کد خبر : 524509

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۰ زمان : ۱۴:۰۰

خاطره هاشمی از یک عقب‌نشینی

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، عملیات رمضان با مقاومت سرسختانه دشمن روبرو شده بود به طوری که هر لحظه فشار سپاه سوم ارتش بعث بر نیروهای ایرانی بیشتر می‌شد. از سوی دیگر نیروهای خودی با تمام توان برای تحقق اهداف عملیات تلاش می‌کردند. هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات سال ۱۳۶۱ خود […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، عملیات رمضان با مقاومت سرسختانه دشمن روبرو شده بود به طوری که هر لحظه فشار سپاه سوم ارتش بعث بر نیروهای ایرانی بیشتر می‌شد. از سوی دیگر نیروهای خودی با تمام توان برای تحقق اهداف عملیات تلاش می‌کردند.
هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات سال ۱۳۶۱ خود وضعیت عملیات را اینگونه تشریح می‌کند:

چهارشنبه ۲۳ تیر
ساعت هفت صبح آقای محسن رضایی از قرارگاه (مرکزی کربلا) تلفن کرد و گزارش جبهه را داد و گفت: قرارگاه فتح به هدف خود رسیده ولی سایر قرارگاه‌ها ضعیف عمل کرده‌اند. از دفتر امام هم تلفنی (تماس گرفتند) و از من اطلاعات خواستند. معلوم شد که تا ساعت ۶ صبح پانصد اسیر گرفته‌ایم.
هواپیماهای (بمب‌افکن ارتش) عراق به شهرهای خرم‌آباد، باختران و ایلام حمله کرده و حدود ۴۵ نفر را شهید و صدها نفر را مجروح و ده‌ها خانه را ویران کرده‌اند. این عکس‌العمل ناشی از وخامت وضع نظامی عراق در جبهه است. تا شب خبرهای گوناگونی از جبهه می‌رسید.
شب در تماس تلفنی با فرماندهان قرارگاه مرکزی کربلا صحبت کردم. معلوم شد در یک محور نیروهای قرارگاه عملیاتی فتح خوب عمل کرده‌اند و تا ۱۵ کیلومتر پیشرفت کرده‌اند ولی به خاطر ضعف عملکرد در سه محور دیگر عقب‌نشینی کرد‌ه‌ایم و حدود ۱۰ کیلومتر در یک محور و سه کیلومتر در محور دیگر در خاک عراقیم.
گزارش‌ها را از مجلس آوردند و تلکس‌ها را از دفتر اما هنوز عکس‌العمل دنیای عرب و غیر عرب در قبال آغاز تهاجم ما به خاک عراق روشن نیست.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه