کد خبر : 529734

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ زمان : ۱۰:۰۰

خاطره حجت‌الاسلام هاشمی از جلسه با امام(ره)

حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم اختتامیه دومین همایش گردهمایی سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور، دیدار با سفرای ایران در خارج از کشور را به ویژه در شرایط پسافرجام، به فال نیک گرفت و گفت: همه شما بزرگواران که در خارج از ایران از منافع و سیاست‌های جمهوری اسلامی […]

حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم اختتامیه دومین همایش گردهمایی سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور، دیدار با سفرای ایران در خارج از کشور را به ویژه در شرایط پسافرجام، به فال نیک گرفت و گفت: همه شما بزرگواران که در خارج از ایران از منافع و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دفاع و حفاظت می‌کنید، می‌دانید و مطمناً حس می‌کنید که فضای جهانی به نفع جمهوری اسلامی تغییر یافت.

وی با تاکید بر این نکته که روحانی گروهی باتجربه را به مدیریت دکتر ظریف انتخاب کرد، گفت: تیم مذاکره کننده ایران هم در جهادی سیاسی وارد میدانی شده بودند که نه تنها هیئت سیاسی ۶ کشور بزرگ آمریکا و اروپا، بلکه اتحادیه اروپا هم آمده بودند که در مذاکرات ایران را مجاب کنند، که سرانجام خود مجاب شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری شرایط مذاکرات سیاسی در مجامع بین المللی، به سختی کار تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد و گفت: فرزندان ایران اسلامی کاری کردند که به عنوان افتخار ایرانیان در تاریخ دیپلماسی دنیا جاودان شده است.

هاشمی‌رفسنجانی فهم سیاسی مردم برای درک شرایط سخت را نقطه آغاز حرکت اصلاحی انقلاب اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ دانست و گفت: یک بار دیگر حقانیت ایران و فرهنگ اسلامی مردم آن به جهانیان ثابت شد که برخلاف تبلیغات رسانه‌های معاند، جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل سازنده با دنیاست.

وی اسلام را اساس فکری و فرهنگی مردم ایران خواند و با اشاره به انبوهی از آیات و روایات، مخصوصا آیات ۳۰ و ۳۱ سوره فصلت، اسلام را دین صلح و برادری توصیف کرد و با نگاه تفسیری به تعبیر «خلق عظیم» برای پیامبر اکرم (ص)، گفت: پیامبری که آن همه نامهربانی از مشرکان و حتی از مدعیان مسلمانی می‌دیدند، در برخوردها مهربان بودند و خداوند نیز ایشان را صاحب اخلاق حسنه و والایی دانستند و این توصیف تا روز قیامت برای پیامبر رحمت می‌ماند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خویش با تشریح اتفاقات مقطع صلح حدیبیه تا فتح مکه، به بهانه‌گیری‌های مشرکان در چگونگی تدوین متن صلح نامه و انعطافات پیامبر اسلام (ص)پرداخت و گفت: نتیجه آن انعطافات تداوم پیروزی‌های درخشان اسلام است که نهایتاً به فتح مکه رسید.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این نکته که «بعضی‌ها فکر می‌کنند سوره فتح و تعبیر « فتحاً مبینا» برای فتح مکه است، اما براساس اسناد متقن تفسیری در شان صلح حدیبیه و سیاست بسیار روشن پیامبر اکرم (ص) است»، گفت: در همان مقطع بعضی از مدعیان مسلمانی، بر اقدامات پیامبر اکرم (ص) خرده می‌گرفتند، اما آن شخصیت بزرگوار مصلحت اسلام و مسلمانان را بیشتر از همه می‌خواستند و حاصل آن سیاست ایشان، فتح بدون خونریزی مکه است که در حرم الهی برای مردم سخن گفتند و تاکید کردند که به جز ۶ نفر همه مردم مکه آزادند و این مکمل فتوحات دیگر بود، چون عشایر عرب پشت سر هم مسلمان می‌شدند.

وی پس از مقایسه برخی ایرادهای آن روزهای مدعیان مسلمانی به پیامبر با اعتراضات و تخریب هایی که این روزها در حق فرزندان مسلمان ایران انجام می‌دهند، گفت: اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح خواهی دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خویش به تشریح و تحلیل شرایط کشور برای مسایل هسته ای پرداختند و با اشاره به عزم جزم رهبری نظام، دولت و ملت، گفت: تایید برجام در مجلس هم نشان می دهد که اقدامات تیم مذاکره براساس منافع نظام و مخالفت‌های برخی‌ها فقط برای اهداف سیاسی بوده است.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با یادآوری و ویژگی های جغرافیایی، منافع مردم ایران و مهمتر از همه مکتب اهل بیت(ع)، گفت: جای تعجب است که چرا نمی خواهند با این همه امتیازات از ایران اسلامی الگویی در جهان اسلام بسازند در حالی که می توانیم با اخلاق و رفتار اسلامی با دیگران مواجهه شویم و از حقانیت ایران دفاع کنیم.

وی با ابراز تاسف از اوضاع و شرایطی که جهان اسلام گرفتار آن است، گفت: وضع منطقه خوب نیست و ما مسلمانیم و براساس فرامین صریح قرآن برای حفظ وحدت جهان اسلام در حد امکان نه تنها نباید شروع کننده جنگ نباشیم بلکه نباید مسلمانان باهم بجنگنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری فاجعه مکه در زمان امام (ره) که منجر به تیره شدن روابط ایران و عربستان شده بود، گفت: امام در جلسه ای مسئولان نظام را خواستند و گفتند به صلاح نیست که در نظام ما حج مردم مسلمان تعطیل شود و بروید مسئله عربستان را حل کنید.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که «در زمان حضرت امام (ره) فرصتی نشده بود» به سیاست نظام پس از ریاست جمهوری خویش اشاره کرد و گفت: در شرایطی که روابط تیره ایران و عربستان به ضرر دو کشور و جهان اسلام بود، بر آن شدیم که یخ ها را آب کنیم که از اجلاس کنفرانس اسلامی از سنگال شروع کردیم.

ایشان با یادآوری مذاکراتی که با امیر عبدالله به عنوان ولیعهد عربستان در سنگال و سپس پاکستان داشت، گفت: با یک رفتار اسلامی که حاضر شدیم به دیدار آنها برویم، چنان اوضاع تلطیف شد که بعدها بزرگترین کارها مانند برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و اصلاح قیمت نفت را انجام دادیم.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی افزود: بعدها هم روابط به همین روال در سفرهای بعدی دو طرفه از جمله زیارت فدک، خیبر و سایر مناطق سیاسی و حتی نظامی این کشور تقویت شد.

در آغاز این مراسم، ظریف با ابراز خرسندی از حضور هاشمی‌رفسنجانی در جمع سفرا و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، گفت: در تمام این مدت همیشه از راهنمایی‌ها، حمایت‌ها و تجارب ارزنده رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردار بودیم.

وی افزود: از ایشان تشکر ویژه داریم که علی رغم مشغله‌های زیاد برای این مراسم وقت گذاشتند.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی تسنیم
ارسال دیدگاه