کد خبر : 527095

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ زمان : ۱۸:۰۰

دلیل حادثه مکه، کدام تصمیم اشتباه بود؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه حادثه تلخ رمی جمرات امسال ناشی از تصمیم اشتباه دولت سعودی در بستن دو راه منتهی به جمرات بوده است گفت: بی‌کفایتی دولت عربستان پیش از این در کشتار مردم یمن در ماه حرام اثبات شده بود. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با […]

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه حادثه تلخ رمی جمرات امسال ناشی از تصمیم اشتباه دولت سعودی در بستن دو راه منتهی به جمرات بوده است گفت: بی‌کفایتی دولت عربستان پیش از این در کشتار مردم یمن در ماه حرام اثبات شده بود.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فاجعه امروز در سرزمین منا و کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر حجاج در رمی جمرات اظهار داشت: دولت عربستان نشان داد شایستگی مدیریت حج را ندارد چراکه با توجه به دو حادثه تاسف‌بار در یک فاصله کوتاه در فصل حج که از همه جهان اسلام صدها هزار نفر از مسلمین حضور پیدا می‌کنند، عملا صدها نفر جان خود را از دست داده و معلول شده‌اند.

بروجردی با تاکید براینکه حرم امن الهی باید جایگاهی مطمئن برای مسلمین باشد، کشته شدن حاجیان را نشانه بی‌لیاقتی دولت عربستان در حفاظت از جان مهمانان خانه خدا عنوان کرد و افزود: برای چندمین بار به اثبات رسید که عربستان در برگزاری اجرای حج لیاقت و کفایت لازم را ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بر همین اساس افزود: بنابراین کشورهای اسلامی باید هرچه سریع‌تر با یک تصمیم‌گیری تاریخی برای حفظ جان مسلمانان در دوره حساس حج، طرحی نو دراندازند و تصمیم جدی اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: حادثه تلخ رمی جمرات طبق آنچه در خبرها اعلام شد ناشی از تصمیم اشتباه دولت سعودی است که در اقدامی اشتباه دو راه منتهی به جمرات را بسته و به دلیل تراکم جمعیت این فاجعه اتفاق افتاده است و به هیچ عنوان قابل توجیه و قابل دفاع نیست.

بروجردی با اشاره به جنایات تاریخی و تاسف‌بار عربستان در یمن و استمرار این جنایت در ماه حرام گفت: کشتار مسلمانان در یمن توسط دولت سعودی خود بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی دولت عربستان را ماه‌هاست که به اثبات رسانده و اتفاقات حج امسال نیز مزید بر علت شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: سران کشورهای اسلامی باید هرچه سریع‌تر تدبیری بیندیشند و نسبت به بی‌لیاقتی دولت سعودی در برگزاری کنگره عظیم حج اعتراض کنند.

وی در پایان با اشاره به حضور مسئولان ایرانی در عربستان خاطرنشان کرد: باید با دقت علل این مسئله از سوی مسئولان ایرانی بررسی و گزارش شود تا جمهوری اسلامی تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

امروز دوم مهرماه سازمان دفاع شهری سعودی اعلام کرد که در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا  دست کم ۲۲۰ حاجی در ازدحام سرزمین منا کشته و ۴۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

از آغاز مناسک حج تاکنون عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است انتقادهای زیادی به همراه داشته است،در یازدهمین روز از ماه ذی‌الحجه نیز سقوط بالابر ساختمانی در مسجدالحرام به کشته شدن ۱۱۸ نفر از جمله ۱۱ ایرانی منجر شد.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه