کد خبر : 531267

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ زمان : ۱۸:۰۰

حقابه تالاب گاوخونی باید تأمین شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اهمیت احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان، حقابه این تالاب پراهمیت باید هرچه سریعتر از سوی دستگاه‌های مسئول اختصاص داده شود. عباس مقتدایی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به بحث بسته شدن جریان آب در رودخانه زاینده‌رود اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته […]

تالاب گاوخونی حقابه تالاب گاوخونی باید تأمین شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اهمیت احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان، حقابه این تالاب پراهمیت باید هرچه سریعتر از سوی دستگاه‌های مسئول اختصاص داده شود.

عباس مقتدایی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به بحث بسته شدن جریان آب در رودخانه زاینده‌رود اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و قولی که از ابتدا داده شد، قرار است که روز ۱۴ آذر آب زاینده‌رود بسته شود.

وی افزود: این آب برای کشت بود و مسئولان کمتر از ۳۰ روز آب را برای کشت پائیزه کشاورزان باز کردند و در حال حاضر با تکمیل آبیاری‌ها بخشی از زمین‌های زراعی شرق اصفهان زیر کشت رفته و هم‌اکنون مرحله نخست آبدهی به پایان رسیده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در پیش‌بینی‌های وجود داشته، قرار بود که به میزان ۸۰ میلیون متر مکعب آب برای احیای تالاب گاوخونی اختصاص پیدا کند.

وی افزود: ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب قرار بود اختصاصی شرق اصفهان باشد اما صرفاً به منطقه شرق اصفهان اختصاص داده نشد و بخش‌های دیگری از استان اصفهان نیز از این میزان آب بهره‌مند شدند؛ البته کشاورزان شرق اصفهان همچنان بر این نکته تأکید می‌کنند که حقوق آنها باید از سوی مجموعه‌های برنامه‌ریز در سطح ملی و استانی احقاق شود.

مقتدایی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا تالاب گاوخونی با آب اختصاص داده احیا شده یا خیر، بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، پساب آب‌ها به منطقه تالاب گاوخونی رسید اما قول دولت و شورای عالی آب این بوده که با اختصاص حقابه مربوط به زیست‌محیطی اصفهان، مجموعه تالاب در جریان آبدهی قرار گیرد و امیدوار هستیم که در ماه‌های آینده این اتفاق صورت گیرد.

ارسال دیدگاه