کد خبر : 5864

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۱ زمان : ۷:۴۱

درمان بیماری‌های نوروزی با این داروها

خوددرماني نكنيد! اين يكي از اولين جملاتي است كه هميشه پزشكان به شما توصيه مي‌كنند. واقعيت اين است كه راست مي‌گويند و همين خوددرماني‌هاست كه گاهي مشكل را چند برابر و درمانش را سخت‌تر مي‌كند. اما اين تنها بخش حقيقت نيست! بخش ديگر اين است كه در روزهاي تعطيل، بسياري از مراكز درماني فعالیت ندارند […]

خوددرماني نكنيد! اين يكي از اولين جملاتي است كه هميشه پزشكان به شما توصيه مي‌كنند. واقعيت اين است كه راست مي‌گويند و همين خوددرماني‌هاست كه گاهي مشكل را چند برابر و درمانش را سخت‌تر مي‌كند. اما اين تنها بخش حقيقت نيست!

بخش ديگر اين است كه در روزهاي تعطيل، بسياري از مراكز درماني فعالیت ندارند و در بسياري مراكز ديگر هم پزشكان متخصص آماده پاسخگويي نيستند و بر اساس همين بخش از واقعيت، گاهي چاره‌اي جز خوددرماني باقي نمي‌ماند. به همين دليل در اين مطلب ما پا در كفش متخصصان كرده‌ايم و با معرفي راه‌هاي طبيعي و خانگي در تلاشیم تا  از درد‌هايي كه ممكن است در تعطيلات نوروز سراغ‌تان بيايد،  رهایی‌یابد  اما فراموش نکنید برای آنکه با خاطری آسوده سراغ این داروها بروید حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

دندان‌تان درد مي‌كند؟

درد دندان مي‌تواند همه لذت تعطیلات را از شما بگيرد و در جمعي كه مدت‌ها براي حاضر شدن در آن برنامه‌ريزي كرده‌ بوديد، شما را منزوي كند. چنين دردي به دلايل مختلفي مي‌تواند شما را آزار دهد و با روش‌هايي كه در ادامه آورده‌ايم مي‌توانيد آن را كنترل كنيد.

براي كدام درد چه دارويي بخوريم؟

اگر فقط درد داريد ، ميخك درماني كنيد

روغن ميخك مي‌تواند دندان درد شما را آرام كند اما اگر نمي‌خواهيد بافت حساس لثه يا زبان‌تان به‌خاطر تاثير آن روغن آسيب ببيند و مشكل‌تان چند برابر شود، دو سه قطره از آن را روي پنبه بريزيد و پشت دنداني كه درد مي‌كند، بگذاريد تا آرام بگيرد.

معجون ضد درد بسازيد

كمي زنجبيل و فلفل را با هم مخلوط كنيد و پنبه‌اي كه كمي مرطوب شده را به آن آغشته كنيد و روي دندان مورد نظر بگذاريد. با كمك اين معجون، مغز شما به دندان‌تان فرمان مي‌دهد كه آرام بگيرد.

چه دارويي موثر‌تر است؟

براي دندان دردتان مي‌توانيد هر ۶ ساعت يكبار كپسول مفناميك‌اسيد مصرف كنيد؛ اما يادتان نرود كه اين روش تنها براي مدت كوتاهي درد شما را آرام مي‌كند و در اولين فرصت بايد براي درمان دندان آسيب ديده اقدام كنيد.

اگر حسابي ورم كرده ، دمنوش غرغره كنيد

اگر روي لثه و اطراف دندان‌تان متورم شده و يا اينكه تورم از روي گونه شما قابل تشخيص است، مسكن خوردن دردي از شما دوا نمي‌كند. درد دندان هميشه به‌خاطر پوسيدگي نيست. گاهي عفونت لثه و بافت دور دندان‌تان است كه كلافه‌تان مي‌كند. پس قبل از آنكه به فكر تسكين دندان‌تان باشيد، هر چند ساعت يك بار سرم نمكي يا آب‌نمك قرقره كنيد. اگر عفونتي در دهان‌تان باشد، با اين روش كمتر مي‌شود اما درمان لثه ورم كرده كار شما نيست و با مسكن خوردن هم نمي‌توانيد مشكل را حل كنيد. در چنين شرايطي چاره‌اي جز مراجعه به مراكز شبانه‌روزي دندان‌پزشكي نداريد.

