کد خبر : 2000

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۰۹ زمان : ۷:۰۰

دختر ۱۰ ساله مجازی، مجرم سابقه‌دار را به دام انداخت

. در یک عملیات جهانی که با کمک یک دختربچه ۱۰ ساله مجازی به نام سوییتی انجام گرفت، یک مجرم سابقه‌دار در استرالیا محکوم شناخته شد و به این ترتیب نخستین محکومیت از زمان تولد این آواتار که در سال گذشته میلادی توسط یک گروه هلندی ساخته شد، رقم خورد. در هفته‌ای که گذشت اسکات […]

sweeti 300x200 دختر ۱۰ ساله مجازی، مجرم سابقه‌دار را به دام انداخت.

در یک عملیات جهانی که با کمک یک دختربچه ۱۰ ساله مجازی به نام سوییتی انجام گرفت، یک مجرم سابقه‌دار در استرالیا محکوم شناخته شد و به این ترتیب نخستین محکومیت از زمان تولد این آواتار که در سال گذشته میلادی توسط یک گروه هلندی ساخته شد، رقم خورد.

در هفته‌ای که گذشت اسکات رابرت هانسن ۳۷ ساله به خاطر ارتکاب به سه جرم در دادگاه Brisbane مجرم شناخته شد و در طول دادگاه پذیرفت که عکس هایی  مرتبطه به سوء استفاده از کودکان را در اختیار داشته است و تصاویر مستهجن مربوط به خود را برای سوییتی ارسال کرده است.

در سال گذشته میلادی کارکنان مرکز خیریه Terre des Hommes برای مدت ۱۰ هفته در تالارهای گفتگوی مجازی با شمایل یک دختر فیلیپینی و به صورت ناشناس عملیاتی ویژه را انجام دادند و با استفاده از سوییتی شکارچیان بالقوه را از طریق وب کم به دام انداختند.

این گروه می‌گوید که هیچگاه به صورت فعال به شکارچیان نزدیک نشده و در عوض منتظر تماس آنها با سوییتی می ماندند و به محض آنکه یکی از کاربران تبهکار از این شخصیت درخواست اجرای اعمال نامتعارف را می نمود، گفتگو را با وی را متوقف می‌کردند. به گفته این تیم، هدف از این کار آشکار نمودن نوع جدیدی از سوء استفاده جنسی از کودکان بود که از طریق وب کم صورت می‌گرفت و با سرعت سرسام آوری رو به رشد بود و در نهایت هزاران قربانی بالقوه را تنها در فیلیپین نجات داد.

در طول این عملیات ۱۰ هفته‌ای بیش از ۲۰ هزار کاربر از ۷۱ کشور دنیا با سوییتی تماس برقرار کرده و قصد سوء استفاده از وی را داشتند که از این میان ۱۰۰۰ نفر شناسایی شدند. پس از شناسایی این افراد، اسامی‌شان در اختیار مقامات پلیس انگلستان، آمریکا و دیگر کشورها قرار گرفت تا مراحل بعدی جهت دستگیری آنها طی شود، با این حال اینترپل (پلیس بین الملل) نسبت به انجام بازرسی‌های جنایی از سوی سازمان‌های غیر دولتی ابراز نگرانی کرد.

این عملیات در نهایت منجر به دستگیری ۴۶ نفر در استرالیا شد و بررسی‌های دیگر در این رابطه نیز همچنان ادامه دارد. شبکه خبری BBC متنی را دریافت کرده که گفته می‌شود مربوط به مکالمه هنسن و سوییتی است که به تصور وی یک دختر ۹ ساله بوده است.

یکی از افراد شرکت‌کننده در این عملیات می گوید: «هنسن احتمالا جدی ترین فرد نبوده و حتی در میان مهم‌ ترین شکارچیانی که در طول این عملیات با آنها برخورد داشته هم قرار ندارد. وی ادامه می‌دهد که برخی از مردانی که در طول این عملیات با آنها روبرو شده است باعث کابوس‌های شبانه او می‌شدند.»

محکومیت این هفته، تنها چند روز پس از آن اتفاق افتاد که آژانس سازنده سوییتی به نام لمز که در آمستردام هلند مستقر است جایزه طراحی هلند را از آن خود کرد. هنسن در جریان دادگاه به ۲ سال زندان محکوم شد هرچند که انتظار نمی‌رود این دوره را به صورت کامل در زندان سپری کند چرا که پیشتر ۸ ماه را در بازداشت به سر برده است.

.

نویسنده : مریم موسوی

ارسال دیدگاه