کد خبر : 524469

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۸ زمان : ۱۶:۰۰

دردسرهای عرضه کارتی بنزین

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، با گذشت حدود دو ماه از آغاز اجرای طرح آزادسازی قیمت بنزین و عرضه این فرآورده پرطرفدار نفتی با قیمت هزار تومان، عرضه کارتی بنزین منجر به دردسرهای جدیدی در پمپ بنزین ها شده است. ماجرا از این قرار است که به دنبال ضرب الاجل دولت مبنی […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، با گذشت حدود دو ماه از آغاز اجرای طرح آزادسازی قیمت بنزین و عرضه این فرآورده پرطرفدار نفتی با قیمت هزار تومان، عرضه کارتی بنزین منجر به دردسرهای جدیدی در پمپ بنزین ها شده است.

ماجرا از این قرار است که به دنبال ضرب الاجل دولت مبنی بر ابطال سهمیه های بنزین ۷۰۰ تومانی باقیمانده در کارت های سوخت و توقف تخصیص سهمیه های بنزین ماهانه، اکثر خودروسواران سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی موجود در کارت های سوخت خود را مصرف کرده اند.

رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تا اواسط مرداد ماه سال جاری ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی موجود در کارت ها کمتر از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون لیتر بود که این میزان ۳۵۰ میلیون لیتر کمتر از زمان اجرای طرح آزاد سازی قیمت بنزین است.

از سوی دیگر پس از به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز سفرهای تابستانی، در حالی متوسط مصرف روزانه بنزین ایران افزایش یافته که یکی از دلایل افزایش مصرف این محصول استراتژیک نفتی، استفاده گسترده خودروسواران از باقیمانده ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی کارت ها است.

در شرایط فعلی ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی کارت ها به مرز یک میلیارد لیتر کاهش یافته است و بخش عمده ای از خودروسواران کشور سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی ذخیره خود را مورد استفاده قرار داده اند.

با به پایان رسیدن سهمیه های ۷۰۰ تومانی اکثر کارت های هوشمند بنزین توسط مردم در منازل نگهداری می شوند و عملا بخش عمده ای از خودروسواران برای خرید بنزین به جای استفاده از کارت هوشمند بنزین شخصی از کارت سوخت جایگاه داران استفاده می کنند.

دردسرهای جدید عرضه کارتی بنزین

تا پیش از تک نرخی و آزادسازی قیمت بنزین مردم به واسطه واریز سهمیه های ماهانه بنزین نیمه یارانه ای از کارت های هوشمند سوخت خود به دقت نگهداری می کردند اما با آزادسازی قیمت ها و توقف روند واریز سهمیه های ماهانه کارت های بنزین پس از اتمام ذخیره سوخت در منازل خانه نشین شده اند.

مشاهدات خبرنگار مهر از وضعیت عرضه کارتی در برخی از جایگاه های سوخت تهران نشان می دهد که به دلیل محدودیت تعداد کارت بنزین جایگاهداران و عدم خرید بنزین توسط مردم با کارت بنزین شخصی، مدت زمان سوخت گیری خودروها افزایش یافته و این موضوع منجر به بازگشت صف در مقابل جایگاه های سوخت شده است.

به عبارت دیگر، به دلیل محدود بودن تعداد کارت های بنزین، خودروسواران برای خرید بنزین باید در انتظار آزادسازی یک کارت هوشمند بنزین جایگاهداران می شوند که این موضوع با اعتراض مردم هم همراه می شود.

برخی از خودروسواران اعتقاد دارند که با توجه به آزادسازی قیمت بنزین دیگر نیازی به عرضه کارتی بنزین نیست و دولت باید هر چه سریع تر عرضه کارتی بنزین در جایگاه های سوخت را متوقف کند، زیرا این موضوع مشکلاتی همچون افزایش زمان سوخت گیری را به جایگاه ها تحمیل می کند.

بیژن حاج محمدرضا، رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسری کشور نیز درباره آخرین وضعیت استفاده از کارت های هوشمند بنزین توسط مردم پس از آزادسازی قیمت ها، گفت: هم اکنون با آزادسازی قیمت ها، مردم کمتر تمایل به استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی خود برای خرید بنزین در جایگاه ها دارند.

وی با تاکید بر اینکه قطعا با به پایان رسیدن موجودی بنزین ۷۰۰ تومانی کارت های سوخت تا شهریور ماه سال جاری، استفاده از کارت سوخت شخصی در جایگاه ها به حداقل کاهش می یابد، افزود: در حال حاضر هیچ محدودیتی در استفاده از کارت سوخت جایگاهداران وجود ندارد.

حاج محمدرضا با اشاره به محدود بودن تعداد کارت های بنزین موجود در جایگاه ها، بیان کرده است: به دلیل افزایش تقاضا و درخواست از سوی مردم برای استفاده از کارت سوخت جایگاهداران، در برخی مواقع شاهد تاخیر در سوخت رسانی تا آزاد شدن یک کارت سوخت جایگاهداران هستیم.

به استناد گزارش های رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، از زمان آغاز سهمیه بندی بنزین تاکنون بیش از ۳۲ میلیون قطعه کارت هوشمند بنزین و گازوئیل صادر شده که هم اکنون تعداد کل کارت های فعال هوشمند سوخت حدود ۲۰ میلیون قطعه کارت است.

با وجود انتقاد مردم از عرضه کارتی بنزین آزادشده، مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی عرضه کارتی این فرآورده نفتی را منشا خدمات بزرگی همچون مقابله با قاچاق سوخت و شفاف سازی اطلاعات عرضه و توزیع بنزین اعلام می کنند.

منصور ریاحی، معاون شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز با بیان اینکه عرضه بنزین با کارت سوخت با وجود آزادسازی قیمت ها اطلاع ثانوی ادامه دارد، گفت: نگاه به سامانه هوشمند سوخت (پس از تک نرخی شدن قیمت بنزین) به صورت جزیره ای و قشری به هیچ وجه درست نیست.

این مقام مسئول با اعلام اینکه سامانه هوشمند سوخت، بزرگترین طرح آی تی منطقه خاورمیانه به شمار می رود که همسو با اهداف دولت الکترونیک شکل گرفته است، افزود: مدیریت مصرف سوخت، مدیریت جامع اطلاعات، داده کاوی و تجزیه و تحلیل داده ها، شفافیت اطلاعات، جلوگیری از قاچاق سوخت، کنترل مصرف و برنامه ریزی برای آینده مصرف سوخت، از مزیت های سامانه هوشمند سوخت است.

منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه