کد خبر : 952

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۸/۰۱ زمان : ۴:۱۸

درمان خشکی لب در خانه

می‌توان از عارضه‌های فصل سرما , خشکی پوست و خشکی لب نام برد که با درد و سوزش همراه می‌باشد. اگر همیشه در پاییز و زمستان از خشکی لب رنج میبرید در این تاپیک میتوانید خشکی لب‌هایتان را خانگی درمان کنید . این خشکی می‌تواند با حرف زدن و حرکت زیاد دهان، باعث ترک خوردن […]

می‌توان از عارضه‌های فصل سرما , خشکی پوست و خشکی لب نام برد که با درد و سوزش همراه می‌باشد. اگر همیشه در پاییز و زمستان از خشکی لب رنج میبرید در این تاپیک میتوانید خشکی لب‌هایتان را خانگی درمان کنید .

این خشکی می‌تواند با حرف زدن و حرکت زیاد دهان، باعث ترک خوردن پوست لب و بدتر شدن شرایط فرد شود.

lab درمان خشکی لب در خانه

درمان خشکی لب

درمان خانگی خشکی لب

 

خیار :

خیار را حلقه حلقه برش بزنید و روی لب‌های خود بمالید.بسیاری از مردم از خیار برای رفع خشکی سطح لب‌های شان استفاده می‌کنند.

 

استفاده از عسل و وازلین :

عسل به خاطر طبیعی بودن ، یک مرهم فوق العاده و یک عامل ضد باکتری است.وازلین نیز یکی از بهترین محافظان پوست است و وقتی این دو عامل با هم ترکیب شوند،نتیجه بهتری در پی خواهند داشت.

طرز تهیه و استفاده :مقداری عسل روی لب‌های خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود.بعد بدون تکان دادن لب‌ها ،مقداری وازلین روی آنها بمالید و بگذارید ترکیب عسل و وازلین به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه روی سطح لب‌هایتان بماند .سپس با آب نسبتا گرم عسل و وازلین را از روی لب‌هایتان بشویید.این کار را به مدت ۲-۵ روز ،روزی یک بار انجام دهید تا خشکی لب‌هایتان برطرف شود.

 

شکر و عسل :

دو قاشق چایخوری شکر و یک قاشق‌خوری عسل را با هم ترکیب و این خمیر را ۵ دقیقه روی لب‌های خشک و ترک‌خورده‌تان بگذارید. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید تا لب‌هایتان نرم‌تر شوند. می‌توانید این خمیر را برای از بین رفتن پوسته‌های لب، کمی‌روی آنها مالش دهید و در نهایت هم با آب ولرم بشویید.

روغن نارگیل :

افراد زیادی روغن نارگیل را یک مرهم طبیعی فوق العاده برای رفع خشکی لب‌ها می‌دانند.هرروز چند بار روغن نارگیل را خیلی آرام روی لبها ی خود بمالید.خصوصا وقتی که هوا سرد و خشک است.

 

گل سرخ و شیر :

یک مشت پر، برگ گل سرخ شسته‌شده را در مقدار کمی‌شیر به مدت چند ساعت، خیس کنید. سپس با مخلوط کردن برگ‌های گل و شیر، خمیر یکنواختی درست کنید و آن را روزی ۲ بار روی لب‌های پوسته‌پوسته‌شده یا ترک‌خورده بگذارید. قرار دادن این خمیر روی لب‌ها، پیش از رفتن به رختخواب، کمک زیادی به نرم‌تر شدن پوست لب می‌کند.

 

آب درمانی :

یکی از علت‌های اصلی خشکی لب‌ها ،کم آبی بدن است.هر فرد باید روزانه ۲-۳ لیتر آب بنوشد؛خصوصا در روزهای خشک زمستان .هنگامی‌که در خانه هستید ،از مرطوب کننده هوا استفاده کنید تا علاوه بر تنفس هوای مناسب ،خشکی هوا به پوستتان سرایت نکند.

