کد خبر : 528084

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۰ زمان : ۸:۰۵

حکم برهنه‌شدن در سینه‌زنی‌ها

. یکی از سوالات مطرح در خصوص عزاداری اینکه نظر مراجع در مورد برهنه شدن در سینه زنی چیست؟ پاسخ: آنچه در روایات فراوان مورد سفارش و تأکید است عزاداری و محزون و گریان بودن در مصیبت شهادت و مظلومیت و فقدان اولیای الهی به ویژه سالار شهیدان، امام حسین(ع) است. شکل عزاداری و چگونگی […]

عزاداری حکم برهنه‌شدن در سینه‌زنی‌ها.

یکی از سوالات مطرح در خصوص عزاداری اینکه نظر مراجع در مورد برهنه شدن در سینه زنی چیست؟

پاسخ:
آنچه در روایات فراوان مورد سفارش و تأکید است عزاداری و محزون و گریان بودن در مصیبت شهادت و مظلومیت و فقدان اولیای الهی به ویژه سالار شهیدان، امام حسین(ع) است. شکل عزاداری و چگونگی آن به حسب عرف و عادت و مراسم و فرهنگ جامعه ای مختلف است و در روایات بر شکل خاصی از آن تأکید نشده است. لخت شدن در مراسم عزاداری که در بعضی جاها معمول است تابع همین عرف و عادت است و دارای فضیلت و ارزش خاصی نمی باشد و هیچ گونه تأکیدی بر آن نشده بلکه در جاهایی که این مراسم در معرض دید و تماشای خانم ها می باشد، ترک این کار و با لباس عزاداری کردن بدون شک بهتر و مناسب تر است. بلکه اگر کمک به گناه باشد جایز نیست.
نظر مراجع:
 آیت الله  خامنه‌ای : در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سینه زدن جایز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگیرد.

آیت الله مکارم : احتیاط واجب آن است که مردان از این کار خوددارى کنند.

(مکارم، استفتائات، ج ۲، س ۷۶۵٫)
آیت الله تبریزى : اشکال ندارد

(تبریزى، استفتائات، س ۲۰۰۴ و tabrizi.org، لخت شدن عزاداران.)
آیت الله صافى : اگر در معرض دید زنان نامحرم نباشد، اشکال ندارد.

(صافى، جامع‏ الاحکام، ج ۲، س ۱۵۹۷٫)

ارسال دیدگاه