کد خبر : 528218

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ زمان : ۸:۰۰

دره کال در سر

مجموعه طبیعی و تاریخی بسیار زیبای کال ( دره ) سردر در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد. جاده دسترسی به این دره آسفالته و از کنار دریاچه سد نهرین و داخل روستای توریستی خرو که خود یک مجموعه دیدنی است ؛ می گذرد. طول دره پیاده روی در […]

مجموعه طبیعی و تاریخی بسیار زیبای کال ( دره ) سردر در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد. جاده دسترسی به این دره آسفالته و از کنار دریاچه سد نهرین و داخل روستای توریستی خرو که خود یک مجموعه دیدنی است ؛ می گذرد. طول دره پیاده روی در این دره بر روی شن های شسته شده و از کنار نهر کم عمق آب گرم و سرد ( همزمان ) و از میان دو دیواره زیبای بلند شنی می باشد که حدود ۴۰ دقیقه رفت و برگشت طول می کشد.
دیواره های بلند دره، حفره ها و کانال هایی دیده می شود که با نظم خاص و مهندسی حساب شده ای بنا شده است که به آن خانه گبر گفته می شود. هرکدام از این حفره ها که قدمت آن به دوران ساسانیان یعنی حدود ۱۵۰۰ سال قبل می رسد، مقطعی از کانالی هستند که در داخل آن بعد از چاه هایی که به ارتفاع حدود ۱۰ متر هستند به دالان بالا می رسیم که به اتاقک هایی منتهی می شود. 
اندکی بالاتر از این چشمه، دره بسیار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه های کوچکی به صورت نوارهای آویخته شده از دره که با وزیدن نسیمی اشکال زیبایی را پدید می آورند به درون دره سرازیر می شوند و منظره چشم نوازی با عطر آب ایجاد می کنند. در ادامه دره ی مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی علی به طاق زیبای شاه عباسی برخورد می کنیم که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و بنایی آجری است که در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به کار رفته است.

دره کال در سر 245x300 دره کال در سر

ارسال دیدگاه