آلوئه ورا :

خاصیت گیاهی آلوئه ورا باعث شده است که به عنوان یک داروی شگفت انگیز برای پوست مورد استفاده قرار گیرد.بنابر این برای درمان لب‌های خشکی زده مقدار کمی‌ژل آلوئه ورا روی لب‌های خود بمالید و چند روز پیاپی این کار را تکرار کنید.

اما پیش از آنکه اقدام به درمان و رفع خشکی لب‌ها نمایید ،بهتر است از علت اصلی آن آگاه شوید.کمبود ویتامین B ،آهن و اسید‌های چرب می‌تواند موجب ترک خوردن و خشکی لب‌ها شود.شما می‌توانید بعد از انجام آزمایش و اطمینان یافتن از این مسئله ،با مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین ،این کمبود را برطرف نموده و مشکل خود را حل کنید.

و حال چند توصیه برای پیشیگری از خشکی لب در پاییز و زمستان

 

تمیز کردن لبها

یک مشت پر، برگ گل سرخ شسته‌شده را در مقدار کمی‌شیر به مدت چند ساعت، خیس کنید. سپس با مخلوط کردن برگ‌های گل و شیر، خمیر یکنواختی درست کنید و آن را روزی ۲ بار روی لب‌های پوسته‌پوسته‌شده یا ترک‌خورده بگذارید. قرار دادن این خمیر روی لب‌ها، پیش از رفتن به رختخواب، کمک زیادی به نرم‌تر شدن پوست لب می‌کند.

 

لبهای خود را نلیسید

‎مکررا در معرض آب قراردادن پوست، باعث محروم ساختنش از رطوبت و خشک شدن آن می‌گردد. ممکن است بطور موقت احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما درواقع باعث خشک شدن بیشتر لبها می‌گردد. همانند شستن مداوم دستها که خشکی پوست دست را به همراه دارد.

 

‎از پماد لب استفاده کنید

‎محصولات متعددی در بازار موجود است. بیشتر چرب و مومی‌شکل هستند که خاصیت ضد باکتری و التهاب دارند و با ایجاد لایه ای محافظ مانع از دست دادن رطوبت می‌شوند. سعی کنید از پمادهایی که اسانس و طعم دار هستند استفاده نکنید، این اسانس‌ها بدلیل شیرین بودن باعث تشدید عادت لیسیدن لب می‌شوند. ‎استفاده از وازلین نیز بسیارموثر است.

کمتر در معرض تابش خورشید قرار بگیرید

‎اشعه ماوراء بنفش، لبها را خشک و آسیب پذیر می‌کند. این امر در دیگر قسمتهای بدن نیز صدق می‌کند.

‎با اینکه لب در سرطان پوست سهیم است، اما فاقد ملانین می‌باشد. ملانین یا همان رنگدانه پوست، عاملی حفاظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش است. سرطان پوستی که خود را برروی لبها نشان می‌دهد، معمولا جدی تر است و سریع تر گسترش می‌یابد. پس اگر شما مجبور هستید که زیاد در معرض آفتاب قرار بگیرید، از پمادهای لبی که حاوی ضد آفتاب هستند استفاده کنید. بهتر است این محصول را با spf (فاکتور حفاظتی) ۱۵ به بالا تهیه و مصرف نمایید.

 

‎از رژ لب‌های مرغوب استفاده کنید

‎ متخصصان پوست معتقدند که زنان مسن کمتر از مردان دارای پوست آسیب دیده و لبهای شکاف خورده هستند. شاید دلیل آن استفاده از رژلب باشد.

‎رژلب ساختار حفاظتی متوسطی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. برای اثر بخشی ببشتر، بهتر است از رژلب‌های مرغوب مرطوب کننده و حاوی ضدآفتاب استفاده کنید.

منبع : سایت تک‌رژ > http://www.tak-roj.ir

ارسال دیدگاه