کد خبر : 386746

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ زمان : ۹:۱۶

راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان

اگر به‌دنبال سیستمی قدرتمند با تمام گزینه‌های بهبود دهنده‌ی تجربه‌ی بازی‌های جدید هستید و در عین حال قصد ولخرجی هم ندارید در بخش سوم مقاله راهنمای خرید کامپیوتر با ما همراه باشید. سیستم رده بالا (راندمان عالی -سرعت بالا در کارهای روزمره- بازی با تنظیمات بالا) کاربری اینجا سیستمی داریم که به بهترین نحو از […]

اگر به‌دنبال سیستمی قدرتمند با تمام گزینه‌های بهبود دهنده‌ی تجربه‌ی بازی‌های جدید هستید و در عین حال قصد ولخرجی هم ندارید در بخش سوم مقاله راهنمای خرید کامپیوتر با ما همراه باشید.

556470 808 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان

سیستم رده بالا (راندمان عالی -سرعت بالا در کارهای روزمره- بازی با تنظیمات بالا)

کاربری

اینجا سیستمی داریم که به بهترین نحو از پس اجرای تمام نرم افزارهای چند منظوره و کاربردی برمی‌آید و می‌تواند همزمان چندین برنامه را درکنار هم اجرا کرده و بدون تاخیر بین آنها جابه‌جا شود. این سیستم بهترین گزینه برای اجرای هر نوع برنامه یا بازی بوده و خصیصه‌هایی از تمام رده‌های بودجه‌ای دیگر را در خود جای داده است و ضمن حفظ تمام خصیصه‌های مهم یک سیستم قوی، بخش‌های غیر ضروری یا فراتر از نیاز در سیستم را نیز تعدیل می‌کند.

سیستم رده بالا

قیمت                 نام قطعه                  مدل

٧٣٠ هزار تومان     Intel Core i5 4690                       CPU

۵۱٠ هزار تومان     ASUS H97-PRO GAMER          MotherBoard

۲۶۰ هزار تومان     GSkill RipjawsX 2*4GB DDR3 1600                      RAM

یک میلیون و ۵۴٠ هزار تومان     GIGABYTE GTX 970 WF 3X OC 4GB DDR     VGA

۱۷۰ هزار تومان     Seagate 7200 64MB 1TB                       HDD

۲۹۰ هزار تومان     SAMSUNG 850 EVO 120GB                       SSD

۶۰ هزار تومان     ASUS 24X SATA                         ODD

٣٢۵ هزار تومان     GREEN 700A-HP                    Power

٢۶٠ هزار تومان     Xigmatek Assassin II Gaming                      Case

چهار میلیون و ۱۵۵ هزار تومان              جمع کل‌ (تومان)

رویدادهای ماهِ گذشته

در این ماه قیمتِ کلی سیستمِ رده بالای ما نسبت به ماهِ گذشته ۱۳۵ هزار تومان کاهشِ قیمت داشت و تغییراتِ زیادی را تجربه کرد. علاوه بر کاهشِ اندکِ قیمتِ پردازنده و کاهشِ قیمتِ ۴۰ هزار تومانی قیمتِ مادربرد که آن را به نرخِ فروردین ماه برگرداند، قیمتِ ماژول‌های DDR3 حرفه‌ای هم کاهشِ قابل توجهی داشت، به نحوی که بیشترِ مدل‌های آن از برندهای GSkill و CORSAIR، در آستانه‌ی ورود مادربردهای Z170 و پردازنده‌های اِسکای لِیکِ اینتل که از DDR4 هم پشتیبانی خواهند کرد، افتِ قیمتِ محسوسی را شاهد بوده‌اند.

اما بجز حافظه‌های DDR3، محصولاتِ دیگری که قیمتشان روندِ نزولی پایداری را تجربه می‌کنند،SSD ها هستند. قیمت سریع‌ترین SSD های نسلِ جدید به زیر ۱ دلار برای هر گیگابایت نزول کرده و خریدِ مدل‌های ۱۲۰ و ۲۵۰ گیگابایتی را به امری معمول برای سیستمی با این بودجه بدل کرده است.

