کد خبر : 5892

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۱ زمان : ۸:۲۱

خوزستان رکورددار تصادفات مرگبار نوروزی

در طول چهار نوروز گذشته، استان‌های فارس، خراسان رضوی، تهران و خوزستان دارای بیشترین قربانیان حوادث رانندگی بوده‌اند، بطوری که طی اجرای طرح نوروزی در سال ۹۰ تا ۹۳ در استان‌های مذکور به ترتیب ۴۲۲، ۳۶۱، ۳۶۱ و ۳۵۳ تن به علت حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس آمار سازمان پزشکی […]

در طول چهار نوروز گذشته، استان‌های فارس، خراسان رضوی، تهران و خوزستان دارای بیشترین قربانیان حوادث رانندگی بوده‌اند، بطوری که طی اجرای طرح نوروزی در سال ۹۰ تا ۹۳ در استان‌های مذکور به ترتیب ۴۲۲، ۳۶۱، ۳۶۱ و ۳۵۳ تن به علت حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی، در مدت اجرای ۲۰ روزه طرح نوروزی پلیس راهور در سال ۹۰، ۱۳۱۸ تن در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند، در این سال استان خوزستان با ۱۱۹ مورد فوتی بیشترین کشته شدگان حوادث رانندگی در ایام نوروز را به خود اختصاص داد و پس از آن نیز استان‌های خراسان‌رضوی، تهران و فارس به ترتیب با ۱۰۱، ۱۰۱ و ۹۶ مورد فوتی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در مدت مشابه سال ۹۱ این آمار به عدد ۱۱۴۱ جان‌باخته رسیده است و این بار دو استان خراسان رضوی و تهران هرکدام با ۹۷ مورد فوتی بیشترین کشته شدگان حوادث رانندگی در ایام نوروز را به خود اختصاص دادند و پس از آن استان فارس با ۹۶ مورد و استان خوزستان نیز با ۸۶ مورد فوتی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در طول ۲۱ روز اجرای طرح نوروزی راهور در سال ۹۲ نیز ۱۲۲۷ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۱۳۷ تن در محورهای استان فارس کشته شدند و پس از آن خوزستان با ۹۴ کشته و خراسان رضوی و تهران با ۹۲ کشته در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در سال ۹۳ نیز در طول مدت ۲۰ روز از اجرای طرح نوروزی، ۱۰۸۴ نفر جان خود را از دست دادند، از میان این ۱۰۸۴ نفر، ۹۴ تن در محورهای خوزستان، ۹۳ تن در محورهای فارس، ۷۱ تن در محورهای خراسان رضوی و ۷۱ تن دیگر نیز در محورهای استان تهران جان خود را از دست داده‌اند.

 

1426527459545 002 خوزستان رکورددار تصادفات مرگبار نوروزی

 

عمده این حواث نیز آنطور که سرهنگ نادر رحمانی، سرپرست مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفته، منجر به واژگونی شده است.

وی در توضیح بیشتر این موضوع ادامه می‌دهد:‌ متاسفانه در سال‌های اخیر واژگونی خودروهای سواری به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی افزایش داشته است. از جمله مواردی که منجر به واژگونی خودروها می‌شود، خستگی و خواب آلودگی راننده است، که در این خصوص تنها کافی است راننده قبل از حرکت خواب کافی داشته و در طول مسیر سفر نیز با توقف در حاشیه امن جاده مدتی را استراحت کند.

رحمانی، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز را نیز دو علت عمده دیگر این حوادث می‌داند و معتقد است: چهار استان مذکور از استان‌های نسبتا پهناور کشورمان نیز محسوب می‌شوند و علاوه بر جمعیت بالا عامل دیگری که باعث بروز تصادف در این محورها شده است، خلوتی جاده‌هاست. متاسفانه برخی رانندگان گمان می‌کنند که با خلوت بودن جاده می‌توانند با سرعتی بیش از حد مجاز رانندگی کنند که نتیجه آن بروز چنین حوادثی است.

وی می‌گوید: بنابران توصیه من به رانندگان این است که از انجام حرکات نمایشی با خودرو، سرعت و سبقت غیرمجاز و … جدا پرهیز کنند و ضمن اینکه باید کمربند ایمنی خود را بسته و دیگر سرنشینان را نیز مجبور به بستن کمربند ایمنی کنند و حتما قبل از حرکت خواب کافی داشته باشند.

.

منبع : ایسنا

ارسال دیدگاه