیر مدرسه، رئیس ۱ شرکت و از این قبیل افراد رفتار می‌کنند و چه مقدار احترام میگذارند و نحوه صحبت کردن با این اشخاص به چه صورت است.

۵- کودکان همیشه به شخصیت والدین در زندگی دقت می‌کنند. مثلاً اگر والدین تقلب کنند و یا حرفشان با عملشان مناسب نباشد و یا قصد فریب آدم‌های اطراف داشته باشند، خیلی زود یاد می‌گیرند و درک می‌کنند و همان گونه کارها را انجام خواهند داد.

۶- کودکان نظم و انضباط را به صورت مستقیم از پدر و مادر یاد می‌گیرند. پدر و مادر اگر مثلاً زیاد بخوابند، و امور مختلف زندگی را با نظم یا با بی‌نظمی اداره کنند فرزندان دقیقاً همین کارها را یاد می‌گیرند و در ذهنشان شرطی خواهد شد.

۷- کودکان از بخشندگی و سخاوتمندی والدین الگوبرداری می‌کنند.

ارسال دیدگاه