کد خبر : 4863

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ زمان : ۸:۰۴

باشکوه‌ترین رحل قرآن جهان چگونه از شهر انار به آمریکا رفت؟

در کتاب “ تاریخ انار ” آمده است: از جمله آثار هنری شهرستان انار می‌توان به یک رحل قرآن منحصر به فرد اشاره کرد که در ذی‌الحجه سال ۷۶۱ قمری برابر با سال ۱۳۶۰ میلادی (۶۵۵ سال قبل) توسط حسن بن سلیمان اصفهانی، هنرمند دوره ایلخانی ساخته شده و بیش از یک متر ارتفاع دارد. […]

در کتاب “ تاریخ انار ” آمده است: از جمله آثار هنری شهرستان انار می‌توان به یک رحل قرآن منحصر به فرد اشاره کرد که در ذی‌الحجه سال ۷۶۱ قمری برابر با سال ۱۳۶۰ میلادی (۶۵۵ سال قبل) توسط حسن بن سلیمان اصفهانی، هنرمند دوره ایلخانی ساخته شده و بیش از یک متر ارتفاع دارد.

این رحل قرآن، وقف مدرسه صدر شهر انار بوده است.

ژنرال سرپرسی سایکس، کنسول انگلیس در کرمان در دو کتابش یعنی «سفرنامه سایکس» و «شکوه عالم تشیع» درباره این رحل که  ۱۱۲ سال قبل آن را از نزدیک در امامزاده انار مشاهده کرده، توضیحاتی داده است.

سرپرسی سایکس در کتابش به نام «شکوه عالم تشیع» با چاپ عکسی از این رحل فاخر و زیبا می‌نویسد: «منزل بعدی مهم سفر ما انار بود که مقبره مجلل و زیبای محمدصالح بن موسی کاظم (ع) در آنجا قرار دارد. در این مقبره یک رحل قرآن دیدیم که از چوب صندل ساخته شده و روی آن با عاج کار شده بود. این رحل آن قدر زیبا کنده کاری شده بود که با هیچ یک از کارهای هنری امروز قابل مقایسه نبود.»

این توضیحات سایکس حدوداً مربوط به سال‌ ۱۲۸۱ هجری شمسی است.

.

sykes1 باشکوه‌ترین رحل قرآن جهان چگونه از شهر انار به آمریکا رفت؟

.

عکس زیر رحل قرآن انار را نشان می‌دهد. این عکس ۱۱۲سال قبل توسط “سرپرسی سایکس، کنسول انگلیس” در امامزاده انار گرفته شده است.  سایکس متولد ‎ ۲۸ فوریهٔ ۱۸۶۷ میلادی برابر با ۱۲۴۶ شمسی بوده که در ۱۱ ژوئن ۱۹۴۵ برابر با ۱۳۲۴ شمسی درگذشت.

.

ghoran 1359 anar باشکوه‌ترین رحل قرآن جهان چگونه از شهر انار به آمریکا رفت؟

.

این رحل قرآن که فاخرترین و با شکوه‌ترین رحل قرآن جهان محسوب می‌شود، در سال ۱۹۱۰ میلادی برابر با سال ۱۲۸۹ شمسی توسط افرادی به بنیاد «راجر فاند» فروخته شده و هم اکنون نیز در آمریکا و در موزه «متروپولیتن» نیویورک نگهداری می‌شود.

عکسی از رحل قرآن انار، عکس مربوط به حال حاضر است، این رحل ۱۳۰ سانتیمتری هم‌اکنون در موزه «متروپولیتن» نیویورک نگهداری می‌شود

.

63 178r1555 باشکوه‌ترین رحل قرآن جهان چگونه از شهر انار به آمریکا رفت؟

.

منبع این گزارش : کتاب تاریخ انار، اثر محمدرضا نسب عبداللهی، صفحات ۶۳ تا۶۵

.

استفاده از این اطلاعات تنها با ذکر منبع ( کتاب تاریخ انار ) مجاز است

ارسال دیدگاه