در انتخابِ کیس هم در این ماه محدودیتی داشتیم که آن هم نبودِ مدلِ X3 Viper، محصولِ شرکتِ گرین در بازار بود. محصولی که همین ماهِ پیش جایگزین مدل GREEN X2 شده بود و دیری نپایید که موجودی آن هم به پایان رسید و ظاهرا تا تیرماه باید منتظرِ وارداتِ سری جدیدِ این مدل و برخی مدل‌های دیگر بمانیم. انتخابِ جایگزینِ ما، مدلِ Assassin II Gaming از شرکتِ Xigmatek است که امکانات و قیمتِ مشابهی دارد و نیازهای قطعات ما را در این سطح برآورده می‌کند.

556477 990 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
Xigmatek Assassin II Gaming جایگزین GREEN X3 Viper

پردازنده، مادربرد و رم

این سیستم دارای پردازنده‌ای از سری پردازنده‌های بهینه شده‌ی نسل هاسوِل اینتل است که با افزایش فرکانس کاری ، قیمت مشابه و البته همزمان با معرفی تراشه‌های سری ٩ اینتل وارد بازار شد. متاسفانه مدتی‌ است که در بازار داخلی پردازنده‌های Core i5 4690 کمیاب یا گران شده‌اند و ما بعنوان جایگزین می‌توانیم مدل Core i5 4460 را به شما معرفی کنیم که کم و بیش دارای همان کارایی خواهد بود و حدود ١۵٠ هزار تومان هم در فاکتور نهایی صرفه‌جویی خواهد کرد.

556472 601 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
پردازنده‌‌ی Intel Core i5 4690 با توانایی بالا در اجرای بازی‌ها

از آنجایی که به تدریج قدرت سیستم‌های ما بیشتر می‌شود، از این رده و بالاتر باید به نوع تهویه‌ی پردازنده نیز توجه داشت. البته اینجا پردازنده‌ی منتخب ما از سری اورکلاک K نیست و مادربرد هم این قابلیت را ندارد اما اگر قصد داشتید برای گرفتن راندمانی حدود ١٠ درصد بالاتر از پردازنده‌ی خود، سری Core i5 4690K را در کنار مادربردی با تراشه ی Z97 استفاده کنید، استفاده از یک خنک کننده‌ی مجزا و قوی برای دفع حرارت به نیازی ضروری تبدیل می‌شود. حتی اگر در فکر این کار هم نباشید، خرید یک کولر حرفه‌ای و بزرگ‌تر می‌تواند نویز تولید شده توسط فن پردازنده در زیر بار سنگین را به میزان خیلی زیادی کاهش دهد. مدل پیشنهادی خنک کننده برای این رده می‌تواند Thermalright True Spirit 120M یا مدل معروف Cooler Master Hyper 212 EVO باشد که به ترتیب ١٢٠ و ٢٠٠ هزار تومان قیمت دارند.

برای مادربرد هم نمی‌توان توصیه‌ای بهتر از مدل‌های گیمینگ از سری H97 داشت، البته مدل‌های گیمینگ از برندهای مطرح دیگر هم کارایی مشابهی عرضه می‌کنند. ما مدل‌های Gigabyte GA-H97 Gaming 3 و MSI Z97 Gaming 3 را هم به‌عنوان انتخاب‌های مشابه مدل بالا در نظر می‌گیریم که قابلیت‌های مشابه‌ی سری گیمینگ یعنی کارت صدای تقویت شده (روی لایه‌ای ایزوله شده از مادربرد برای عدم تاثیرپذیری از مدارات دیگر و خروجی بدون نویز) و کارت شبکه‌ی حرفه‌ای را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

556473 604 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
مادربرد ASUS H97 PRO GAMER – سوکت ١١۵٠

