کد خبر : 4614

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۲۳ زمان : ۷:۵۷

رسانه‌های انگلیسی‌زبان : چرا حضور مردم گسترده‌تر بود؟ / پیام صریح روحانی

«ما حضور گسترده‌تری از قبل داشتیم و خواستیم به امریکایی ها بفهمانیم که نمی توانند به اهدافشان در مذاکرات دست یابند./ توافق هسته ای باید همه تحریم ها را خاتمه دهد./ …» برخی رسانه‌ها و مطبوعات انگلیسی‌ زبان، امروز (پنجشنبه، ۲۳ بهمن ۹۳) عناوین زیر را پوشش خبری داده اند: روزنامه امریکایی کریستین ساینس مانیتور […]

«ما حضور گسترده‌تری از قبل داشتیم و خواستیم به امریکایی ها بفهمانیم که نمی توانند به اهدافشان در مذاکرات دست یابند./ توافق هسته ای باید همه تحریم ها را خاتمه دهد./ …»

برخی رسانه‌ها و مطبوعات انگلیسی‌ زبان، امروز (پنجشنبه، ۲۳ بهمن ۹۳) عناوین زیر را پوشش خبری داده اند:

روزنامه امریکایی کریستین ساینس مانیتور (CSMonitor):

ایران درخلال مذاکرات هسته ای، سالگرد انقلاب اسلامی را با تظاهرات های عظیم و گسترده برگزار کرد.

روز چهارشنبه، تظاهرات های بزرگی در ایران برگزار شد و مردم این کشور سالگرد انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ را جشن گرفتند. در این راهپیمایی ها بسیاری از مردم علیه امریکا و اسرائیل شعار می دادند و این درحالی است که ایران تلاش می کند به توافق دائمی هسته ای با قدرت های جهانی دست یابد. یکی از خانم های شرکت کننده در تظاهرات به خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) گفته: امسال به علت مذاکرات درجریان هسته ای، حضور گسترده‌تری از قبل داشتیم و خواستیم به امریکایی ها بفهمانیم که نمی توانند به اهدافشان در مذاکرات دست یابند.

وقایع روز چهارشنبه، بزرگداشت ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ [۲۲ بهمن ۱۳۵۷] بود که در آن حامیان آیت الله روح الله خمینی، شاه رضا پلهوی که مورد حمایت امریکا بود را از کشور بیرون کردند. امریکا به هماهنگی کودتای ۱۹۵۳ در ایران کمک کرده بود که به سرنگونی محمد مصدق، نخست وزیر منتخب مردم ایران انجامید و موجب شد پلهوی بار دیگر به قدرت بازگردد و زمینه ساز چند دهه بی اعتمادی بین دو کشور را فراهم ساخت.

c%2820%29 رسانه‌های انگلیسی‌زبان : چرا حضور مردم گسترده‌تر بود؟ / پیام صریح روحانی

روزنامه امریکایی واشنگتن پست (WP):

روحانی به تظاهرات کنندگان ایران گفت، توافق هسته ای باید همه تحریم ها را خاتمه دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه تاکید کرد، وی به دنبال حذف همه تحریم ها علیه کشور از رهگذر مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی است. روحانی در تهران و خطاب به هزاران نفر از مردم که در راهپیمایی بزرگداشت انقلاب ۱۹۷۹ و سرنگون ساختن شاه مورد حمایت امریکا شرکت کرده بودند گفت: ما خواهان توافقی هستیم که عزت و احترام ما را حفظ کند.

وی افزود که هدف مذاکرات، رسیدن به نتیجه “برد-برد” است؛ ایران شفافیت در اهداف صلح آمیز هسته ای خود را نشان می دهد و درقبال آن تحریم های “غلط، غیرانسانی و غیرقانونی” علیه کشور لغو خواهند شد.

w%2827%29 رسانه‌های انگلیسی‌زبان : چرا حضور مردم گسترده‌تر بود؟ / پیام صریح روحانی

روزنامه لبنانی دیلی استار (Dailystar):

سفیر ایران: ایران خوشبین است که می تواند روابطش را با عربستان سعودی بهبود بخشد.

محمد فتحعلی، سفیر ایران در لبنان، روز چهارشنبه گفت: ایران خوشبین است که بتواند روابط خود را با عربستان سعودی بهبود بخشد. وی افزود: دو کشور دشمنان مشترکی از جمله رژیم صهیونیستی و داعش دارند.

سفیر ایران در ادامه تاکید کرد: ما به دنبال برقراری بهترین روابط برادرانه با عربستان سعودی هستیم که مبتنی بر اصل احترام متقابل باشد و نشانه های مثبتی را در افق روابط ایران و عربستان مشاهده می کنیم.

d%2851%29 رسانه‌های انگلیسی‌زبان : چرا حضور مردم گسترده‌تر بود؟ / پیام صریح روحانی

پایگاه اطلاع رسانی شبکه یورونیوز (Euronews):

اوکراین؛ امیدها به نشست مینسک برای پایان دادن به جنگهای خونین.

سران کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در مینسک، پایتخت کشور بلاروس گردآمدند. آنها به دنبال یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی در شرق اوکراین هستند. این گفتگوها به میزبانی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس برگزار می شود و همزمان با این مذاکرات، درگیری طرفین در شرق اوکراین ادامه دارد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرده است که برای اعلام حکومت نظامی در سراسر اوکراین آماده شده است. او هشدار داده که وی هم برای صلح و هم برای جنگ آماده است. کاخ سفید نیز اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درخصوص صلح در شرق اوکراین گفتگوی تلفنی داشته است. آقای اوباما از همتای روس خود خواسته است تا به روند برقراری صلح در شرق اوکراین یاری رساند.

u%2857%29 رسانه‌های انگلیسی‌زبان : چرا حضور مردم گسترده‌تر بود؟ / پیام صریح روحانی

ارسال دیدگاه