کد خبر : 529846

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ زمان : ۸:۰۰

تلگرام خطوط قرمز را رعایت کند مانعی برای فعالیت ندارد

پس از انتشار اظهارات مدیر شبکه اجتماعی تلگرام در مورد فعالیت این شبکه پیام رسان در ایران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی کلوب، موضع دولت را در مورد استفاده کاربران ایرانی از تلگرام اعلام کرد. وی با بیان اینکه مدیر تلگرام در پیامی […]

پس از انتشار اظهارات مدیر شبکه اجتماعی تلگرام در مورد فعالیت این شبکه پیام رسان در ایران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی کلوب، موضع دولت را در مورد استفاده کاربران ایرانی از تلگرام اعلام کرد.

وی با بیان اینکه مدیر تلگرام در پیامی به کاربران ایرانی از قضاوت نادرست و نسبت هایی که بی دلیل به وزارت ارتباطات داده بود عذرخواهی کرد، ادامه داد: این شبکه پیام رسان اعلام کرده که به قوانین جمهوری اسلامی ایران احترام می گذارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همانگونه که بارها نیز گفته ام سیاست دولت تدبیر و امید اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است.

واعظی تصریح کرد: هر شبکه اجتماعی که بخواهد در ایران فعالیت کند باید به قوانین و مقررات ما احترام بگذارد و تا زمانی که خطوط قرمز را رعایت کند مانعی برای فعالیت ندارد.

وی اضافه کرد: حذف صفحات غیراخلاقی در شبکه های اجتماعی، که دغدغه خانواده ها و درخواست آنها از حاکمیت نیز است، همواره مدنظر ما در دولت و وزارت ارتباطات بوده و شبکه اجتماعی تلگرام نیز باید به آن احترام گذاشته و عمل کند.

به گزارش مهر، شبکه پیام رسان موبایلی تلگرام بالغ بر ۱۵ میلیون کاربر در ایران دارد و با توجه به وجود برخی کانالهای غیراخلاقی و رباتهای مستهجن در این شبکه، حدود ۱۰ روز پیش کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ در کشور، موضوع مسدودسازی این شبکه را در دستور کار قرار داد. پیش از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ارسال چندین نامه از مسئولان تلگرام خواسته بود که دسترسی به کانال های غیراخلاقی و مستهجن را برای کاربران ایرانی مسدود کند.

اوایل هفته ای که گذشت محمود واعظی وزیر ارتباطات صراحتا اعلام کرد: درصورتی که کانالهای مستهجن تلگرام مسدود نشود دولت نیز موافق فیلتر این شبکه اجتماعی خواهد بود.

اواخر هفته گذشته دسترسی به برخی از این نوع کانال ها برای کاربران ایرانی با پیغامی مبنی بر اینکه «این کانال با توجه به برخی محدودیتهای محلی در کشور شما در دسترس نیست»، همراه بود که این موضوع باعث شد اخباری مبنی بر پذیرفتن درخواست ایران از سوی تلگرام برای حذف این کانالها منتشر شود.

در نهایت پاول دوروف، مدیر عامل سیستم پیام‌رسانی تلگرام در پاسخ به سوال بسیاری از کاربران از جمله خبرنگار مهر، در مورد این پیغام، در حساب توییتر خود اعلام کرد: « آن دسته از کانالهایی که بسته شده اند همچنان مسدود باقی مانده اند اما طبیعتا کانالهای جدید باز می شوند.»

وی همچنین در کانال تلگرام خود از قضاوت عجولانه درباره مسدود شدن تلگرام در ایران عذرخواهی کرد و گفت: «اگر تلگرام در ایران همچنان دارای بوتهای غیراخلاقی و کانالهای مستهجن باشد آن را مسدود می کنیم. اگر این نکته تنها فاکتور نگران کننده باشد، جایی برای مشکل و نگرانی نیست زیرا ما اخیرا بیشتر بوتها و کانالهای مستهجن را مسدود کرده ایم.»

با این وجود همچنان نیز برخی کانالهای غیراخلاقی و ربات های مستهجن در این شبکه در دسترس کاربران ایرانی قرار دارند.

منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه