کد خبر : 2922

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۷ زمان : ۱۲:۲۸

جهان به کجا می رود؟

اما آینده جمعیت جهان به کجا می رود؟ تقریبا تمامی صاحب نظران بر این نکته توافق دارند که منابع زمین محدود و تقاضا رو به افزایش است . این معضل کلی به صورت جزیی در اقتصادهای جهان اعم از بزرگ و کوچک تقسیم شده و پدیده های جمعیتی و اجتماعی مختلفی را پدید می آورد […]

اما آینده جمعیت جهان به کجا می رود؟ تقریبا تمامی صاحب نظران بر این نکته توافق دارند که منابع زمین محدود و تقاضا رو به افزایش است .

این معضل کلی به صورت جزیی در اقتصادهای جهان اعم از بزرگ و کوچک تقسیم شده و پدیده های جمعیتی و اجتماعی مختلفی را پدید می آورد .

بی کاری جمعیت جوان و مهاجرت به سمت اقتصادهای پیشرفته از معضلات جدی جمعیتی است که از هم اکنون شراره های بد آیندی آن در ظهور دوباره اعتقادات نژاد پرستانه در کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه دیده می شود.

بان کی مون در پیامی به مناسبت روز جهانی جمعیت ۱۱ جولای ۲۰۱۴ برابر با ۲۰ تیرماه گفت: امروز جهان بزرگترین جمعیت جوان در تاریخ خود را با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر داراست که بیشتر این جوانان در کشورهای در حال توسعه به سر می‌برند.

وی در پیام دیگری در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۴ از کشورهای جهان خواهش کرد که مهاجرت ها را قانونمند و تسهیل کنندچرا که این جمعیت جوان در کشورهای در حال توسعه و حتی در کشورهای توسعه یافته که با بحران اقتصادی رو به رو بوده اندمجالی برای ظهور استعداد نمیابندو لا جرم به سمت کشورهای دیگرحرکت می کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، مشکل دیگر جمعیت جهان مهاجرت است. سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه آمار مهاجرت در سراسر دنیا خبر می‌دهد. طبق آخرین بررسی‌ها، ۲۳۲ میلیون نفر از مردم جهان یعنی حدود ۳ درصد کل جمعیت دنیا، در کشور زادگاه خود زندگی نمی‌کنند.

آمار مهاجرت در سراسر دنیا بالا رفته است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، آمار جهانی مهاجران بالغ بر ۱۷۵ میلیون نفر می‌شد. یک دهه قبل از آن و در سال ۱۹۹۰ این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون نفر بود.

آمار سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که ظرف ۲۲ سال، ۷۸ میلیون نفر به تعداد کسانی که موطن خود را ترک کرده‌اند، افزوده شده است.

اما در آستانه سال نوی میلادی جمعیت جمعیت جهان بالغ بر ۷٫۲۸۵٫۰۰۰٫۰۰۰نفر است و ایران در این هنگام ۷۸٫۹۷۹٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

جدول زیر تحولات جمعیتی ایران از ۱۳۳۵ شمسی را نشان می دهد

سال جمعیت 
۱۳۳۵ ۱۸٫۹۵۴٫۰۰۰
۱۳۴۵ ۲۵٫۰۷۸٫۰۰۰
۱۳۵۵ ۳۳٫۹۹۸٫۰۰۰
۱۳۶۵ ۴۹٫۵۰۰٫۰۰۰
۱۳۷۰ ۵۶٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۳۷۵ ۶۰٫۶۰۰٫۰۰۰
۱۳۸۰ ۶۵٫۳۴۲٫۰۰۰
۱۳۸۵ ۶۹٫۷۲۲٫۰۰۰
۱۳۹۰ ۷۳٫۹۷۴٫۰۰۰

 

 

 

14 7 11 953231213 جهان به کجا می رود؟

جدول زیر تعداد جمعیت ۱۰ کشور پر جمعیت جهان را  را در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ نشان می دهد.

ردیف کشور جمعیت
۱ چین ۱٫۳۹۷٫۸۵۰٫۳۰۵
۲ هند ۱٫۲۷۴٫۸۱۲٫۵۷۳
۳ آمریکا ۳۲۳٫۶۵۲٫۰۰۲
۴ اندونزی ۲۵۴٫۸۹۱٫۵۲۷
۵ برزیل ۲۰۲٫۸۶۲٫۵۷۳
۶ پاکستان ۱۸۹٫۴۲۴٫۵۷۶
۷ نیجریه ۱۸۰٫۹۸۲٫۸۸۹
۸ بنگلادش ۱۵۸٫۵۶۴٫۱۸۲
۹ روسیه ۱۴۲٫۲۸۷٫۸۷۳
۱۰ ژاپن ۱۲۶٫۹۲۹٫۹۶۴

 

نرخ رشد جمعیت جهان ۱٫۱۴ است و بیشترین نرخ رشد جهان در دهه ۶۰ میلادی بوده است که از دو درصد فراتر رفته است

نمودار زیر بیانگر نرخ رشد جمعیت در جهان است.

2%28888%29 جهان به کجا می رود؟

 

بر اساس این آمار، در سال ۲۰۱۴ حدودا ۱۳۸ میلیون نفر به دنیا آمده و حدود ۵۷ میلیون نفر مرده اند و این یعنی حدود ۸۱ میلیون نفر (معادل تقریبی جمعیت ایرانیان سراسر جهان ) به جمعیت کره خاکی افزوده شده است.

.

نوشته‌ی : هادی معیری نژاد

ارسال دیدگاه