کد خبر : 526198

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۰ زمان : ۲:۰۰

تهرانی ها چقدر صدقه می‌دهند؟

هر شهروند ساکن استان تهران روزانه ۸۰ ریال به عنوان صدقه به کمیته امداد کمک می‌کند. مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه امسال جشن عاطفه‌ها دو بار برگزار می‌شود، گفت:  تلاش می‌کنیم تا سالانه ۱۰ درصد از خانواده‌های تحت پوشش را به واسطه توانمندسازی کاهش دهیم. وی افزود: می‌پذیریم که فرآیند اعطای […]

هر شهروند ساکن استان تهران روزانه ۸۰ ریال به عنوان صدقه به کمیته امداد کمک می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه امسال جشن عاطفه‌ها دو بار برگزار می‌شود، گفت:  تلاش می‌کنیم تا سالانه ۱۰ درصد از خانواده‌های تحت پوشش را به واسطه توانمندسازی کاهش دهیم.

وی افزود: می‌پذیریم که فرآیند اعطای وام به افراد متقاضی طولانی است. به این دلیل جلساتی را با روسای بانک‌‌های استان تهران برگزار کردیم تا فرآیند طولانی شدن اعطای وام را حل کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران گفت: در این استان در پایان سال ۹۳،۶۹ هزار و ۹۷۳ خانواده به تعداد ۱۳۲ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند به عبارتی ۱٫۱ درصد از جمعیت استان تهران تحت پوشش کمیته امداد است که این میزان در کل کشور ۵٫۶ درصد است.

ولیئی با اشاره به اینکه تعداد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد در استان تهران در مقایسه با کل کشور پایین است، عنوان کرد: این موضوع آن است که در طرح شهید رجایی افراد بالای ۶۰ سال نیازمند و ساکن روستا در استان تهران محدود هستند و ۴۳۰۰ خانواد به تعداد ۶۷۰۰ نفر در تحت شهید رجایی تحت پوشش کمیته امداد استان تهران هستند.

وی بیان کرد: در استان تهران نیز افرادی که به صورت موردی به کمیته امداد مراجعه می‌کنند، محدود است. در برخی از استان‌ها شاهدیم که ۳۰ درصد اعتبارات صرف موارد موردی می‌شود یعنی افراد تمایل ندارد تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند اما می‌خواهند از برخی امتیازات همچون وام قرض‌الحسنه یا کمک هزینه جهیزیه استفاده کنند.

۷۷ درصد از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد استان تهران زنان سرپرست خانوار هستند.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران با اشاره به زنان سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امداد استان تهران تصریح کرد: ۵۳ هزار و ۵۹۱ خانوار تحت پوشش کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند که تعداد آنها ۹۷ هزار و ۸۰۲ نفر است به عبارت دیگر ۷۷ درصد از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد استان تهران زن سرپرست خانوار هستند.
ولیئی گفت: علت اینکه زنان تحت پوشش کمیته امداد قرار می‌گیرند ۴۶ درصد به دلیل فوت همسر، ۲۵ درصد به دلیل طلاق، ۱۶ درصد به دلیل از کارافتادگی سرپرست خانوار و ۱۲ درصد به دلیل سایر علل همچون زندانی بودن سرپرست خانوار است.
وی ادامه داد:  سال گذشته  کمیته امداد ۱۸۵ میلیارد تومان کمک مالی مستقیم به مددجویان داشت. وقتی آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد، سالمندی و عدم آینده‌نگری برای سالمندان افزایش می‌یابد طبیعی است که متقاضی دستگاه‌های حمایتی نیز افزایش یابند.
مدیر کل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اقدامات کمیته امداد استان تهران در حوزه مسکن و ساختمان مددجویان تحت پوشش عنوان کرد: در زمینه خرید مسکن در حال انجام اقداماتی هستم البته اعتباراتمان نیز محدود است همچنین در خصوص تعمیرات جزئی و کلی واحدهای مسکونی مددجویان کمک‌هایی خواهیم داشت.

* ۸ هزار و ۳۳۸ یتیم استان تهران تحت پوشش کمیته امداد
ولیئی تصریح کرد: ۸۳۳۸ خانوار تحت پوشش کمیته امداد دارای ایتام هستند و حامیانی دارند. به عبارتی ۸۳۳۸ یتیم دارای حامی هستند که ۵۶هزاهر و ۹۷۷ نفر به عنوان حامیان آنها محسوب می‌شوند.
وی بیان کرد: ۱۰ هزار و ۲۳۵ خانواده در قالب طرح محسنین تحت پوشش قرار گرفته‌اند. ۴۹ هزار و ۴۰۴ حامی در قالب طرح محسنین از افراد تحت پوشش حمایت می‌کنند، در طرح محسنین هر حامی با پذیرفتن یک یا چند فرزند ماهانه حداقل ۲۰ هزار تومان به حساب بانکی او واریز می‌کند.

