کد خبر : 525578

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۰ زمان : ۸:۳۰

دریاچه‌ای عجیب در سیاره مریخ

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، پیدا شدن بقایای یک دریاچه عظیم حدس و گمان‌ها در خصوص وجود تمدن باستانی در مریخ را این روزها بر سر زبان‌ها انداخته است. کارشناسان فضا شناسی به تازگی موفق به شناسایی یک دریاچه باستانی خشک شده در سطح سیاره مریخ شده‌اند.     گفتنی است، این دریاچه […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، پیدا شدن بقایای یک دریاچه عظیم حدس و گمان‌ها در خصوص وجود تمدن باستانی در مریخ را این روزها بر سر زبان‌ها انداخته است.

کارشناسان فضا شناسی به تازگی موفق به شناسایی یک دریاچه باستانی خشک شده در سطح سیاره مریخ شده‌اند.

 

3521202 612 دریاچه‌ای عجیب در سیاره مریخ

 

گفتنی است، این دریاچه در حدود ۱۸ مایل مربع مساحت دارد و اعتقاد بر این است که در آن نمک کلرید وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان اعتقاد دارند این منبع آبی آخرین منبع بر روی سیاره سرخ تا قبل از بخار شدن کامل بوده است.

 

3521203 960 دریاچه‌ای عجیب در سیاره مریخ

 

محققان دانشگاه کلرادو که این دریاچه نمک را کشف کرده‌اند آن را در منطقه Meridiani  در نزدیکی محل فرود مریخ نورد فرصت کشف کرده‌اند.
کارشناسان بر این باور هستند که سیاره مریخ حدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش شکل گرفته است. نقشه برداری دیجیتالی و تجزیه تحلیل‌های زمین شناسی از ویژگی‌های اطراف دریاچه باستانی نشان می‌دهد این دریاچه قدمتی فراتر از ۳ و ۶ دهم میلیارد سال دارد.

 

3521204 253 دریاچه‌ای عجیب در سیاره مریخ

 

این یافته‌ها نشان می‌دهند، در گذشته در سیاره مریخ میزان فراوانی آب‌های سطحی وجود داشته که به تدریج خشک شده است. همچنین محققان با کمک تصویر برداری پیشرفته در دهانه Jezero در سیاره مریخ یک دریاچه دیگر پیدا کرده‌اند.

بر‌اساس میزان و ضخامت نمک باقیمانده از دریاچه محققان تخمین می‌زنند تنها ۸ درصد از آب دریاچه شور بوده و به همین دلیل می‌توانسته حاوی حیات میکروبی باشد.

 

3521205 768 دریاچه‌ای عجیب در سیاره مریخ

 

در عین حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ذوب برف و یخ موجود در مریخ می‌تواند سبب منتقدان اعتقاد دارند فرضیه وجود آب در سیاره مریخ بی‌اعتبار است در صورتی که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ مریخ نورد کنجکاوی به شواهدی قوی دال بر وجود آب به میزان کافی در سیاره مریخ دست یافته است.

بر اساس تحقیقات در حدود ۳٫۷ میلیارد سال پیش سیاره مریخ ۸۷ درصد از آب خود را از دست داده است و به سیاره‌ای خشک تبدیل شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه