کد خبر : 524793

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ زمان : ۴:۰۰

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان مازندران

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، هواشناسی این توصیه را در بولتن هفتگی خود که امروز سه شنبه منتشر شد ، ارائه داد و همچنین از باغداران خواست تا در انجام عملیات محلول پاشی و سم پاشی در روز جمعه به دلیل بارش پراکنده احتیاط به خرج دهند. برداشت میوه در ساعات خنک روز […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، هواشناسی این توصیه را در بولتن هفتگی خود که امروز سه شنبه منتشر شد ، ارائه داد و همچنین از باغداران خواست تا در انجام عملیات محلول پاشی و سم پاشی در روز جمعه به دلیل بارش پراکنده احتیاط به خرج دهند.
برداشت میوه در ساعات خنک روز و سپس انتقال به انبار یا محل های خنک ، کاهش فواصل آبیاری و انجام آبیاری شبانه باغات و حدف مکانیکی علف های هرز و پاجوش ها جهت افزایش راندمان آب نیز از دیگر توصیه های هواشناسی به باغداران مازندران در یک هفته آینده است.
هواشناسی مازندران همچنین باغداران را به حذف شاخه های خشک و آلوده جهت جلوگیری از شیوع آفات و بیماری های باغی ، تهیه و نصب تله های جلب کنننده در مناطق مستعد فعالیت آفت مگس زیتون ، مبارزه با مینوز و پروانه برگ خوار در نهال های جوان باغ ها و نهالستان های مرکبات، مبارزه با نماتد و پوسیدگی ریشه و طوقه در باغات کیوی و هرس تابستانه و حذف نرک ها و کاهش طول شاخه های بارده کیوی توصیه کرده است.
حفظ رطوبت در باغ های مرکبات جهت کاهش اثرات آفتاب سوختگی برگ ها و میوه های انتهایی و تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ و انباره نیز از دیگر توصیه های هواشناسی برای باغداران مازندران است.
** کشاورزی 
هواشناسی مازندران همچنین کشاورزان استان را هم به خشک کردن شلتوک ها بلافاصله بعد از برداشت با توجه به برداشت برنج با کمباین و بالا بودن رطوبت توصیه کرد و از آنان خواست تا مبارزه با نسل سوم کرم ساقه خوار در مزارع دیر کاشت و دیر رس را با هماهنگی کلینیک های گیاه پزشکی و جهاد کشاورزی انجام دهند.
خودداری از سوزاندن کاه و کلش مزارع شالی و انجام مدیریت بقایای گیاهی پس از برداشت با استفاده از خاک ورزی حفاظتی با هدف افزایش حاصلخیزی خاک و کشت شبدر به عنوان کشت دوم پس از برداشت برنج در اراضی شالیزاری هم دیگر توصیه هواشناسی به کشاورزان مازندران برای یک هفته آینده است.
** شیلات 
در بخش شیلات نیز هواشناسی مازندران به پرورش دهندگان آبزیان توصیه کرد در صورت امکان آب استخرها را با توجه به افزایش منابع آب قابل دریافت تازه کنند و هوادهی استخرهای پرورش ماهی را در ساعات گرم روز از ساعت ۱۱ تا ۱۷ و هوا دهی شبانه را از ۹ شب تا هفت صبح در دستور کار قرار دهند.
کاهش کنسانتره و افزایش منابع گندم و جو و نظیر آن و اجتناب از دادن کود اوره و کنترل میزان تغذیه و اطمینان از باقی نماندن جیره در دستور کار استخرداران نیز از دیگر توصیه های هواشناسی به فعالان بخش شیلات مازندران است.
** دامداری 
هواشناسی مازندران به دامداران هم توصیه کرد تا جهت جلوگیری از بیماری و خسارت تهویه و تنظیم دما و رطوبت را در مرغداری ها و دامداری ها مد نظر داشته باشند.
** زنبورداری 
هواشناسی به زنبورداران هم توصیه کرد تا تحریک ملکه زنبور عسل را با شربت تحریکی آب شکر به نسبت دو به یک باتوجه به تخم ریزی ملکه از یاد نبرند و نسبت به ایجاد سایبان بر روی کلنی های اقدام کنند.
** منابع طبیعی 
آخرین توصیه کارشناسان هواشناسی در باره منابع طبیعی است که بر ضرورت خودداری از روشن نمودن آتش در جنگل ها و منابع طبیعی تاکید کردند.

منبع : پایگاه خبری بولتن نیوز
ارسال دیدگاه