کد خبر : 527499

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۱ زمان : ۱۶:۰۰

تک فرزندی از مرز ٣٣ درصد گذشته است

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال با اشاره به این‌که جمعیت جهان ٧‌میلیارد نفر است و حدود ٧٨‌میلیون و ۶٠٠‌هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان ١٨ بوده و در آسیا ١٠ و در منطقه سوم است. «محزون» در همایش جمعیت […]

احساسات کودک را اینگونه پرورش دهید 2 تک فرزندی از مرز ٣٣ درصد گذشته است

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال با اشاره به این‌که جمعیت جهان ٧‌میلیارد نفر است و حدود ٧٨‌میلیون و ۶٠٠‌هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان ١٨ بوده و در آسیا ١٠ و در منطقه سوم است.

«محزون» در همایش جمعیت و چالش‌های پیش‌رو که در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، با بیان این‌که در دهه ۶٠ افزایش جمعیت کشور را از تعادل خارج کرد، افزود: امروز هم از لحاظ روند کاهش جمعیت کشور از تعادل خارج شده است.
او  تصریح کرد: شاخص رشد جمعیت در ‌سال ۶۵، ٩,٣ بوده که طبق آمار طی یک روند نزولی در‌ سال ٩٠ به ٣.١ رسیده است همچنین در ‌سال ۶۵ هدف‌گذاری شد که متوسط تعداد فرزند از ۵.۶ به ۴ فرزند در سال٩٠ برسد اما این هدف طی مدت کوتاهی و در دهه ٧٠ تحقق یافت.
محزون عنوان کرد: طبق آمار در ‌سال ٩٠ متوسط تعداد فرزند از ۵,۶ به ١.٧ رسیده که این امر عدم تعادل و راه انحراف از برنامه را در پیش گرفته است.
او  با اشاره به این‌که جمعیت جهان ٧‌میلیارد نفر بوده و حدود ٧٨‌میلیون و ۶٠٠‌هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان ١٨ بوده و در آسیا ١٠ و در منطقه سوم است.
او درخصوص ترکیب جمعیت ایران اظهار کرد: طبق آمار ٢٣,۴‌درصد جمعیت کشور را کودکان و نوجوانان زیر ١۵سال تشکیل داده و ٢٣.٧‌درصد جمعیت را جوانان ١۵ تا ٢٩‌سال فرا گرفته است همچنین ۵.٧‌درصد جمعیت کشور شامل افراد ۶۵سال به بالا و سالمندان است و مابقی را نیز میانسالان کشور تشکیل داده‌اند.
او اظهار کرد: آمار فوق نشان‌دهنده سیر جمعیت به سمت و سوی جمعیت سالمندی است که خود خطری بزرگ برای آینده کشور به شمار می‌رود.
او با اشاره به این‌که وضع فعلی ثبت موالید در کشور یک‌میلیون و ۵٣٢‌هزار بوده و نرخ ثبت ولادت نیز ١٩,٧‌درصد به ازای هر‌ هزار نفر است، افزود: در نسل قبل و در دهه ۵٠ خانواده‌ها حداقل دارای ٣ فرزند بودند که در نسل جدید و در ‌سال ٨۵ حداکثر تعداد فرزندان به ٣ فرزند رسیده است.
محزون تاکید کرد: طبق آمار به دست آمده هرچه سطح تحصیلات افراد بالاتر می‌رود تمایل آنها به فرزند کمتر و تک فرزندی بیشتر می‌شود.
او افزود: فرزندآوری در افراد بالای ٣٠‌سال از ٢٧,۵ به ٣٣.١ رسیده است که این نشان‌دهنده بالا رفتن سن ازدواج و تمایل به فرزندآوری کمتر در ایران است. همچنین خانوارهایی که براساس تعداد فرزند در‌ سال ٨۵ تا ٩٠ بررسی شده‌اند ١۴.۴‌درصد آنها بدون فرزند بودند که این آمار در سال‌های پیش ٨.١ بوده است. محزون با اشاره به این‌که یکی از شاخص‌های رشد جمعیت نرخ باروری است، افزود: ایران در بین ٢۶ کشور منطقه رتبه ٢۵ را دارد که از میانگین متوسط بسیار پایین است و نرخ این شاخص ١.٧‌درصد بوده است.
او افزود: بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، اشتغال جوانان، مسائل اجتماعی و اقتصادی و … از موانع رشد جمعیت به شمار می‌رود که خوشبختانه استان همدان از لحاظ میزان کاهش آمار طلاق و سن ازدواج در رتبه خوبی قرار گرفته است.
محزون با اشاره به کاهش چشمگیر نرخ باروری تاکید کرد: اگر اینگونه پیش برود ممکن است به صفر هم برسد بنابراین باید تا دیر نشده به خود بیاییم و نگذاریم جمعیت جوان کشور که نشان از قدرت یک جامعه است، از بین برود. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه تک فرزندی از مرز ٣٣ درصد در جامعه گذشته و بیش از یک سوم خانواده‌ها تک فرزند شده‌اند، فرزندسالاری، بلوغ زودرس، کاهش روابط اجتماعی و جایگزینی رسانه برای تنهایی را از آثار تک فرزندی دانست.
او گفت: اگر نرخ باروری همواره کاهش یابد جامعه به سمت تک‌فرزندی رفته و در ‌سال ١۴١۵رشد جمعیت با ٨۴,۵‌میلیون جمعیت متوقف می‌شود و اگر نرخ باروری ثابت بماند با ١٠سال تخفیف کشور با ٩٠میلیون جمعیت ثابت می‌ماند.

منبع : روزنامه شهروند
ارسال دیدگاه