کد خبر : 529732

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ زمان : ۱۰:۰۰

در کنار برنامه کاهش سانتریفیوژها، تحریم‌ها نیز باید لغو شوند

وی پس از سخنرانی در خصوص آینده هسته ای ایران در جمع شماری از دیپلمات ها و مسوولان بخش های مختلف انرژی در توکیو خاطرنشان کرد: بخشی از تعهدات مربوط به کاهش تعداد سانتریفیوژهاست که ایران مقدمات این کار را آغاز کرده است. تارنمای «چانل نیوز» از توکیو امروز – پنجشنبه – گزارش کرده است […]

وی پس از سخنرانی در خصوص آینده هسته ای ایران در جمع شماری از دیپلمات ها و مسوولان بخش های مختلف انرژی در توکیو خاطرنشان کرد: بخشی از تعهدات مربوط به کاهش تعداد سانتریفیوژهاست که ایران مقدمات این کار را آغاز کرده است.
تارنمای «چانل نیوز» از توکیو امروز – پنجشنبه – گزارش کرده است که دکتر حسن روحانی» رییس جمهوری ایران نیز به تازگی ابراز امیدواری کرده است که تحریم ها تا پایان سال لغو خواهد شد تا ایران فعالیت های کامل تجاری و اقتصادی خود را به شکلی عادی با سراسر دنیا از سرگیرد.
صالحی با اشاره به همین اظهارات در سخنان خود تاکید کرده است که هر چه رییس جمهوری ایران بگوید بر اساس همان عمل خواهد شد و ایران به تعهداتش پایبند است و در مسیر لغو تحریم ها تا پایان سال ۲۰۱۵ حرکت می کند.
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در سخنرانی خود با اشاره به بازنگری در مورد راکتور آب سنگین اراک هم گفت که ایران منتظر سند رسمی است که شش کشور مقابل باید تهیه و عرضه کنند.
وی افزود: تا زمانی که این سند در اختیار ایران قرار نگیرد هیچ کاری به صورت متقابل از سوی ایران در این مرکز تحقیقاتی صورت نخواهد گرفت.
خبرگزاری کیودو نیز امروز – پنجشنبه – گزارش کرد که رییس آژانس انرژی اتمی کشورمان در سخنرانی خود در اجلاس «پاگواش» در شهر ناکازاکی ژاپن، در باره امنیت انرژی هسته ای دنیا و همچنین آینده برنامه هسته ای کشورش، مسائل مختلفی را مطرح کرده است.
«پاگوآش» یک سازمان غیردولتی بین المللی است که از نخبگان کشورهای جهان در زمینه خلع سلاح تشکیل شده و برخی از شرکت کنندگان در این کنفرانس در تصمیم گیری ها در کشورهای خود تاثیر گذار هستند.
تلویزیون ان.اچ.کی ژاپن نیز در نقل قولی مستقیم از رییس سازمان انرژی اتمی ایران آورده است که هر برنامه‌ای و هر اقدامی باید متقابل و متوازن باشد.
وی تاکید کرده است که در کنار برنامه کاهش سانتریفیوژها مساله لغو تحریم ها نیز باید عملی و تکمیل شود.
علی اکبر صالحی رییس آژانس انرژی اتمی ایران روز یکشنبه دهم آبان ماه جاری به منظور دیدار و گفت وگو با مقام های عالیرتبه ژاپنی و شرکت در اجلاس «پاگوآش» و همچنین شرکت در مراسمی در شهر ناکازاکی به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی این شهر، وارد توکیو پایتخت ژاپن شد.
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )
ارسال دیدگاه