کد خبر : 527230

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ زمان : ۱۸:۰۰

حادثه منا تقصیر ۳۰۰ زائر ایرانی بود!

در پی افزایش دلایل موجود درباره کم کاری و سوء مدیریت عربستان در اداره مراسم حج، یک روزنامه سعودی به نقل از یک مسئول ایرانی مدعی شده که ۳۰۰ حاجی ایرانی در بروز حادثه منا تقصیر داشته‌اند. در پی وقوع حادثه دلخراش مرگ دست کم ۲۰۰۰ نفر در سرزمین منا که ۱۳۱ نفر از آنها […]

در پی افزایش دلایل موجود درباره کم کاری و سوء مدیریت عربستان در اداره مراسم حج، یک روزنامه سعودی به نقل از یک مسئول ایرانی مدعی شده که ۳۰۰ حاجی ایرانی در بروز حادثه منا تقصیر داشته‌اند.
در پی وقوع حادثه دلخراش مرگ دست کم ۲۰۰۰ نفر در سرزمین منا که ۱۳۱ نفر از آنها را حجاج ایرانی تشکیل می‌دادند رسانه‌های نزدیک به دربار آل سعود که تقصیر و کم‌کاری آنها در مدیریت مراسم یکی از عوامل اصلی این حادثه بوده با سوء استفاده از وضعیت پیش آمده بار دیگر اتهامات نخ نمای خود علیه ایران را از سر گرفته‌اند.
در اقدامی که به نظر می‌رسد با دستپاچگی و به دور از عقلانیت سر زده، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، چاپ لندن مدعی شده که حادثه منا به دلیل عدم هماهنگی دست کم ۳۰۰ نفر از حجاج ایرانی روی داده است.
این روزنامه که به نزدیکی به دربار آل سعود و دشمنی با ایران شهره است، در اقدامی عجیب مدعی شده یک مسئول ایرانی به این مسأله اعتراف کرده که بازگشت همزمان ۳۰۰ حاجی ایرانی در یکی از مسیرهای منا منجر به بروز این فاجعه شده است.
در حالی که تصاویر منتشر شده از آغاز فاجعه منا به روشنی تقصیر مسئولان اجرائی عربستان را آشکار می‌کند (+) باز هم الشرق الاوسط مدعی شده که دست کم ۳۰۰ حاجی ایرانی که برای رمی جمرات رفته بودند در بازگشت در چادرهای خود مستقر نشده و مسیر معکوس خیابان ۲۰۴ را طی کرده و حرکت آنها با حرکت کاروان دیگری تداخل پیدا کرده است؛ که عامل اصلی حادثه منا بوده است.
هرچند از زمان بروز حادثه تا کنون مقامات عربستان، مانند سخنگوی وزارت کشور و وزیر بهداشت این کشور ،اعلام کردند که ازدحام و تبعیت نکردن زائران از دستورالعمل‌ها علت اصلی حادثه بوده ، اما بسته شدن یک مسیر و هدایت زائران به مسیری که درِ آن بسته بود، نشان می‌دهد علت اصلی حادثه، تصمیم غلط برگزارکنندگان مراسم بوده است.
از سوی دیگر روزنامه «الدیار» لبنان در گزارشی، علت مرگ هزاران حاجی در سرزمین «منا» را حضور کاروان پر خدم و حشم «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولی‌عهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع در مرکز منا دانست.
این رویکرد رسانه‌های عربستانی که تلاش می‌کنند وقوع هر اتفاقی را در این کشور به ایران نسبت دهند، با تمسخر کاربران عربی نیز مواجه شده است.
به گزارش فارس، برخی کاربران عربی شبکه‌های اجتماعی حتی پیش از انتشار این اظهارات پیش بینی کرده بودند عربستان مانند گذشته که در تنگنا قرار می‌گیرد ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه