کد خبر : 529421

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ زمان : ۸:۰۰

حرم سیدالشهدا را چه کسی بازسازی کرد؟

بنا به گواهی تاریخ، ابن سهلان رامهرمزی وزیر سلطان الدوله بویهی و اول شخصی بود که به وضع ویرانی حرم مطهّر سیدالشهدا (علیه السلام) رسیدگی نمود. وی به ابو محمد حسن بن فضل بن سهلان رامهرمزی معروف بود. رامهرمزی در جمادی‌الاول سال ۴۰۷ق به قصد زیارت کربلا آمد و آن منظره دلخراش آتش سوزی را […]

حرم امام حسین حرم سیدالشهدا را چه کسی بازسازی کرد؟

بنا به گواهی تاریخ، ابن سهلان رامهرمزی وزیر سلطان الدوله بویهی و اول شخصی بود که به وضع ویرانی حرم مطهّر سیدالشهدا (علیه السلام) رسیدگی نمود.

وی به ابو محمد حسن بن فضل بن سهلان رامهرمزی معروف بود. رامهرمزی در جمادی‌الاول سال ۴۰۷ق به قصد زیارت کربلا آمد و آن منظره دلخراش آتش سوزی را دید و تصمیم گرفت که بنای زیبایی برای حرم امام حسین (علیه السلام) تأسیس نماید. در نتیجه یک بنای مجلل و آبرومند ایجاد نمود و همان بنا و عمارت است که ابن بطوطه سیاح قرن هشتم که به سال ۷۲۷ ق به کربلا آمده و آن بنا را دیده و در کتاب خود از آن توصیف و تعریف نموده است.
بنا به گفته ابن کثیر شامی، ابن سهلان پس از اکمال حرم و سور حائر، برای محافظت شهر حصار و قلعه محکمی احداث نمود که در جنگ ‌ها و تهاجم دشمن اهل شهر در قلعه مصون بمانند و از چهار طرف آن درهای سنگینی نهاد که بعضی از آن ‌ها از آهن بود و به سال ۴۱۲ق به اتمام رسید.
البته این وزیر خردمند در حدود یک دهه قبل از این به بازسازی صحن و سرای علی بن ابی طالب (علیه السلام) اقدام کرده بود. چنانکه وی در سال ۴۰۰ق مریض شد و نذر کرد در صورت شفا یافتن برای بارگاه حضرت علی (علیه السلام)، سوری برپا سازد و چون از بیماری خود شفا یافت حصار صحن امیرالمؤمنین را در نجف احداث کرد.

پی نوشت:
*محمد باقر مدرس، کربلا شهر حسین، تهران، جهان، ۱۳۵۳: ۲۵۶-۲۵۵٫

ارسال دیدگاه