کد خبر : 527338

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ زمان : ۸:۰۰

تکنولوژی جدید جایگزین برای عصا

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، دستیار نشستن و ایستادن (Sit & Stand Walking Assistant) یک تکنولوژی جدید برای افرادیست که از عصااستفاده می‌کنند. این تکنولوژی جدید توسط جوان ایرانی به نام بهزاد رشیدی زاده، دانشجوی طراحی صنعتی از دانشگاه ایالات متحده آمریکا تولید شده است. عصا‌های سنتی اساسا توسط افرادی که پای مجروح و یا سن […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، دستیار نشستن و ایستادن (Sit & Stand Walking Assistant) یک تکنولوژی جدید برای افرادیست که از عصااستفاده می‌کنند. این تکنولوژی جدید توسط جوان ایرانی به نام بهزاد رشیدی زاده، دانشجوی طراحی صنعتی از دانشگاه ایالات متحده آمریکا تولید شده است.

14089 690 تکنولوژی جدید جایگزین برای عصا

عصا‌های سنتی اساسا توسط افرادی که پای مجروح و یا سن بالایی دارند و راه رفتن برایشان خسته کننده است استفاده می‌شوند. اما مشکل عمده‌ای که در این عصا‌ها وجود دارد این است که وزن بالا تنه بدن کاملا بر روی دست‌ها می‌افتد و فشار زیادی به قسمت زیر بغل و ساعدها وارد می‌آید. این موضوع می‌تواند برای افراد ناراحت کننده و دردآور باشد. بنابراین اغلب مردم پس از مدت کوتاهی که از عصاهای سنتی استفاده می‌کنند خسته می‌شوند. به تازگی عصایی ساخته شده است که برای طراحی آن بسیار فکر شده است. عصای مذکور بسیار برای استفاده ساده‌تر و راحت‌تر می‌باشد. تکنولوژی عصای جدید به گونه‌ای است که برنده جایزه “جیمز دایسون” شده‌است. رویکرد کاملا جدیدی برای تولید آن در نظر گرفته شده است.

جایزه جیمز دایسون چیست؟

جایزه جیمز دایسون جایزه‌ایست که به صورت بین المللی برای بهترین طراحی‌ها هر ساله به مهندسین طراح بخاطر طرح‌های برترشان اعطا می‌شود. این جایزه در حقیقت نوعی تشویق و روشی الهام بخش برای نسل بعدی مهندسان طراحی است. البته جایزه دایسون بیشتر به دانشجویان مهندسی تعلق می‌گیرد. اولین بار ایده دادن این جایزه توسط جیمز دایسون مطرح شد و در حال حاضر صندوق خیریه جیمز دایسون هر ساله این مراسم را برای اعطای جوایز به جوانان بابت طراحی مهندسی برگزار می‌کند.

14083 911 تکنولوژی جدید جایگزین برای عصا

Sit & Stand Walking Assistant به شما کمک می‌کند که بتوانید در حالت ایستاده بنشینید و با لبه‌ای که زیر ران قرار می‌گیرد شرایط نشستن شما را فراهم آورده است. پایه چوب زیر بغل در این طراحی به پایه ران خود مبدل شده و ساق پا به قطب عمودی از چوب زیر بغل متصل است . در واقع این پایه نقش پای جدید شما را در راه رفتن ایفا می‌کنید . در حال حرکت پا بالا به جلو و عقب حرکت می‌کند و برای شما راه رفتن به طور طبیعی را تا جایی که امکان دارد به وجود می‌آورد. در حال حرکت مثل این است که پایتان تکیه گاه دارد. پای آسیب دیده کاملا بر روی عصا حالتی راحت دارد و هیچ گونه فشاری به پا نمی‌آید. علاوه بر این، دستیار نشستن و ایستادن همان گونه که از نامش پیداست به این صورت است که می‌توانید در حالی که نشسته‌اید حالت ایستاده نیز داشته باشید. لولای تعبیه شده در این عصا قابل تنظیم است و می‌توانید حالت نشستن بر روی عصا را به دلخواه خود تنظیم نمایید.

این جوان ایرانی خلاق درباره پروژه خود می‌گوید:

من درباره اینکه چرا افراد برای راه رفتن با عصا مشکل دارند تحقیقات گسترده‌ای کردم و در مجموع به این نتیجه دست یافتم که ایراد اصلی در طراحی عصاهای سنتی است. از آنجایی که راه رفتن با عصاهای سنتی باعث خستگی افراد و فشار آمدن به دست‌ها می‌شود آن‌ها اغلب علاقه‌ای به استفاده از عصا ندارند و برای مدت زمان طولانی نمی‌توانند از آن استفاده کنند. از آنجایی که همه چیز امروزه رنگ و بوی تکنولوژی گرفته است تصمیم گرفتم که طرحی جدید را جایگزین طرح عصای سنتی بکنم. در فاز اول طراحی به کشف مشکلات و محدودیت‌های کاربران در استفاده از عصا پرداختم و در فاز دوم به فکر طرحی ایده‌آل بودم. به این صورت که افراد علاوه بر حفظ تعادل خود بتوانند در حالت ایستاده بنشینند. ابتدا عصا را به صورت چوبی ساختم و مورد تست و بررسی قرار دادم. سعی کردم که در طراحی؛ سبکی عصا، ارگونومی و مقرون به صرفه بودن را لحاظ کنم. ناگفته نماند که برای ساخت عصای مذکور از مواد خام ارزان قیمت استفاده نمودم تا از نظر اقتصادی برای همه افراد قابل تهیه و استفاده باشد.

منبع : مجله اینترنتی ستاره
ارسال دیدگاه