کد خبر : 525340

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۶ زمان : ۸:۰۰

تمرینات برای کسب تفکر خلاق

در چند پست قبل با « چگونه تفکر خلاق داشته باشیم؟ » آشنا شدید. در این پست، با تمرینات برای کسب تفکر خلاق آشنا می‌شوید. در ادامه، با ما باشید… تمرینات برای کسب تفکر خلاق یکی از تمرینات برای کسب تفکر خلاق به این شکل است که ، در وضعیتی آرام و راحت بنشینید. چشمان […]

در چند پست قبل با « چگونه تفکر خلاق داشته باشیم؟ » آشنا شدید. در این پست، با تمرینات برای کسب تفکر خلاق آشنا می‌شوید. در ادامه، با ما باشید…

تمرینات برای کسب تفکر خلاق

یکی از تمرینات برای کسب تفکر خلاق به این شکل است که ، در وضعیتی آرام و راحت بنشینید. چشمان خود را بسته و از طریق بینی به آرامی تنفس کنید. خاطره یکی از سفرهای خود را در ذهن مجسم و تصاویر را به طور کامل و آن گونه که هست تماشا کنید. حال چشمان خود را باز کنید و با خود بیندیشید که یکی از دوستان به شما خبر می‌دهد که از سفر شما مخفیانه تصویربرداری شده است. شما ضمن آنکه متعجب می‌شوید می‌نشیند تا فیلم را تماشا کنید. دوباره چشمان خود را ببندید و این خاطره را، به صورت فیلمی که تهیه شده است مرور کنید. این تمرین را چندین بار انجام دهید تا به یادآوری، «برون احساسی» مسلط شوید. توجه داشته باشید که در اثر تمرین و تسلط کافی، می‌توانید بدون بستن چشم و در هر لحظه‌ای که اراده کنید به تجسم ذهنی بپردازید.

اکنون ضمن طرح دوباره مثال اول، به تشریح تکنیک «بالن در آسمان» می‌پردازیم. ۱ روز وقتی مشغول بازی شطرنج هستید (یا فعالیتی مشابه آن) و به دنبال راه نو و مؤثری می‌گردید، ۱ بالن ها را تجسم کنید که در کنار شما آماده پرواز است. در ذهن مجسم کنید که از بدن خود خارج شده و در بالن قرار می‌گیرید. بالن را به پرواز در آورید و از درون آن، خود، حریف و سطح بازی را تماشا کنید. هیچ عجله‌ای در کار نیست. سکان هدایت بالن در آسمان به دست شماست و می‌توانید به راحتی به بالا، پایین، چپ و راست حرکت کنید. آزادانه گردش از فاصله‌های دور و نزدیک و از زوایای مختلف به صفحه بازی و مهره‌ها نگاه کنید و این بار از نگاه شاهد که در واقع خود شما در بالن هستید، حرکت جدید را تعیین کنید.

 

یک تجربه شخصی برای کسب تفکر خلاق

بد نیست به یکی از تجارب شخصی خود در استفاده از این تکنیک اشاره کنم.

روزی دستگاه تلفن همراه دوستم را به هم ریخته بودم و هر چه تلاش می‌کردم، موفق به جاانداختن ۱ قطعه هم نمی‌شدم. از همه اطرافیان کمک گرفتم، ولی توفیقی حاصل نشد. بالاخره بعد از مدتی تصمیم گرفتم از روش «بالن در آسمان» استفاده کنم. جالب است بدانید که پس از انجام این روش در زمانی کمتر از ۳ دقیقه و بدون هر گونه آزمایش و خطا موفق به حل مشکل شدم!

این تکنیک یکی از روش‌های فردی بروز خلاقیت به شمار می‌رود و در عرصه‌های گوناگون زندگی حرفه‌ای، اجتماعی، خانوادگی، ورزشی، و غیره کارایی جدی و مؤثری دارد. امیدوارم از این روش استفاده کنید و به لذت ناشی از این «خود آفرینی» دست یابید.

تفکر خلاق تمرینات برای کسب تفکر خلاق

 

همچنین مطالعه بفرمایید :

خلاقیت چیست؟ افراد خلاق چگونه افرادی هستند؟

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 9

کل نظرات : 2

 • حسین

  تاریخ : ۷ - شهریور - ۱۳۹۴

  بسیار جالب بود. ممنون


  پاسخ دادن

 • غدیری

  تاریخ : ۷ - شهریور - ۱۳۹۴

  در این زمینه اگه باز هم مطلب دارید بذارید، تشکر


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه