کد خبر : 528812

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۳ زمان : ۱۶:۰۰

تونی بلر: اشغال عراق توسط ما موجب ایجاد داعش شد

بلر در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان که قرار است روز یکشنبه پخش شود در پاسخ به این سوال که آیا حمله به عراق به ظهور داعش منجر شده است، گفت: «من فکر می‌کنم که عنصر حقیقت در آن وجود دارد. البته شما نمی‌توانید بگوئید که هیچ کدام از ما که صدام (دیکتاتور معدوم عراق) را […]

بلر در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان که قرار است روز یکشنبه پخش شود در پاسخ به این سوال که آیا حمله به عراق به ظهور داعش منجر شده است، گفت: «من فکر می‌کنم که عنصر حقیقت در آن وجود دارد. البته شما نمی‌توانید بگوئید که هیچ کدام از ما که صدام (دیکتاتور معدوم عراق) را در سال ۲۰۰۳ سرنگون کردیم مسئولیتی در قبال وضعیت سال ۲۰۱۵ (عراق) نداریم.»

گروه تکفیری داعش مناطق وسیعی از عراق و سوریه را اشغال کرده و گروه‌های وابسته به این جرین تروریستی در کشورهای دیگر از جمله یمن، پاکستان و افغانستان حضور دارند.

عذرخواهی دیرهنگام

نخست وزیر سابق انگلیس همچنین به خاطر اطلاعات «غلط» و برنامه‌ریزی ضعیف در جزئیات حمله به عراق عذرخواهی کرد.

انگلیس در زمان نخست وزیری بلر بخشی از ائتلاف تحت هدایت امریکا بود که در سال ۲۰۰۳ به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق بدون مجوز سازمان ملل به این کشور حمله و آن را اشغال کرد.

انگلیس همچنین در دوران نخست وزیری بلر بیشترین نیروهای نظامی را پس از امریکا برای حمله به عراق اعزام کرد و نیروهایش را تا سال ۲۰۱۱ در این کشور نگه داشت.

گفته می شود در جنگ عراق ۱۷۹ نیروی انگلیس، حدود ۴۵۰۰ سرباز امریکایی و بیش از یک میلیون غیرنظامی عراقی کشته شدند.

قول همکاری بلر به امریکا در اشغال عراق

اخیرا اسنادی منتشر شده است که نشان می‌دهد تونی بلر یک سال قبل از تهاجم سال ۲۰۰۳ امریکا به عراق قول همکاری به واشنگتن داده و متعهد شده بود در این حمله به امریکا بپیوندد.

در پی بالا گرفتن انتقادات از نقش انگلیس در جنگ عراق کمیته‌ای تشکیل شده که قرار است گزارش خود را در این زمینه منتشر کند اما انتشار این گزارش بارها به تاخیر افتاده است.

منبع : خبرگزاری دانشجو
ارسال دیدگاه