کد خبر : 5165

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ زمان : ۷:۰۰

تغذیه کودک با غذای کمکی

آیا می‌توان چندین نوع غذا با طعم‌های مختلف را با یکدیگر مخلوط کرد؟ آشنایی کودک با یک رژیم غذایی گسترده و متنوع بسیار حائز اهمیت است. اما این کار را باید به تدریج انجام داد و نیز تمایلات و عدم تمایلات کودک نسبت به مواد غذایی را بسنجید. انواع غذا با طعم‌های گوناگون را به […]

آیا می‌توان چندین نوع غذا با طعم‌های مختلف را با یکدیگر مخلوط کرد؟

آشنایی کودک با یک رژیم غذایی گسترده و متنوع بسیار حائز اهمیت است. اما این کار را باید به تدریج انجام داد و نیز تمایلات و عدم تمایلات کودک نسبت به مواد غذایی را بسنجید. انواع غذا با طعم‌های گوناگون را به طور جداگانه به کودک خود داده به این نکته توجه داشته باشید که ذائقه کودک هر روز نسبت به روز دیگر تغییر خواهدکرد. چنانچه کودک شما امروز از خوردن غذایی امتناع کند، غذای مزبور را مجددا در هفته بعد به او بدهید. آمابل کارمل در کتاب خود تحت عنوان کتاب آشپزی برای نوزاد و نوپا توصیه می‌کند: نخست پوره هایی را که حاوی یک نوع ماده غذایی هستند مصرف کرده و سپس زمانی که کودک به انواع گوناگون و طعم‌های متفاوت غذا عادت کرد او را با غذاهایی تغذیه کنید که از ترکیب چند نوع ماده غذایی تهیه شده باشند. کارمل اظهار می‌دارد: مخلوط کردن برنج پوره سیب‌زمینی با سبزیجات مانند بروکلی و هویج وحشی یا زردک وحشی که مزه بسیار تندی دارند در ملایم کردن طعم این سبزیجات تأثیر بسزایی دارند. وی می‌افزاید آمیختن میوه ها با غذاهای مطبوع طبع نیز در ایجاد غذای خوش طمع مثمرثمر خواهدبود.

 

از دادن چه نوع غذاهایی باید اجتناب ورزید؟

از اضافه کردن مواد افزودنی، شکر و به خصوص نمک به غذای کودک بپرهیزید. زیرا افزون نمک به غذای طبل بر روی کلیه‌های او اثر بسیار سوء خواهدگذاشت. تغذیه زودهنگام کودک با غذاهایی مانند تخم مرغ، شیر گاو، گندم، ماهی و شکلات می‌تواند تهدیدی جدی برای ابتلای کودک به آلرژی یا حساسیت غذایی باشد. بنابراین مراقب چگونگی واکنش کودک نسبت به هرکدام از مواد غذایی مذکور باشید. به خصوص اگر شما یا همسرتان دارای سابقه آلرژی غذایی هستید، یا چنانچه کودک شما از اگزما یا دیگر بیماریهای پوستی رنج می‌برد، باید در دادن انواع غذاها به وی دقت بیشتری به خرج دهید.

 

روش تغذیه کودک با غذای کمکی

طفل را تا شش ماهگی در آغوش خود گرفته یا بر روی صندلی مخصوص نوزادان قرار داده تغذیه کنید. زمانی که ماهیچه های گردن و کمر طفل به حد کافی قوی شد، می‌توانید او را بر روی صندلی بنشانید. کودک به محض داشتن آمادگی لازم مایل است غذایش را خودش میل کند. بنابراین به منظور تقویت این جهش بزرگ در مرحله رشد، غذاهایی کانند هویج، پنیر یا نان تست را که به آسانی در دست جای می‌گیرند به کودک خود بدهید. به این ترتیب طفل در چابکی حرکات جسمانی و هماهنگی میان دست و چشم خود پیشرفت شایانی خواهدکرد. بنابراین اجازه آغاز این تجربه را به کودک بدهید. اگرچه این مسأله در نهایت منجر به کثیف شدن کف زمین و اطراف بشود.

 

بدن کودک به چه مقدار غذا نیاز دارد؟

ابتدا کودک را فقط در یک وعده به اندازه یک قاشق غذاخوری پر از غذا تغذیه کنید. سپس تا هفت یا هشت ماهگی به تدریج تعداد دفعات تغذیه کودک را روزانه به سه یا چهار وعده افزایش بدهید. در خوراندن غذا به کودک بیش از اندازه ای که تمایل دارد اصرار نورزید.. لازم به یادآوری است که شیر هنوز مهم‌ترین منبع تغذیه کودک طی سال اول زندگی اش محسوب می شود. نکته مهم این است که علاوه بر استفاده از غذای کمکی، تغذیه کودک با شیرخشک یا شیر مادر را همچنان باید ادامه بدهید. برخی کودکان در آغاز تنها به یک یا دو قاشق چای‌خوری غذا اکتفا می‌کنند. در صورتی که ممکن است بعضی دیگر از کودکان در اولین مرتبه نصف کاسه غذ را میل کنند. تا زمانی که کودک شاداب به نظر می‌رسد، و وزن او به میزان متناسب افزایش می‌یابد، جای هیچگونه نگرانی نیست اما چنانچه افزایش وزن کودک به خوبی صورت نپذیرد، به تشویق کردن او برای خوردن بیشتر غذا نیاز خواهیدداشت.

 

چه زمانی کودک عمل جویدن را آغاز خواهدکرد؟

آغاز رویش دندانهای طفل در شش ماهگی است. در این مرحله احتمالاً رفتار کودک نمایانگر آمادگی وی برای عمل جویدن غذا خواهدبود. به عنوان مثال، کودک ممکن است عمل جویدن را با گازگرفتن مشت خود یا حلقه لاستیکی آغاز کند. شما باید کودک با غذاهایی که کمی سفت‌تر هستند آشنا کرده باشید، اما لازم به ذکر است از دادن هرچیزی که خطر خفگی کودک را به دنبال داشته باشد، بپرهیزید. به منظور استحکام بخشیدن به لثه‌های طفل می‌توانید قطعه‌ای هویج، خیار، یا سیب را برای جویدن در اختیار کودک قرار بدهید.

 

آیا نوشاندن آب ضروری است؟

کودک به دلیل خوردن غذای کمکی احساس تشنگی کرده یا به نوشیدن آب نیاز خواهدداشت. نوشاندن مایعات به کودک را از ۱۵ میلی‌لیتر آب یا آب میوه‌ی بسیار رقیق در فواصل غذاها و پس از هر وعده غذا آغاز کنید. به منظور جلوگیری از فساد دندانهای کودک از دادن نوشیدنی‌های شیرین به او بپرهیزید.

 

ترجمه : شبنم هنری

ارسال دیدگاه