* ۴۶ درصد حامیان کل کشور ساکن استان تهران هستند
مدیر کل کمیته امداد استان تهران افزود: طبق برآوردهای انجام شده ۴۶ درصد از حامیان کل کشور در استان تهران ساکن هستند.

* کمک ۲٫۵ میلیاردی افراد به کمیته امداد از طریق سامانه تلفنی ۷۳۵۵
ولیئی گفت: شماره تماس‌ ۷۳۵۵ پل ارتباطی کمیته امداد با مردم استان تهران است که افراد می‌توانند در زمینه مشاوره و اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت مردمی، پرداخت نذورات، هدایا، صدقات و کمک به ایتام، آزادی زندانیان، فطریه و کفارات با این شماره تماس بگیرند و در طول ۸ ماه گذشته، افراد ۲٫۵ میلیارد تومان از طریق این شماره به کمیته امداد استان تهران کمک کردند.
وی عنوان کرد: هم اکنون ۷٫۵ میلیون صندوق صدقه در کل کشو داریم و برای هر کدام از صندوق‌ها که در معابر و ادارات نصب می‌شود باید مجوز داشته باشیم. در برخی از موارد مشاهده می‌شود که مردم کارتهای شناسایی مفقود شده را به صندوق صدقات کمیته امداد می‌اندازند که این کارتها را به پست تحویل می‌دهیم.
مدیر کل کمیته امداد استان تهران با تاکید بر اینکه هیچگونه وجهی از صدقات و کمک‌های مردمی به کمیته امداد برداشت نمی‌شود، اظهار داشت: تمام این مبالغ به صورت صددرصد در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد. کمیته امداد برای پرداخت حقوق کارکنان و سایر هزینه‌ها ردیف اعتباری خاص دارد.

* مردم استان تهران روزانه ۸ تومان به کمیته امداد صدقه پرداخت می‌کنند
ولیئی افزود: سال گذشته مردم استان تهران ۳۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان صدقه به کمیته امداد کمک کردند که سرانه کمک هر نفر از شهروندان استان تهران سالانه حدود ۳ هزار تومان، ماهانه ۲۵۰ تومان و روزانه ۸ تومان است. اگر مردم استان تهران روزانه ۲۰۰ تومان صدقه بدهند میزان کمک‌ها به ۹۴۹ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به برگزاری جشن عاطفه‌ها گفت: هر سال در آغاز بازگشایی مدارس جشن عاطفه‌ها در سراسر کشور برگزار می‌شود و امسال نیز برای تامین پوشاک و لوازم تحریر دانش‌آموزان نیازمند جشن عاطفه‌ها در کل کشور برگزار خواهد شد.

* امسال جشن عاطفه‌ها دو بار برگزار می‌شود
مدیر کل کمیته امداد استان تهران ادامه داد: تفاوتی که امسال با سال‌های گذشته دارد این است که کمیته امداد و بسیج در روزهای ۲۶ و ۲۷ شهریور در اماکن عمومی شهر و محل‌های برگزاری نماز جمعه جشن عاطفه‌ها را برگزار می‌کنند و با آموزش و پرورش نیز توافق کردیم که در تاریخ ۸ مهر نیز جشن عاطفه‌ها در مدارس برگزار شد.
ولیئی عنوان کرد: ۴۴۳۳ پایگاه در سطح استان تهران در روز جشن عاطفه‌ها دایر هستند که از این تعداد ۶۰۷ پایگاه ثابت ۶۷ پایگاه سیار و ۳۵۰۰ پایگاه در مدارس قرار دارند، پایگاه‌های اصلی شهر تهران در امامزاده صالح، میدان شهرری، پارک دانشجو و مسجد‌النبی مستقر است.
وی بیان کرد: ۱۳۸۰۰ دانش‌آموز و ۳۷۰۰ دانشجو تحت پوشش کمیته امداد استان تهران هستند که برای پرداخت شهریه دانشجویان رشته‌های مصوبی را داریم که عمدتاً در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی موجود است که بخشی از شهریه دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند پرداخت خواهیم کرد.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی تسنیم
ارسال دیدگاه