اگر كمي ملتهب است

دمنوش غرغره كنيد اگر التهاب بافت اطراف دندان‌تان دليل درد كشيدن شماست، با كمك دمنوش خانگي مي‌توانيد آرامش كنيد. كافيست نعناي خشك را به مدت ۲۰ دقيقه دم كنيد و پس از سرد شدنش در دهان‌تان قرقره كنيد يا اينكه چاي سياه دم شده را پس از سرد شدن در دهان‌تان بچرخانيد تا اين التهاب به مرور كمتر شود.

به اين مراكز مراجعه كنيد

اگرحوالي يوسف‌آباد زندگي مي‌كنيد مي‌توانيد با شماره ۸۸۷۰۹۰۶۶ تماس بگيريد و با مراجعه به كلينيك شبانه‌روزي دندان‌پزشكي يوسف‌آباد براي حل مشكل‌تان اقدام كنيد. كلينيك شبانه‌روزي «صدرا» هم در محدوده جنت‌آباد مشغول فعاليت است و با شماره ۴۴۴۵۵۵۰۷ مي‌توانيد با آن مركز تماس بگيريد. اگر ميدان فاطمي به خانه شما نزديك‌تر است با شماره ۸۸۹۷۳۵۱۰ تماس بگيريد و به مركز «ماهان» مراجعه كنيد و اگر ميدان وليعصر براي‌تان قابل دسترس‌تر است با شماره تلفن ۲۲۷۴۵۱۳۴ از مركز «زهره» وقت بگيريد.

سردرد داريد؟

اگر به محض بيدار شدن از خواب در صبح سردرد داريد يا اينكه به‌خاطر چنين دردي از خواب بيدار شده‌ايد، نبايد خودسرانه مسكن بخورید.

چنين دردهايي مي‌توانند سلامت شما را به شكلي جدي تهديد كنند و بايد به عنوان علائم هشدار آنها را جدي بگيريد. گذشته از اين، سردردي كه با مسكن آرام نمي‌شود يا با تهوع و استفراغ يا تب همراه است، مي‌تواند گوياي مشكلي جدي باشد. سردرد مي‌تواند منشأ‌هاي متفاوتي داشته باشد؛ اما اگر احساس مي‌كنيد درد سرتان از جنس همان سردردهاي هميشگي است كه تجربه به شما ثابت كرده خطري براي جان‌تان ندارد و شدت دردش هم از گذشته بيشتر نيست، مي‌توانيد با كمك اين روش‌ها آرامش كنيد.

براي كدام درد چه دارويي بخوريم؟

فشاردرماني موثر است

انگشت اشاره يا شست‌تان را روي نقطه دردناك بگذاريد و بين ۷ تا ۱۵ ثانيه نگه داشته و سپس رها كنيد. بعد از هر بار انجام اين كار، چند ثانيه به خود استراحت دهيد و دوباره فشار را شروع كنيد.

از رايحه‌ها كمك بگيريد

برخي روغن‌ها مي‌توانند به شما آرامش دهند و سردردتان را هم از بين ببرند. روغن اسطوخودوس يكي از آنهاست. كافيست انگشت‌هاي اشاره‌تان را به آن روغن آغشته كنيد و به آرامي ناحيه دردناك و محدوده پيشاني‌تان را با آن ماساژ دهيد. اين ماساژ آرامش‌بخش وقتي با سكوت خانه و عطر اسطوخودوس همراه مي‌شود مي‌تواند سردرد شما را از بين ببرد.

روي پلك‌تان چاي نعنا بگذاريد

اين روزها توليدكنندگان چاي‌هاي كيسه‌اي، تنوع بيشتري را در عرضه اين محصولات ايجاد كرده‌اند. پس اگر تي‌بک نعنا گير‌تان آمد، آن را مرطوب كنيد و روي چشم‌هاي بسته‌تان بگذاريد. در غير اين صورت، با كمك يك دستمال نازك و تميز و دمكرده نعنا، خودتان تي‌بک درست كنيد و پشت پلك‌ها و روي پيشاني‌تان بگذاريد.

