کد خبر : 5639

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ زمان : ۶:۵۸

درد در ناحیه گردن را بهتر بشناسیم

بسیاری از افراد بعد از پشت سر گذاشتن سن ۵۰ ، دچار دردی در ناحیه گردن می‌شوند. در آن حالت حتی مالیدن و کشیدن گردن هم آرامش بخش نیست و اغلب یک صدای غژغژ نگران کننده و اضطراب آور احساس می‌شود. و فاصله ای که ستون مهره ها قدرت حرکت می‌دهند مستعد استهلاک و فرسودگی […]

بسیاری از افراد بعد از پشت سر گذاشتن سن ۵۰ ، دچار دردی در ناحیه گردن می‌شوند. در آن حالت حتی مالیدن و کشیدن گردن هم آرامش بخش نیست و اغلب یک صدای غژغژ نگران کننده و اضطراب آور احساس می‌شود. و فاصله ای که ستون مهره ها قدرت حرکت می‌دهند مستعد استهلاک و فرسودگی هستند. در ناحیه گردن این مشکل روی محرک های کوچک استخوانی در نظر گرفته می‌شود.

همچنین ممکن است ضخیم شدن لیفی دیسکهای نرم ایجاد شود که در نتیجه در مهره های پشت فاصله به وجود می‌اید. این حالت موسوم به ورم مهره های ستون فقرات مربوط به گردن است. این حالت همیشه می‌تواند مشکلات جسمانی خیلی خطرناکی را به وجود آورد. چراکه فشار این تغییرات استخوانی روی دستهای نرم فیبرهای اعصاب ایجاد می‌شود که لابه لای مهره های پشت قرار دارند. این اعصاب نخاع را درست می‌کنند که کنترل کننده ی همه ی حرکات جسمانی است. با در نظر گرفتن اینکه چه بخشی از ستون فقرات مشکل دارد، تأثیرات روی اعصاب بدن تغییر می‌کنند.

سادی یک خانم خیلی فعال در دهه سن هفتاد خود بود که به علت احساس ضعف در یک پا و سستی، لرزش و عدم تعادل در هر دو پا به پزشک مراجعه کرد. او در ناحیه پاهایش احساس سنگینی و کشیدگی می‌کرد و انگشت شست پایش صدای تلق و تلوق و خراشیدگی روی کف زمین به وجود می‌آورد. ترکیب علایم و نشانه های وجود مشکل در دستها و پاهایش به این معنا بودند که در ناحیه نخاع و مهره های مربوط به گردن مشکلی خطرناک وجود دارد.

بعد از انجام اسکنی از ناحیه گردن و نخاع او مشخص شد که ورم مهره های ستون فقرات مربوط به گردن و محرکهای کوچک استخوانی باعث پاره کردن و آسیب شدید، رساندن به اعصاب و دستها و پاهایش شده اند. جراح مغز و اعصاب برای کاهش فشار موجود روی نخاع عمل جراحی را توصیه کرد تا خطر فلج کامل از بین برود.

ارسال دیدگاه