کد خبر : 523950

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۰ زمان : ۷:۰۰

چه خوراکی‏هایی می‏توانند جایگزین شیرخشک شوند؟

دختری ۷ ماهه دارم که فقط در خواب شیر می‏خورد. همچنین او از شیر من تغذیه نمی‌کند بلکه شیر خشک می‌خورد. من باید چه کار کنم تا فرزندم دچار کمبود مواد مغذی نشود ؟! دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی : با توجه به سن کودک‌تان باید بگویم که […]

دختری ۷ ماهه دارم که فقط در خواب شیر می‏خورد. همچنین او از شیر من تغذیه نمی‌کند بلکه شیر خشک می‌خورد. من باید چه کار کنم تا فرزندم دچار کمبود مواد مغذی نشود ؟!

دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی :

با توجه به سن کودک‌تان باید بگویم که او هنوز نیاز به تغذیه صحیح و شیر مادر دارد اما همان طور که گفتید به دلایلی به جای شیر مادر از شیرخشک استفاده می‌کند. همچنین توصیه می‏کنم با توجه به عادتی که کودک شما دارد بهتر است در طول روز او را مجبور به خوردن شیر نکنید و از زور و اجبار بپرهیزید. همچنین برای ترغیب کردن او بهتر است از شیر خشک خوشمزه استفاده کنید. علاوه بر شیرخشک در ۷ ماهگی می‏توانید از سرلاک هم استفاده کنید. سرلاک ارزش غذایی‏اش مثل شیرخشک است و اگر کودک شما تمایل به خوردن سرلاک را داشت باید روزی ۲ الی ۳ بار به اندازه ۴ الی ۶ قاشق به او سرلاک بدهید. دادن شیر نباید قطع شود زیرا همان طور که گفتم کودک در این دوران نیاز به تغذیه صحیح دارد.

آیا همسرم به من خیانت می‌کند؟

برای دادن شیرخشک بهتر است سرپستانک به اندازه‌ای باشد که در دهان کودک جا شود و حفره‌های پستانک کمی درشت باشند تا شیر راحت‌تر از شیشه خارج شود. همچنین باید قطره مولتی ویتامین و آهن هم داده شود. نکته دیگر غذای تکمیلی است؛ غذای تکمیلی را می‏توانید زودتر برای این کودک شروع کنید. همچنین آبمیوه تازه و طبیعی فراموش نشود. با توجه به اینکه کودک شما شیرخشک کمتری در روز می‏نوشد با رعایت این نکات دیگر او دچار مشکل تغذیه‌ای نمی‌شود. همچنین بهتر است قد و وزن فرزندتان کنترل شود تا مشخص شود نسبت به زمان تولدش قد و وزن طبیعی دارد.

ارسال دیدگاه