از بابت حافظه‌ی اصلی هم، شرایط مثل سیستم قبلی است با این تفاوت که اینجا برای انتخاب ماژول‌های سریع‌تری که پردازنده و مادربرد بتوانند پشتیبانی کنند اختیار بیشتری داریم. ما در اینجا می‌توانیم ماژول‌های برند حرفه‌ای Gskill را در کنار سری VENGEANCE ساخت CORSAIR توصیه کنیم. فرق این ماژول‌ها با مدل‌های ارزان‌تر در تایمینگ بهتر است که منجر به پهنای باند بیشتر در حافظه‌ی اصلی خواهد شد. بررسی‌ها نشان داده که سرعت‌های بالاتر از فرکانس کاری ١٨۶۶ یا ٢١٣٣ تاثیری در کارایی سیستم‌های مبتنی بر این پردازنده و سرعت فریم بازی‌ها نخواهد داشت، پس بودجه‌ی خود را برای کارت گرافیک قوی‌تر نگه دارید.

کارت گرافیک

همان‌گونه که در این سیستم از پردازنده‌ای قوی استفاده کردیم به همان نسبت هم باید کارت گرافیکی قدرتمندی را مطابق بودجه انتخاب کنیم که پاسخ‌گوی اهداف ما نیز باشد. در چند ماه گذشته عرصه‌ی کارت‌های گرافیکی شاهد تولد دو عضو جدید از نسل بسیار کارآمد و قدرتمند تراشه‌های گرافیکی Maxwell با نام GTX 980 و GTX 970 بوده که ظهور آن را مدتی پیشتر شرکت انویدیا در همایش اختصاصی خود اعلام کرده بود. بررسی‌های عمیق و تمامی بنچمارک‌ها حکایت از برتری همه جانبه‌ی این تراشه‌ها نسبت به نسل قبلی Kepler از خود انویدیا و همین‌طور گرافیک‌های R9 290/290X از AMD ، در عین کاهش چشمگیر توان مصرفی تا حدود ۵٠ درصد کمتر داشتند و بعد از مدت کوتاهی باعث افزایش بیش از پیش سهم انویدیا از بازار کارت‌های گرافیکی شدند و واکنش ای‌ام‌دی را با کاهش قیمت محصولات همرده به دنبال داشتند.

556474 436 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
کارت گرافیک قدرتمند GIGABYTE WINDFORCE 3X Gaming

همراه با کارشناسان دیگر، منتخب ما در این بخش کارت گرافیک GeForce GTX 970 است که در حال حاضر از برندهای مختلفی مثلی ایسوس، گیگابایت و ام‌اس‌آی در دسترس است و همگی هم مدل‌های تقویت شده با کولینگ‌های قوی‌تر و فرکانس کاری بالاتر از مدل مرجع انویدیا هستند که حدود ۵ درصد کارایی بالاتری در بازی‌ها نشان می‌دهند. این کارت دارای ١۶۶۴ واحد پردازش گرافیکی، رابط حافظه‌ی ٢۵۶ بیتی با الگوریتم فشرده‌سازی Delta color compression و تراشه‌های حافظه‌ی ٧ گیگاهرتزی است و مشخصه‌ی بارز آن پشتیبانی کامل از دایرکت ایکس ١٢ بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی ویندوز ١٠ در تابستان ١٣٩۴ خواهد بود.

حتی جنجال رسانه‌ای که در مورد ۵٠٠ مگابایت آخر از ۴ گیگابایت حافظه‌ی این کارت به پا شده بود نتوانست از اهمیت و اعتبار آن بکاهد و توانسته کماکان انتخاب اول بیشتر کاربران در این رده باشد. تنها موردی که می‌توان کارت GTX 980 را از نظر در دسترس بودن کامل کل حافظه‌ی گرافیکی با سرعت کامل در آن اولویت داد، بازی کردن در رزولوشن‌های ۲K و ۴K است که نیاز به بافر فریم بالاتر و سریع‌تری دارند.

