کد خبر : 2544

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ زمان : ۷:۱۰

درمان فوری سرماخوردگی در یک روز!

بابونه گیاهی است یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده‌ها می‌روید. ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگهای آن بریدگی‌های باریک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد.قسمت مورد استفاده این گیاه، کاپیتول‌های آن است که در فاصله ماه‌های اردیبهشت تا مهر ماه، آن را […]

بابونه گیاهی است یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده‌ها می‌روید. ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگهای آن بریدگی‌های باریک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد.قسمت مورد استفاده این گیاه، کاپیتول‌های آن است که در فاصله ماه‌های اردیبهشت تا مهر ماه، آن را از ساقه جدا می‌کنند.

به گزارش زیست بوم بابونه داراي طبع گرم و خشك و از خانواده كاسني و بومادران است همچنين اين گياه ضد صفرا و بلغم است.

بابونه دارای  خواص آرامش بخشی  و کاهش استرس است که به خواب راحت کمک می کند و به دکتر گیاهان معروف است. این گیاه به دلیل وجود آنتی‌بیوتیک و آنتی‌باکتریال در ماده مؤثره آن، بهترین گیاه برای درمان سرماخوردگی است.

محمدباقر مینایی، متخصص طب سنتی می گوید: بهترین گیاه برای درمان سرماخوردگی بابونه است به دلیل آن که ماده مؤثره این گیاه ترکیبی از آنتی‌باکتریال و آنتی‌بیوتیک محسوب می‌شود.
وی با اشاره به مزایای دیگر بابونه افزود: گیاه بابونه بهترین دارویی است که ضدحساسیت به شمار می‌رود. همچنین خواص ضدآلرژی نیز در آن دیده می‌شود و گیاه بابونه برای انواع مزاج‌ها و در افراد مختلف تأثیرات نامطلوبی نمی‌گذارد.

خواص آنتي‌بيوتيكي و ايمني بابونه

از خواص آنتي‌بيوتيكي و ايمني بابونه مي‌توان به افزاينده دفاع ايمني بدن و از بين بردن عفونت قارچي كانديدا از واژن اشاره كرد.

مرتضي صفوي متخصص تغذيه می گوید: از زمان رومي‌ها خواص دارويي بابونه مورد توجه مردم بوده است. بابونه ضد اسپاسم، ضدالتهاب، قابض و خوشبوكننده است. چاي بابونه عفونت‌هاي انگلي و كرم را از بين مي‌برد و در رنگ مو به عنوان نرم كننده از آن استفاده مي‌كنند.

صفوي اضافه مي‌كند: از بابونه براي شست و شوي زخم‌ها، بافت‌هاي سفت و سخت استفاده مي‌كنند. اين گياه تب و نفخ را از بين مي‌برد همچنين از بابونه براي رفع كرم معده و روده مي‌توان استفاده كرد. يكي از مهم‌ترين خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است.

وي مي‌گويد: براي درست كردن دم كرده بابونه، (۲ تا ۸ گرم) يك قاشق چاي خوري گياه بابونه خشك را در يك فنجان آب جوش ريخته و مدت ۵ دقيقه بگذاريد تا دم بكشد.

اين متخصص تغذيه مي‌افزايد: اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي‌هاي پوستي نظير اگزما، كهير و خارش مي‌تواند مؤثر باشد. بابونه تب بُر، تسكين دهنده درد و تقويت كننده معده است.

بابونه براي التهاب و تسكين زخم‌هاي گوارشي مفيد است

فراز مجاب، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اظهار مي‌دارد: گياه بابونه شيرازي گياهي است كه براي از بين بردن التهاب معده، اسپاسم معده و تسكين زخم‌هاي گوارشي مفيد است.

به گفته وي، افرادي كه دچار بيماري‌هاي كبدي و گوارش هستند فرآورده‌ها و گياهان دارويي كه اثر ضد نفخ دارند، بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ادامه مي‌دهد: فرآورده‌هايي كه داراي عصاره و اسانس هستند اثر ضد نفخ قوي دارند و مي‌توانند نفخ ناشي از مصرف برخي از مواد غذايي را از بين ببرند.

مجاب اضافه مي‌كند: مراجعات مردم به پزشك به دليل نفخ شكم زياد است، گر چه بيماري مهمي نيست و بيماران با يك دل درد ناراحت كننده به پزشك مراجعه مي‌كنند.

استفاده بيش از حد از بابونه موجب تعريق زياد، ورم چشم، سقط جنين، سردرد و سنگيني سر، پيدايش زخم در دهان، كاهش شير مادران و ورم پروستات مي‌شود.

.

منبع : جوان ایرانی

ارسال دیدگاه