کد خبر : 529262

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ زمان : ۸:۰۰

راه کاهش ابتلا به آلزایمر

محققان این مطالعه می گویند: «ApoE مخفف پروتئین «آپولیپوپروتئین E» است که نقش مهمی در متابولیسم لیپیدهای خون ایفاء می کند. از جمله وظایف دیگر این پروتئین، انتقال کلسترول به سلول های عصبی است که بعداً برای تبادل سیگنال ها ضروی است. سه متغیر ژنتیکی متفاوت ژن ApoE موسوم به الل ها وجود دارند که […]

آلزایمر پیرمرد راه کاهش ابتلا به آلزایمر

محققان این مطالعه می گویند: «ApoE مخفف پروتئین «آپولیپوپروتئین E» است که نقش مهمی در متابولیسم لیپیدهای خون ایفاء می کند. از جمله وظایف دیگر این پروتئین، انتقال کلسترول به سلول های عصبی است که بعداً برای تبادل سیگنال ها ضروی است. سه متغیر ژنتیکی متفاوت ژن ApoE موسوم به الل ها وجود دارند که حاملان الل E۴ دارای ریسک بیشتر پیشرفت آلزایمر می باشند.»

در این مطالعه، محققان نمونه های خونی و اطلاعات پزشکی مربوط به دو مطالعه دیگر مربوط به بزرگسالان مسن را مورد بررسی قرار دادند. این افراد مسن در معرض آزمایشات شناختی حافظه و ظرفیت تمرکز هم قرار گرفته بودند. در این مطالعات ۱۸۰۰ فرد بزرگسال در رده سنی ۵۰ تا ۷۰ شرکت داشتند.

محققان آلمانی دریافتند که رابطه بین فاکتور پرخطر ApoE۴ و نقایص شناختی، مخصوصاً حافظه، در بین افراد مبتلا به کلسترول بالا و بیماری قلبی بسیار قوی است.

به گفته «لورا پرنا»، یکی از محققان این پژوهش، «یک توضیح احتمالی مربوط به نتایج بدست آمده می تواند این موضوع باشد که مغز به تاثیرات ApoE۴ در زمانیکه تحت تاثیر بیماری قلبی-عروقی و کلسترول بالا قرار می گیرد،  بسیار حساس است.»

محققان توصیه می کنند ورزش منظم و رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات همرا با میزان پایین چربی حیوانی، می تواند سطح کلسترول را پایین نگه دارد.

ارسال دیدگاه