کد خبر : 525932

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۶ زمان : ۶:۰۰

خطر استاده موبایل، تبلت زیر نور خورشید

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، در تحقیقی جدید، دانشمندان دانشگاه نیومکزیکو آمریکا پس از بررسی میزان و چگونگی اثرات وسایل موبایل، مانند لپ تاپ و تلفن هوشمند، بر پوست انسان اعلام کردند این تجهیزات در صورتی که در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند احتمال بروز سرطان را در افراد تقویت میکند.  به […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، در تحقیقی جدید، دانشمندان دانشگاه نیومکزیکو آمریکا پس از بررسی میزان و چگونگی اثرات وسایل موبایل، مانند لپ تاپ و تلفن هوشمند، بر پوست
انسان اعلام کردند این تجهیزات در صورتی که در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند احتمال بروز سرطان را در افراد تقویت میکند.
 خطر استاده موبایل، تبلت زیر نور خورشید
 به گزارش فرهنگ نیوز، طبق تحقیقی که اخیرا انجام شده، گجت هایی چون تبلت، اسمارت فون و لپ تاپ امکان بازتاب نور ماورابنفش را از خورشید و قرار دادن کاربران در معرض طول موج هایی دارند که ممکن است باعث ابتلا به سرطان شوند، دارند.
دکتر بارت جی زلوتوف و ماری ای لژ که این پژوهش را انجام داده اند، ضمن تحقیقات خود از اثر بیش از حد تصور ابزارهای الکترونیک، در حد وسایل برنزه کردن سابق، ابزار تعجب کرده اند. به گفته آنها صفحه نمایش این تجهیزات زمانی که در فضای آزاد مورد استفاده قرار می گیرند، نور ماورای بنفش خورشید را روی صورت و گردن منعکس کرده و احتمال سرطان پوست را افزایش می دهند.
آنان در یکی از تحقیقات خود در محوطه چمن دانشگاه نیومکزیکو، بر سر آدمکی یک ماورابنفش سنج UVA/B قرار دادند و آن را در مقابل یک استند موسیقی قرار دادند. سپاس وسایل همراه مختلف را روی استند قرار دادند تا میزان بازتاب ماوراء بنفش را بر شخص فرضی بسنجند.
در این آزمایش محققان آدمک به مدت یک ساعت از ساعت ۱۱ صبح تا هنگام ظهر در معرض وسایل گوناگون چون یک مجله تبلت ، آی فون ۵، مدلهای مختلف آی پد، لپ تاپ مک بوک و یک کتابخوان کیندل قرار داده شد.
آنها در آزمایش اول استند را در فاصله ۱۶٫۵ اینچی قرار دادند و در آزمون دوم آن را ۱۲٫۲۵ اینچ دورتر بردند و میزان تشعشع را بر مبنای ژول بر سانتی متر مربع اندازه گرفتند. معلوم شد مجله باز در فاصله دورتر ۴۶درصد دز تشعشع را بالاتر می برد ولی مورد آی پد این مقدار به ۸۵ درصد بیشتر و در مورد مک بوک میزان اشعه ماورا بنفش ۷۵ درصد بیشتر می شود.
محققان پژوهش اخیر، با توجه به نتایج این بررسی ها لزوم بررسی و کنکاش بیشتر درباره بالا رفتن ریسک ابتلا به انواع سرطان پوست در اثر استفاده از ابزارهای همراه را در آینده، اکیدا توصیه کرده اند.
تا آن هنگام آنان به کاربران توصیه کردند علاوه بر کنترل و محدود کردن استفاده از این گجت ها به کاربردهای ضروری، در هنگام استفاده از لپ تاپ و تبلت یا موبایل در محیط بیرون، شانه های خود را بپوشانند، عینک آفتابی بزنند و گردن خود را تا حد ممکن پوشش دهند.
از جمله راهکارهایی هم که سازندگان برای کاهش این خطر می توانند فراهم کنند، طراحی وسیله به نوعی که بازتابش کمتری داشته باشد، یا قرار دادن یک سنسور ماورا بنفش در آن است تا کاربران بتوانند از میزان خطر بازتابش ماورا بنفش بر پوستشان آگاه شوند.
آمار مبتلایان به سرطان پوست در دهه های اخیر در جهان افزایش یافته است. سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز نگرانی از این وضعیت اعلام کرده است که هر دو نوع سرطان پوست با عاملیت ملانوم و غیر ملانوم در حال رشد در جهان است . طبق گزارش این سازمان سالانه ۲ تا ۳ میلیون نفر به در سال مبتلا به سرطان نوع غیرملانوم و بیش از ۱۳۲ هزار نفر در سال به نوع سرطان ملانوم مبتلا می شوند.
اشعه ماورآء بنفش خورشید در اثر صدمه دیدن لایه ازون در جو زمین مهمترین عامل این بیماری شناخته شده است.
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )
ارسال دیدگاه