چه دارويي موثر‌تر است؟

اگر سابقه دچار شدن به دردهاي ميگرني را داريد، احتمالا دارو‌های خاصی را مصرف می‌کنید اما. براي سردردهاي گذرايي كه شدت زيادي ندارند، استامينوفن مي‌تواند يكي از موثرترين مسكن‌ها باشد. گرچه معمولا چنين دردهايي با ژلوفن هم آرام مي‌شوند اما به‌خاطر عوارض گوارشي زيادي كه اين قرص مي‌تواند ايجاد كند، بهتر است تا آنجا كه ممكن است سراغش نرويد.

دل‌تان درد مي‌كند؟

درست است که می‌توانید با خوردن مسکن از شر درد‌های شدید ناشی از قاعدگی راحت شوید؛ اما برای اینکه این درد‌ها اصلا سراغتان نیاید، باید اصول پیشگیری را هم رعایت کنید.

از هفته پيش از شروع قاعدگي، مصرف نمك و كافئين را كمك كنيد و به جاي چاي صبح تا پيش از شروع شدن قاعدگي‌تان، يك ليوان شير بنوشيد.

زیر آفتاب بخوابید

مصرف ويتامين D فراوان و آفتاب گرفتن در اين زمان، به كم شدن درد شما كمك مي‌كند. پس محرك‌هايي مثل كافئين و فلفل را از برنامه غذايي‌تان حذف كنيد.

ادویه درمانی کنید

ادويه‌هايي كه خاصيت ضد‌اسپاسم دارند، مي‌توانند به آرام‌تر شدن‌تان كمك كنند. براي كم شدن دردتان كمي دارچين ساييده را روي آب جوش بريزيد و بنوشيد. اگر از طعم دارچين يا زنجبيل در غذا هم خوش‌تان مي‌آيد، مي‌توانيد آنها را جايگزين ادويه‌هاي ديگر كنيد.

جوشانده دم کنید

گياه بابونه خاصيت ضدالتهاب و ضد اسپاسم دارد و حالا كه كافئين نوشيدن براي‌تان ممنوع شده، مي‌توانيد به جاي چاي كمي بابونه و چند برگ نعنا را دم كنيد و بنوشيد تا دردتان كمتر شود.

تکان بخورید

مي‌دانيم كه درد داريد و فشارتان پايين است، اما نبايد اين بهانه‌ای باشدکه از روي مبل تكان نخوريد. تحرك داشتن در روزهاي قاعدگي مي‌تواند درد شما را كمتر كند. شايد تعجب كنيد اما ورزشكارها بالاترين ركوردهاي‌شان را در دوران قاعدگي‌شان ثبت مي‌كنند؛ پس  از انرژي حبس شده در بدن‌تان بيشترين استفاده را بكنيد.

اگر تجربه‌اش را دارید، شیوه خودتان را تکرار کنید

شما بیشتر از هر کسی با بدن‌تان آشنا هستید و می‌دانید چطور زودتر آرام می‌شوید. پس در این لحظات پر درد، به تجربیات گذشته‌تان رجوع کنید.

چه دارويي موثرتر است؟

اگر خونريزي‌تان زياد است مي‌توانيد مصرف كپسول مفناميك اسيد را از ۴۸ ساعت پيش از شروع قاعدگي شروع كنيد و هر ۶ ساعت يكبار آن را همراه با خوردن غذا مصرف كنيد. اما اگر شدت خونريزي‌تان زياد نيست مصرف بروفن و ژلوفن مي‌تواند شما را آرام كند.  اما در این صورت باید مراقب معده‌تان باشید و با معده خالی دارو نخورید.

ضرب ديده‌ايد؟

در این شرایط چه کنیم؟

اگر درد و التهاب ناشي از ضرب‌ديدگي حركت كردن را براي‌تان سخت كرده چاره‌اي جز مراجعه فوري به مراكز درماني و گرفتن يك عكس راديولوژي نداريد. اما در صورتي كه احساس مي‌كنيد اوضاع استخوان‌هاي‌تان چندان بد نيست، مي‌توانيد از اين راه‌ها كمك بگيريد.

