کد خبر : 524231

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۴ زمان : ۲۱:۰۰

جان کری: رد توافق از سوی کنگره موجب تداوم تحریم‌ها علیه ایران نمی‌شود

‘جان کری’ وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دلیل همراهی کشورهای جهان با واشنگتن این است که ما وارد فرآیند مذاکره شدیم و خلف وعده از سوی واشنگتن یا رد توافق از سوی کنگره، باعث تداوم تحریم علیه ایران نخواهد شد. کری امروز (چهارشنبه) در مصاحبه با ماهنامه «آتلانتیک» با بیان اینکه دوران تحریم علیه ایران […]

‘جان کری’ وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دلیل همراهی کشورهای جهان با واشنگتن این است که ما وارد فرآیند مذاکره شدیم و خلف وعده از سوی واشنگتن یا رد توافق از سوی کنگره، باعث تداوم تحریم علیه ایران نخواهد شد.
کری امروز (چهارشنبه) در مصاحبه با ماهنامه «آتلانتیک» با بیان اینکه دوران تحریم علیه ایران سپری شده است، گفت: ما از هیچ گزینه ای روی گردان نبوده ایم. تحریم ها اکنون نخ نما شده اند. ما مواضع مان را با پافشاری مطرح کرده ایم و دلیل اینکه مردم با ما همراه شدند، این بود که ما وارد مذاکره شدیم. مردم با آنچه در مذاکرات رخ می داد، موافق بودند. اگر ما به صورت یکجانبه مذاکره را ترک کنیم و به همکاری پشت کنیم، آنها هم خواهند رفت. من می دانم که آنها خواهند رفت.
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که روسیه و چین نیز با آمریکایی که از میز مذاکره برود، همکاری نخواهند کرد.
کری با رد نظر خبرنگار آتلانتیک که گفته بود ایران بیش از ما به مذاکره نیاز دارد و می شد با تهدید به ترک مذاکره، امتیازهای بیشتری از ایران گرفت، گفت: آنها هم به دلایل زیادی می توانند مذاکره را رها کنند. این یک تصور نیست؛ این اطلاعات است. شما باید با منابع اطلاعاتی گفت و گو کنید. اطلاعات موثق به ما می گوید که واقعیت چیست و ظرفیت بازار چیست.
کری افزود: من پس از ساعت ها مذاکره با ظریف و از طریق منابع دیگر، فهمیدم که مذاکرات بسیار شکننده است.
وی تاکید کرد: مذاکره با آمریکا و ۱+۵، ریسک بزرگی بود که حسن روحانی رییس جمهوری ایران پذیرفت و اگر این توافق به نتیجه نرسد، هیچ امکانی برای احیای آن وجود نخواهد داشت.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین یادآور شد که بخش بزرگی از دارایی های ایران در کنترل آمریکا نیست؛ بلکه حدود ۵۵ میلیارد دلار دارایی ایران در هند، چین و ابوظبی است که به درخواست و پافشاری آمریکا در این کشورها مسدود شده بود و اگر ما بخواهیم از فرآیند کنونی کنار بکشیم و اگر کنگره بخواهد آن را کنار بگذارد، رییس جمهوری آمریکا توان مسدود نگه داشتن این دارایی ها را نخواهد داشت.
وی در پاسخ به این سوال که چرا «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، نگران توافق اخیر با ایران است، گفت: اختلاف ما بر سر ایران نیست، بلکه بر سر این است که ما فکر می کنیم توافق اخیر، اسراییل را در موضع بهتری برای دفاع از خود قرار داده است.
وی تاکید کرد: هیچ امکانی وجود ندارد که در صورت شکست توافق، وی به مذاکره باز گردد.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این ادعا که آیا از نحوه هزینه پول هایی که آزاد می شوند، ناخشنود نیست؟ گفت: چرا هستم. اما این پول نیست که معادلات منطقه را تعیین می کند. ما ساز و کارهای فراوانی داریم که می توانیم با استفاده از آنها مقابله کنیم.
به گزارش ایرنا؛ کری با بیان اینکه ایران قصد دارد روابط بهتری با همسایگانش داشته باشد، گفت: به طور خاص، ظریف در دو هفته پایانی مذاکراتی، به من گفت که اگر ما این کار را تمام کنیم، من قادر خواهم بود با شما درباره مسایل منطقه هم مذاکره کنم.
کری یادآور شد: در حالی که ما هنوز پرونده مذاکرات را به سرانجام نرسانده ایم، ظریف پیشاپیش به کویت و قطر و کشورهای همسایه رفته است. آنها دارند همکاری می کنند.
وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: این ها همه در دست کنگره است. اگر کنگره بگوید نه، کنگره همه چیز را خراب کرده است، مذاکره را تمام کرده است و پیامدهای اجتناب ناپذیری را در ارتباط با رفتار ایران سبب خواهند شد و حقیقتا، تحریم ها هم تمام شده است.
صدای ایران
ارسال دیدگاه