کد خبر : 90989

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ زمان : ۷:۰۰

خواص پیاز

پیاز خواص بسیار شگفت انگیزی و بی شماری دارد. بسیاری از دردها را می‌تونید به راحتی با انواع مصرف پیاز درمان کنید. در ادامه، خواص پیاز را مطالعه نمایید: ۱- مصرف پیاز خام برای پوست، کلیه ها و مثانه مفید است. ۲- همچنین خون را تصفیه و رنگ چهره را زیبا و جذاب می‌کند. ۳- […]

پیاز خواص بسیار شگفت انگیزی و بی شماری دارد. بسیاری از دردها را می‌تونید به راحتی با انواع مصرف پیاز درمان کنید. در ادامه، خواص پیاز را مطالعه نمایید:

۱- مصرف پیاز خام برای پوست، کلیه ها و مثانه مفید است.

۲- همچنین خون را تصفیه و رنگ چهره را زیبا و جذاب می‌کند.

۳- استفاده از آب پیاز به صورت محلول لکه های صورت را برطرف کرده و به سبب داشتن گوگرد در رشد موهای سر مؤثر است.

۴- ویتامین ث موجود در پیاز از رقیق شدن خون جلوگیری می‌کند.

۵- به سبب داشتن آهک دندانها را محکم و باعث تقویت و محکم شدن استخوان بندی می‌شود و از نرمی استخوانها جلوگیری می‌کند. از این رو خوردن آن به کودکان کم رشد و افراد سالمند و پیر توصیه می شود.

۶- در بیماری هایی که لازم است جریان ادرار شدید باشد، مثل سنگ کلیه، سنگ مثانه، ورم مثانه، رماتیسم مفاصل و … خوردن پیاز توصیه می شود. چراکه ادرارآوری قوی است.

۷- برای درمان کم اشتهایی چند برش پیاز خام را به همراه سالاد در ابتدای غذا میل کنید.

۸- چنانچه پیاز را له کرده و با نمک مخلوط کنید و روی سوختگی بگذارید، فوراً درد را ساکت کرده و از بروز تاول هم جلوگیری می‌کند.

۹- طبق آخرین تحقیقات مصرف پیاز اثرات قابل توجهی در پیشگیری انواع سرطان دارد.

۱۰- به مبتلایان به فشار خون خوردن آن توصیه می‌شود.

۱۱- اگر مبتلا به زکام و سرماخوردگی هستید، چند پیاز را برش داده در جاهای مختلف خانه و نزدیک خودتان بگذارید تا با جذب میکروبها حتی المقدور از سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده جلوگیری کرده باشید.

۱۲- برای درمان کرم معده یک عدد پیاز را رنده کرده یک شب تمام در آب خیس کنید سپس صبح آن را فشرده و عصاره‌اش را بخورید. چنانچه پنج یا شش روز این کار را تکرار کنید، تخم و خود کرم‌ها از بین می‌روند.

۱۳- چنانچه روزانه یک عدد پیاز را حداقل به مدت یک دقیقه در دهان بجوید، تمام میکروبهای موجود در دهان از بین خواهند رفت.

۱۴- پیاز مؤثرترین وسیله برای ضدعفونی و جوش دادن جراحات است. در این موارد سه عدد پیاز را در هاون کوبیده و روی جراحات ببندید. جالب آنکه بخار پیاز نیز این خاصیت را دارد و باعث ساکت شدن درد و التیام سریع و ضدعفونی شدن جراحت ها و زخم ها می‌شود.

۱۵- جهت درمان حمله های عصبی پیازی را از وسط به دو نیم کرده و جلوی بینی برده و نفس های عمیق بکشید.

۱۶- انگشت ورم کرده خود را اگر در پوششی از پوست های نازک پیاز ببندید سریع درمان خواهدشد.

۱۷- برای رفع زگیل وسط پیاز سفیدی را گود کرده و داخل این گودی مقداری نمک آشپزخانه بریزید تا آب شود. سپس روزی دو بار زگیل را با این مایع که در گودی پیاز تشکیل شده آغشته کرده و ضماد کنید. پوسته خشک شده روی زگیل را هم بردارید تا کم کم محو شود.

۱۸- در پیاز ماده ضدعفونی کننده ای وجود دارد که سم گوشت های مانده و کهنه را که باعث اسهال می‌شوند کم می‌کند. از این رو به کسانی که در خارج از منزل غذا می خورند، خوردن یک عدد پیاز همراه با غذا توصیه می شود.

۱۹- در پیاز آنژیم ویژه ای است که اشک را زیادتر و ترشحات داخلی غدد اشک را که ضدسرطان است تحریک و زیاد می‌کند. از این رو برای چشم سودمند است.

۲۰- خوردن نان پیاز بازکننده ادرار و شکننده سنگ کلیه و مثانه است.

۲۱- کشیدن آب پیاز در بینی بازکننده دماغ است.

۲۲- زمانی که تازه زکام شده اید دو ورقه نازک پیاز به طول دو و عرض نیم سانتی‌متر بریده و لای گازاستریل بپیچید و به مدت پنج دقیقه سرش را در سوراخهای بینی بگذارید تا در اثر تحریک ایجادشده زکام شما رفع شود.

۲۳- پیاز باعث پاک شدن دیواره روده ها شده و عناصر مضر را از بین می‌برد. در نتیجه بسیاری از یبوست‌های مزمن را درمان می‌کند.

۲۴- پیاز خام تعریق پوست را زیاد می‌کند و خروج عرق از راه پوست برای معالجه رماتیسم مفید است.

۲۵- به واسطه گوگردی که در پیاز هست، سلسله اعصاب تجدید قوا می‌کنند و پوست نیز سالم شده و سموم را از خود دفع می‌کند.

 

تهیه و تنظیم محبوبه بهرام مسیری

ارسال دیدگاه