براي كدام درد چه دارويي بخوريم؟

كمپرس آب سرد بگذاريد

اگر ضرب‌ديدگي شما با التهاب و ورم همراه است، سراغ كمپرس آب گرم نرويد. در اين شرايط كمپرس آب سرد بيشتر مي‌تواند به شما كمك كند. پس كيسه آب‌تان را كمي در فريزر بگذاريد و بعد روي ناحيه آسيب‌ديده قرار دهيد.

چه دارويي موثر‌تر است؟

بهترين مسكن براي آرام كردن اين دردها، استامينوفن است. شما مي‌توانيد اين قرص را بسته به‌شدت درد در فواصل ۶ تا ۸ ساعت ميل كنيد يا از ژل موضعي پيروكسيكام كمك بگيريد.

پوست‌تان مي‌خارد؟

در بسياري از شهر‌ها، به ويژه شهر‌هاي شمالي، بهار فصل فعال شدن حشرات و شروع گزيدگي‌هاي آزار‌دهنده است. در چنین شرایطی پیشنهاد ما به شما این است:

پيشگيري كنيد

اين روزها مي‌توانيد در برخي داروخانه‌ها پماد‌هاي «after bite» یا «before bite» را پيدا كنيد. پماد دوم را مي‌توانيد براي پيشگيري از گزيدگي استفاده كنيد و در صورتي كه دير اقدام كرديد و دچار گزيدگي و خارش شديد، مي‌توانيد از «after bite» كمك بگيريد.

چه دارويي موثر‌تر است؟

اگر به‌خاطر گزيدگي حشرات دچار خارش پوست شده‌ايد، براي درمان موقتي مشكل‌تان از قرص هيدروكسيزين كمك بگيريد و در فواصل ۸ ساعته آن را مصرف كنيد. پماد هيدروكورتيزون هم در اين شرايط مي‌تواند به شما كمك كند.

معده درد داريد؟

چاي نعنا هم مي‌تواند به اندازه عرق نعنايي كه مادر بزرگ‌ها به آن علاقه دارند، در كاهش درد شما موثر باشد. پس اگر حال معده‌تان خوب نيست، كمي نعناي خشك را دم كنيد و بنوشيد.

شيرين‌بيان بخوريد

شيرين‌بيان كه اين روزها مي‌توانيد از هر عطاري آن را تهيه كنيد، دواي معده درد است و نه تنها متخصصان طب سنتي كه پژوهشگران بريتانيايي هم به موثر بودن آن اعتراف مي‌كنند. پس اگر حال معده‌تان خوب نيست، هر روز چند حبه شيرين‌بيان بخوريد تا درد‌تان كمتر شود.

براي كدام درد چه دارويي بخوريم؟

آب پرتقال نخوريد

براي اينكه حال‌تان بدتر و مشكلات معده‌تان تشديد نشود، بايد سراغ نوشيدني‌هاي قليايي مثل شير برويد و از خوردن مايعات اسيدي خودداري كنيد. مطمئن باشید با خوردن یک لیوان آب پرتقال یا آب زرشک حالتان می‌تواند از این چیزی که هست هم بدتر شود.

روده درد داريد؟

گرچه دردي كه اطراف ناف احساس مي‌شود و چند دقيقه‌اي شدت مي‌گيرد و دوباره آرام مي‌شود هم اغلب با معده درد اشتباه گرفته مي‌شود، اما چنين دردهاي بي‌ثباتي مربوط به روده شما مي‌شوند

دلپيچه نوع شدت گرفته اين مشكلات است اما گاهي درد‌هاي خفيف‌تر ناپايدار كه اغلب با علائم مزاجي مثل اسهال و يبوست همراه مي‌شوند، در اين ناحيه سراغ‌تان مي‌آيد كه نمي‌دانيد براي آرام شدن‌شان چه بايد بكنيد.

