کد خبر : 528083

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۰ زمان : ۸:۰۵

تعرفه اینترنت تغییر می‌کند؟

. علیرضا قلمبر دزفولی ، در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ایرانسل تصمیم به کاهش تعرفه‌های اینترنت خود نگرفته، اظهار کرد: در حال حاضر تعرفه هر گیگ اینترنت ایرانسل رقمی بین ۱۷۵۰ تا ۴۰۰۰ تومان است که در نهایت این رقم حدود یک دلار می‌شود و این در شرایطی است که در کشوری […]

اینترنت تعرفه اینترنت تغییر می‌کند؟.

علیرضا قلمبر دزفولی ، در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ایرانسل تصمیم به کاهش تعرفه‌های اینترنت خود نگرفته، اظهار کرد: در حال حاضر تعرفه هر گیگ اینترنت ایرانسل رقمی بین ۱۷۵۰ تا ۴۰۰۰ تومان است که در نهایت این رقم حدود یک دلار می‌شود و این در شرایطی است که در کشوری مثل امارات هر گیگ اینترنت موبایل حدود ۲۰۰ درهم قیمت دارد.

وی در عین حال اظهار کرد: البته بحث سرعت هم در قیمت اینترنت اثر دارد و در کشوری مانند آلمان یک حجم اینترنت براساس سرعت‌های مختلف قیمت‌های متنوعی دارد، اما در ایرانسل هیچ‌گاه بابت سرعت، مبلغ اضافه‌ای از مشترکان دریافت نمی‌شود و برهمین اساس رقمی که برای اینترنت نسل چهار در نظر گرفته شده با وجود آنکه سرعت این نسل ۱۰ برابر نسل سه است از نظر قیمت برابری می‌کند.

مدیر عامل ایرانسل با تاکید بر این‌که در حال حاضر قیمت اینترنت همراه اپراتور دوم یکی از ارزان ترین‌های دنیا به شمار می‌رود، اظهار کرد: اکنون هر گیگ اینترنت ما در بسته‌هایی با حجم سنگین حدود ۱۷۵۰ تومان است که این رقم در بسته‌هایی با حجم متفاوت به حدود ۴۰۰۰ تومان می‌رسد که این میزان جزو قیمت‌های خوب دنیا به‌شمار می‌رود.

اما دزفولی در پاسخ به این سوال که با این حال به نظر می‌رسد کیفیت اینترنت ایران نسبت به سایر کشورها در شرایط چندان مناسبی قرار ندارد، گفت: بخش قابل توجهی از مصرف‌کنندگان حرفه‌ای ما از نسل‌های سه و چهار ارتباطی استفاده می‌کنند که سرعت نسل سه به‌طور متوسط در تمام کشور بالای یک مگابیت برثانیه است و نسل چهار نیز حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه سرعت دارد و مردم هم از این شرایط راضی هستند.

وی ادامه داد: حال اگر قرار باشد این تعرفه‌ها کاهش پیدا کند قطعا عناصر مختلفی تاثیر‌گذار خواهد بود و به عنوان مثال مواردی مانند پهنای باند، قیمت انتقال، تعرفه‌های گمرکی و مواردی از این دست نیز باید کاهش پیدا کند، چرا که نمی‌توان برای کاهش قیمت اینترنت تنها به ارائه‌کننده نهایی خدمات بسنده کرد.

مدیر عامل ایرانسل همچنین متذکر شد: طی سال‌های گذشته ما برای راه‌اندازی و توسعه نسل‌های سه و چهار بالغ بر یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و برای بازگشت این سرمایه سالها زمان نیاز است. بنابراین برای ما و برخی اپراتورها اکنون قیمت تمام شده اینترنت به مراتب بیشتر از قیمتی است که نسبت به واگذاری آن اقدام می‌کنیم، اما با این وجود اصلا ایرانسل سیاست افزایش تعرفه‌ را در حال حاضر مدنظر ندارد و اگر هم در موردی نیاز به تغییری برای قیمتها باشد، بحث ما مربوط به کاهش و افزایش نخواهد بود اما ممکن است براساس نیاز تغییراتی در حجم بسته‌ها ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از صبحت‌های خود با اشاره به تنوعی که در بسته‌های تشویقی و تخفیفی ایرانسل وجود دارد، اظهار کرد: البته باید توجه داشت که همواره فاصله زیادی میان تعرفه اینترنت آزاد و بسته‌ها وجود دارد و برهمین اساس ما به‌طور دائم مشترکان را به سمت طرح‌های تشویقی دعوت می‌کنیم. از سوی دیگر امکانی در نظر گرفته‌ایم که به محض تمام شدن حجم بسته موضوع به کاربر اطلاع داده شود تا حتی یک گیگ استفاده آزاد به کاربران تحمیل نشود.

او متذکر شد: طبیعی است که در ظاهر ممکن است این روش درآمدهای اپراتور را کاهش دهد، اما ما در وهله‌ی اول به دنبال رضایت مشتری هستیم و نه افزایش درآمد.

دزفولی همچنین عنوان کرد: اکنون در کشوری مانند امارات بسته‌های یک گیگ به قیمت ۹۹ درهم فروخته می‌شود که این قیمت در قیاس با ایران تقریبا ۵۰ برابر بیشتر است.

مدیر عامل اپراتور دوم کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که با وجود تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد آنچه در ایران به عنوان ۳G واگذار می‌شود، نسبت به استاندارد‌های دنیا فاصله قابل توجهی دارد، توضیح داد: در بارسلونا تستی از سرعت اینترنت نسل چهار اپراتور معروف آنجا را گرفته و این اعداد را به معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات نشان دادیم و سرعت خود در تهران را یادآور شدیم.

او در پاسخ به مطلبی که به هر حال تعداد مشترکان ۴G به مراتب کمتر از کشورهای دیگر است، اظهار کرد: شاید در ۴G تعداد مشترکان ما کمتر باشد، اما در ۳G این طور نیست و به طور همزمان چندین میلیون مشترک از اینترنت ایرانسل استفاده می‌کنند اما به هر حال سرعت امری نسبی است.

وی در پایان گفت: باید قبول کنیم که طی این سال‌ها سرعت اینترنت با روی کار آمدن ۳G، ۱۰ برابر و با ۴G، ۱۰۰ برابر شده البته در این میان در زمینه سرعت هم مانند قیمت عوامل مشخصی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به پهنای باند، فرکانس، تعداد سایت‌ها، زیرساخت‌ها و شبکه فیبر اشاره کرد که در این میان ما به سرعت در حال سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )
ارسال دیدگاه