مانیتور

انتخاب مناسب با سیستم رده بالای ما می‌تواند یکی از مدل‌های ٢٣ یا ٢۴ اینچی بازار با کیفیت بالا و زمان پاسخگویی پایین باشد. در صورتی که اولویتِ کاربر گیمینگ باشد خرید مدلی مثل ASUS VX238H با پنل TN ، دارای کنتراست بالا و زمان پاسخگویی ١ میلی ثانیه توصیه می‌شود و در صورتی که اولویت، دیدن فیلم یا طراحی و کارهای گرافیکی باشد مدلی با کیفیت رنگ طبیعی‌تر مثل Samsung S24D595 Plus با پنل PLS و زمان پاسخگویی ۵ میلی ثانیه انتخاب مناسب‌تری است.

556475 860 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
نمایشگر ASUS VX238H با زمان پاسخگویی ۱ میلی ثانیه

سایر قطعات

برای اولین بار در این رده‌ی بودجه‌ای، پرداختن به دیسک‌های ذخیره سازی سیستم از اهمیت زیادی برخوردار شده، چرا که داشتن قطعات سرعتی در کنار هم مستلزم داشتن رسانه‌ی ذخیره سازی نوینی است که بتواند پا به پای اجزای دیگر حرکت کرده و باعث ایجاد گلوگاه نشود. از این رو ما برای سیستم منتخب دیسک جامد یا SSD نسل جدیدی را بعنوان دیسک بوت سیستم عامل در نظر می‌گیریم. همان‌گونه که می‌دانید برتری اس‌اس‌دی‌ها نسبت به هارددیسک‌های رایج، داشتن سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتر و مهمتر از آن دارا بودن سرعت دسترسی تصادفی یا Random Access بسیار بالاتر با تاخیر بسیار کمتر است. این کار باعث کاهش چشمگیر زمان بوت سیستم، سرعت زیاد در بارگذاری اجزای مختلف ویندوز و سرعت عمل بیشتر در اجرای برنامه‌ها خواهد شد.هر چند که اس‌اس‌دی بر روی سرعت فریم بازی‌ها تاثیری ندارد اما می‌تواند سرعت بارگذاری آنها را بطور محسوسی کاهش داده و روند خواندن اطلاعات مورد نیاز در هنگام بازی را بدون ایجاد وقفه و لگ کامل کند.

556476 770 راهنمای خرید کامپیوتر با حدودا ۴ میلیون تومان
درایو SSD مدل SAMSUNG 850 EVO

مدل SAMSUNG 850 EVO با بهره‌گیری از آخرین فن‌آوری شرکت سامسونگ در کنترلر اصلی خود به نام MGX و تراشه‌های پیشرفته‌ی TLC V-NAND می‌تواند سرعت خواندن و نوشتن بالاتر از ۵٠٠ مگابایت بر ثانیه را رقم بزند و در اکثر تست ها با الگوهای ترکیبی مختلف بتواند رده‌ای بالاتر از مدل‌های همرده را بدست آورد. قیمت بسیار مناسب ٣۲٠ هزار تومان برای مدل ١٢٠ گیگی که اندکی هم افت قیمت را تجربه کرده، می‌تواند آن را در سبد خرید بسیاری از کاربران جای دهد. اگر بودجه‌ی کلی شما کمتر از چهار میلیون تومان  باشد، حذف SSD از لیست خرید می‌تواند اولین اقدام باشد و در عین حال ساختار و راندمان قطعات مهم‌تر هم حفظ می‌شود.

برای پاور هم یک مدل باکیفیت از برندهای معتبر موجود با توان ۶۵٠ وات یا بالاتر توصیه می‌شود. از آنجایی که اورکلاک پردازنده یا کارت گرافیکی دوم در این ترکیب مطرح نیست خرید پاور بالاتر هم لزومی ندارد. برای کیس هم مدلی که دارای تهویه‌ی لازم، استحکام بدنه، کیفیت ساخت مناسب و سهولت نصب قطعات باشد اولویت دارد و در اینجا بر خلاف قطعات دیگر، بحث سلایق کاربران هم تعیین کننده است و اجباری به انتخاب مدل پیشنهادی ما برای کیس نیست.

ارسال دیدگاه