ماساژور خود باشيد

اگر سنگيني معده و دشواري در هضم غذا آزارتان مي‌دهد، پوست شكم‌تان را با يك روغن گياهي كمي چرب كنيد و درحالي كه دراز كشيده‌ايد، محدوده دور ناف‌تان را به شكل دوراني ماساژ دهيد. اگر بعد از بيدار شدن و قبل از خوابيدن، هشت دور به جهت عقربه‌هاي ساعت و هشت دور خلاف آن جهت دور ناف‌تان را ماساژ دهيد، دشواري كمتري در هضم غذا پيدا مي‌كنيد.

چه دارويي موثر‌تر است؟

شربت آلمينيوم ام‌جي و قرص‌هاي جويدني كه با همين نام در داروخانه‌ها عرضه مي‌شوند مي‌توانند به شما برای آرام کردن درد معده كمك كنند. اما اگر با خوردن يك قاشق آلمينيوم ام‌جي در هر ۴ ساعت حال‌تان بهتر نشد، مي‌توانيد از قرص رانيتيدين هم كمك بگيريد و هر ۱۲ ساعت يك عدد از اين قرص را مصرف كنيد.

براي خلاص شدن از دردهايي روده هم مي‌توانيد هر هشت ساعت يكبار قرص هيوسين مصرف كنيد و براي آنكه شدت مشكل‌تان كمتر شود، تا آنجا كه مي‌توانيد مايعات مصرف كنيد. بد نيست تا آنجا كه براي‌تان ممكن است تا كمرنگ شدن علائم چيزي نخوريد يا اينكه سراغ غذاهاي سبك برويد.

سوخته‌ايد؟

اگر سوختگي‌تان آنقدر شديد نيست كه شما را به مراجعه به مراكز درماني مجبور كند، مي‌توانيد با كمك راه‌هاي زير آن را تسكين دهيد.

آب سرد درماني كنيد

در صورتی که در این روزها بخاطر آشپزی و یا اتفاقات دیگر دچار سوختگی شدید، وقت را تلف نکنید و فورا ناحيه سوخته را زير آب سرد بگيريد و حداقل پنج دقيقه آن را از زير آب خارج نكنيد. زدن خميردندان و كرم روي ناحيه‌اي كه دچار سوختگي شده را فراموش كنيد و در اولين قدم از آب سرد براي آرام كردن سوزش كمك بگيريد.

سيب‌زميني رنده كنيد

اگر پس از خارج كردن دست‌تان از آب سرد باز هم احساس سوزش كرديد، كمي سيب‌زميني خام رنده كنيد و روي ناحيه‌اي كه دچار سوختگي شده بگذاريد يا اينكه بعد از رنده كردن آبش را بگيريد و ناحيه‌اي كه دچار سوختگي شده را در آن آب قرار دهيد. بعيد است كه اين كار درد و سوزش شما را آرام نكند.

بی‌خیال خمیردندان شوید

به شما گفته‌اند که اگر ناحیه سوخته را با خمیر‌دندان یا کرم‌های مرطوب کننده بپوشانید حالتان بهتر می‌شود؟ اشتباه گفته‌اند. شاید تا لحظه‌ای که پماد روی پوستتان هست آرامش موقتی پیدا کنید، اما به محض پاک کردنش دوباره سوزش و درد به سراغتان می‌آید. گذشته از آن با این کار اجازه هوا خوردن به محل سوختگی و خش شدن تاول آن را هم نمی‌دهید و یک مشکل دیگر به مشکل قبلی‌تان اضافه می‌کنید.

شما دکتر نیستید!

اگر احسـاس کردیـد که سوختگی عمیق است،  حتی در صورت کوچک بودن ناحیه آن، فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

چه دارويي موثر‌تر است؟

پماد‌هاي سوختگي كودكان مثل پماد «كاندولا» هم مي‌توانند به شما در اين شرايط كمك كنند. اين پمادها قيمت بالايي ندارند و توصيه مي‌كنيم كه هميشه يك تيوپ از آنها را در خانه داشته باشيد. اما اگر اين دارو در دسترس‌تان نيست، مي‌توانيد از پمادهاي مخصوص سوختگي كه در برندهاي مختلف عرضه مي‌شود، كمك بگيريد.

.

منبع : فردانیوز

ارسال دیدگاه