کد خبر : 531072

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ زمان : ۱۶:۰۰

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه دیدار کردند

رؤسای جمهور امریکا و روسیه در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس دیدار کردند. اهمیت این دیدار از آن جهت است که حدود یک هفته از سرنگونی بمب افکن سوخوی روسی به دست ترکیه می‌گذرد. اوباما از اقدام ترکیه حمایت کرده بود. باراک اوباما و ولادیمیر پوتین حدود نیم ساعت با یکدیگر گفتگو […]

رؤسای جمهور امریکا و روسیه در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس دیدار کردند. اهمیت این دیدار از آن جهت است که حدود یک هفته از سرنگونی بمب افکن سوخوی روسی به دست ترکیه می‌گذرد. اوباما از اقدام ترکیه حمایت کرده بود.

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین حدود نیم ساعت با یکدیگر گفتگو و تبادل‌نظر کرده‌اند.

 

به نوشته بی بی سی، تنش در روابط روسیه و ترکیه و مسایل مربوط به سوریه محور اصلی گفتگوی دو رهبر بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوسیتدپرس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفته است که آقایان پوتین و اوباما در حمایت از راه‌حلی سیاسی برای کمک به پاپان دادن به درگیرها در سوریه تاکید کردند.

رادیو فردا هم نوشته است که “باراک اوباما و ولادیمیر پوتین پشت درهای بسته با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. مسائل مربوط به سوریه و اوکراین از مهمترین موضوعات مورد گفتگو میان آنها گزارش شده است.”

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اوباما در این دیدار تأکید کرد که چنانچه روسیه توافقنامه های مینسک در مورد اوکراین را اجرا کند، تحریم ها علیه روسیه می تواند برچیده شود.

همچنین، به گزارش خبرگزاری اینترفکس، باراک اوباما در این دیدارِ نیم ساعته، از سرنگون شدن جنگنده روسیه توسط ترکیه ابراز تاسف کرد.

اوباما پیش از این از اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسیه حمایت کرده بود.

به نوشته سایت بی بی سی، هر دو کشور در تلاشها برای خاتمه دادن به بحران سوریه تلاش می‌کنند و در این چارچوب از بازیگران اصلی نشست وین در این رابطه هستند.

تاکنون طرفهای ذینفع در سوریه دو بار در وین برای کمک به پاپان دادن به درگیرهای در سوریه دیدار کرده‌اند.

در حالی که آمریکا خواهان کناره‌گیری آقای اسد است، اما سوریه با این نظر مخالف است.

بی بی سی، رسانه دولتی انگلیس نوشته است که روسیه به همراه ایران از مهمترین حامیان آقای اسد هستند. اما آمریکا، ترکیه، اتحادیه اروپا و کشورهای عرب سنی با ادامه حضور او در صحنه سیاست سوریه مخالفند.

حدود دو ماه پیش روسیه حملات هوایی علیه مخالفان آقای اسد را در سوریه آغاز کرد. سرنگونی یک بمب‌افکن سوخوی روسیه از سوی ترکیه باعث افزایش تنش بین این دو کشور شده است.

ارسال دیدگاه